Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2017

Niezwykły gość w grupie Słoneczek. Dzieci były zafascynowane

fot. Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

fot. Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

Mając na uwadze wzmacnianie więzi rodzinnych do grupy Słoneczek w Samorządowym #Przedszkolu nr 2 w Szubinie zawitał niezwykły gość, pani Krystyna Kłosowska. Babcia Krysia przyszła rozbudzić zainteresowania pracą rzemieślniczą swojemu wnukowi Kornelowi, prawnukowi Dawidowi, Oliwierowi i dzieciom z grupy.

Dziewiarstwo ręczne z wielką pasją rozpoczęła w latach sześćdziesiątych dla swoich dzieci, a doczekała ich pięcioro. Można by przypuszczać, że w owych czasach było to naturalne zajęcie, ponieważ jeśli chciało się mieć ubranie trzeba je było wykonać ręcznie. W sposób przystępny pokazała dzieciom, jak przy użyciu szydełka można wykonać sploty. Dzieci mogły praktycznie doświadczyć wykonania takiego splotu wełnianego sznureczka.

Ukazała dzieciom namacalny produkt, własnoręcznie wykonane dzieło. Robiąc na drutach sweter własnymi rękami, zapewnia sobie ubranie – jak wspominała pani Krysia. Wykonując robótkę, relaksuje się, cieszy oczy, a także może obdarować kogoś bliskiego. I właśnie nasz gość przyniósł ze sobą sweterek wykonany dawno temu dla wnuczka Kornela.    

Ręce, które pracują, dłużej pozostają zręczne i sprawne. Szczególnie jeśli są to drobne manipulacje, takie jak przy robieniu na drutach czy szydełkowaniu. Już sama zręczność, z jaką wykonuje się poszczególne czynności lub pokonuje trudności, będą zachętą do pracy i motywacją do wytężonej nauki. Naukowcy przypuszczają, że wykonywanie ręcznych prac pobudza rozwój ścieżek nerwowych w mózgu, które pomagają w utrzymaniu funkcji poznawczych.

Robiąc na drutach babcia stała się wzorem do naśladowania dla dzieci i wnuków. Dzieci były zafascynowane tym, co robiła. Podobała im się kolorowa włóczka oraz akcesoria. Same chętnie podejmowały próby.

Wspólne prace ręczne budują silniejsze więzi rodzinne niż wspólne oglądanie telewizji. Zmuszają do interakcji, skupienia. Robienie na drutach czy szydełku wymusza też bliskość, co sprzyja wytwarzaniu hormonu więzi - oksytocyny.

Pani Krysia na pożegnanie obdarowała dzieci słodkim poczęstunkiem, a dzieci podjęły z ochotą wyklejanie serduszek kawałkami włóczki, ucząc się w ten sposób wytrwałości i cierpliwości, dokładności i skupienia podczas wykonywanej pracy.

Materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 45 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)