Dziś mamy 31 marca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

22 lutego 2020

Niezwykli goście w SP Dobieszewo. Spektakl nagrodzono gromkimi brawami

fot. SP Dobieszewo

fot. SP Dobieszewo

17 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie, na #zaproszenie dyrektora Szkoły gośćmi honorowymi byli aktorzy z Teatru Form Różnych „Nasza Klasa” działający przy Uniwersytecie III wieku Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy ze sztuką teatralną „One budowały Niepodległą” –(Nie)zwykłe kobiety z terenu dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego.

Sztuka ta to jednoaktowy spektakl teatralny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Pomysłodawczynią spektaklu teatralnego jest wybitna b. aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie i Teatru Polskiego w Bydgoszczy Teresa Wądzińska, która wprowadziła nas w tematykę i cel spektaklu. Wspomniała, iż „spektakl One budowały Niepodległą, jest niezwykle interesującym i inspirującym wkładem w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i w ogłoszonej przez Sejm Rzeczypospolitej Rok Praw Kobiet. Staraliśmy się wybrać przedstawicielki różnych zawodów, pokazać ich działalność w możliwie najszerszym kontekście. Niektóre z prezentowanych osób na stale wpisały się w historię Polski (Elżbieta Zawacka, bł. Maria Karłowska), regionu (Aniela Potulicka, Justyna Wichlińska), miast (Salomea Sujkowska, Anna Krzycka), a nawet światowej kinematografii (Pola Negri). Niektóre natomiast warto przypomnieć (Gustawa Jarecka czy Maria Wierzbicka)”.

Inspiracją sztuki jest zbiór życiorysów zawartych w katalogu do wystawy portretów kobiet, które czynnie uczestniczyły w rozwoju życia społecznego i niepodległościowego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, wśród których jest Patronka naszej szkoły bł. Maria Karłowska (1865–1935), s. Pasterka, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Pozostałe historyczne postacie wyróżnione w sztuce:

· Jadwiga Dziubińska (1874–1937), posłanka na Sejm Ustawodawczy, autorka nowatorskich programów pedagogicznych

· Elżbieta Zawacka (1909–2009), kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta w szeregach cichociemnych, matematyczka, profesor nauk humanistycznych, generał Wojska Polskiego

· Hrabina Aniela Potulicka (1861–1932), ziemianka, filantropka

· Hrabina Maria Skórzewska z Radziwiłłów (1872–1944), działaczka niepodległościowa

· Wincentyna Teskowa (1888–1957), dziennikarka

· Wanda Siemaszkowa (1867–1947), aktorka, reżyserka

· Wanda Rolbiewska (1876–1952), nauczycielka, dyrektorka

· Adam Grzymała-Siedlecki (1876–1967), krytyk literacki i teatralny, dramatopisarz, reżyser

· Marian Rejewski (1905–1980), matematyk i kryptolog

Muzyka na altówkę solo skomponowana i wykonywana na żywo przez Waldemara Knade, stanowiła integralną funkcję w emocjonalnym wyrazie rozwoju dramaturgii spektaklu.

Zaprezentowany spektakl, w wyjątkowej oprawie plastycznej i muzycznej został z zainteresowaniem przyjęty i nagrodzony gromkimi brawami. Tym bardziej należy podkreślić, iż w tym dniu mieliśmy wspaniałą widownię.

Oprócz uczniów starszych klas, nauczycieli i pracowników obsługi, zaszczycili nas swoją obecnością: Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy p. Marzena Wessołowska z nauczycielami p. Robertem Koniec, Edytą Kaczmarek, Teresą Stańczyk, Mariolą Ornowską wraz z uczniami klas VI-VIII z Laskownicy.

Po przedstawieniu głos zabrał Pan Burmistrz Marek Szaruga, który był zachwycony nie tylko wysokim poziomem spektaklu i świetnością tego przedstawienia, ale również bardzo wysokim poziomem polszczyzny prezentowanej przez artystów, a przede wszystkim postawą i zachowaniem uczniów, którzy z tak dużym skupieniem i zainteresowaniem obserwowali spektakl.

Pan Burmistrz w podziękowaniu na ręce Pani Teresy Wądzińskiej wręczył upominek w postaci pamiątkowego wydania monografii o Kcyni.

To niecodzienne wydarzenie kulturalne niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci. Zauroczeni i pełni refleksji, przeżyliśmy cudne chwile przenosząc się w czasie i doświadczając historycznych wydarzeń, tak ważnych dla odbudowy dzisiejszej Niepodległej Polski. Podkreślano prócz niezwykłości tej sztuki jej wartość, zarówno edukacyjną jak i patriotyczną.

Nasze wspólne uczestnictwo to hołd, jaki składamy tym kobietom, zwłaszcza naszej Patronce Szkoły, które w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyły nam przed laty wymarzoną niepodległość, a dzisiaj dodatkowo wzmocniła integrację międzyszkolną.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za piękne kwiaty przekazane artystom Teatru Form Różnych, p. Ewie Tomaszek, Teresie Makowskiej i klasie VIII za wystrój i scenografię oraz p. Ewie Tomaszek, Teresie Makowskiej i Małgorzacie Trojanowskiej za przygotowanie smacznego poczęstunku dla wszystkich gości. Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość doświadczenia wyjątkowości i ważności tych czasów.

Materiał: Hanna Paszkiewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)