Dziś mamy 27 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2015

Niewiele wiemy na temat zapylaczy

fot. pow.

fot. pow.

Znaczenie pszczołowatych dla człowieka, środowiska i gospodarki jest nie do przecenienia.

Warzywa, owoce, bawełna, migdały czy kawa to tylko niektóre produkty, które powstają dzięki zapylaniu przez pszczołowate - pszczoły miodne oraz licznie występujące w Polsce owady dziko żyjące.

Jednak niemal połowa z występujących w naszym kraju gatunków pszczołowatych znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem. Wymieranie zapylaczy związane jest z coraz większą degradacją środowiska naturalnego. Wyniki badania przeprowadzonego na potrzeby V edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” pokazują, że 81% mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego jest świadomych tych alarmujących statystyk, a aż 93% respondentów twierdzi, że człowiek powinien żyć w przyjaźni z pszczołami.

Mimo to wielu z nas nie wie, jak ważne dla ocalenia gatunku są drobne działania i przestrzeganie prostych Zasad Przyjaciół Pszczół. Ponad połowa respondentów (66%) nie ma świadomości, że utrzymywanie w ogrodach dzikich zakątków tworzy przyjazne środowisko dla owadów pszczołowatych. 57% nie zdaje sobie sprawy, że budowanie sztucznych gniazd zwiększa szansę dzikich zapylaczy na przeżycie. 67% mieszkańców z woj. kujawsko-pomorskiego słusznie stwierdza, że wypalanie traw niszczy populację zapylaczy w naszym kraju, a 64% uważa używanie naturalnych środków ochrony roślin za znaczące w ochronie życia pszczół. Nieco gorzej prezentuje się wiedza dotycząca znaczenia zakładania ogródków z kwiatami i ziołami przyjaznym pszczołowatym dla ich przetrwania - 55% mieszkańców regionu deklaruje jej posiadanie.

Co wiemy o pszczołowatych?

22% mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego, pytanych o to, które zwierzę powinno być w Polsce szczególnie chronione ze względu na groźbę wyginięcia, wskazuje właśnie pszczołę. Mimo to, aż 76% badanych deklaruje świadomość tego, że pszczoły są w Polsce zagrożone wyginięciem. Jednocześnie tylko 10% respondentów wie, że trzmiel, który również jest zapylaczem, jest chroniony. W naszej strefie klimatycznej trzmiele zapylają ok. 400 gatunków roślin.

Aż 86% badanych z woj. kujawsko-pomorskiego deklaruje, że pije kawę, z czego 73% mówi, że nie mogłoby z tego zrezygnować. Jednak tylko 37% badanych wie, że powstaje ona dzięki pracy pszczół. Mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego znają podstawowe pszczele produkty, jak miód (85% badanych) oraz plastry z wosku (91%). Jednak już tylko 49% z nich wie, czym jest propolis. Niemal wszyscy jednogłośnie (99%) deklarują, że nie mogliby zrezygnować z jedzenia świeżych owoców, warzyw, a także ziół i przypraw. Pokazuje to, jak istotna w codziennym życiu mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego jest praca pszczół - 1/3 produkowanej na świecie żywności jest bowiem zależna od zapylania przez pszczołowate.

Jak zauważa Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia, wyniki badania pokazują, jak bardzo potrzebna jest Polakom rzetelna wiedza przyrodnicza i jak istotne jest zwracanie uwagi społeczeństwa, szczególnie wśród jego najmłodszych członków, na ogromną i niezastąpioną rolę pszczół, a także kwestię ich ochrony i wymierania.

Wielki Dzień Pszczół w placówkach przyrodniczych

Wszyscy, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o pszczołowatych oraz o roli, jaką pełnią i o tym jak można się im odwdzięczyć za ich pożyteczną pracę, mogą wziąć udział w obchodach Wielkiego Dnia Pszczół. 8 sierpnia w ogrodach botanicznych, parkach narodowych oraz krajobrazowych w całej Polsce będzie można poznać tajniki świata pszczół, dowiedzieć się więcej o ich pracy, produktach, które im zawdzięczamy oraz o tym, co na co dzień możemy robić, aby je chronić. Wszystko to podczas szeregu atrakcji – gier, zabaw i warsztatów.

Materiał: Anna Pietrzkowicz red.

Oceń artykuł: 11 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Sprawdzanie geometrii kół
Posnet Themo EJ
sugerowana cena producenta: 2950,77PLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
Botox zmarszczki lwie
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)