Dziś mamy 11 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

10 stycznia 2020

Niekorzystne warunki pogodowe. Warto zachować ostrożność

fot. archiwum

fot. archiwum

Praktycznie każdego dnia na drogach powiatu nakielskiego policja odnotowuje # zdarzenia drogowe. Przyczyną większości z nich jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. Aura nie sprzyja, więc warto zachować ostrożność.

Panująca od kilku dni aura powoduje, że drogi są mokre i śliskie. W takich warunkach pogodowych zarówno kierowcy, jak i piesi winni zachować szczególną ostrożność, aby nie dochodziło do zdarzeń drogowych.

Nad bezpieczeństwem użytkowników dróg czuwają codziennie mundurowi z nakielskiego referatu ruchu drogowego, jednak to od zachowania kierowców i pieszych zależy czy do zdarzeń dochodzi, czy też nie. Dlatego policjanci apelują do uczestników ruchu drogowego o rozsądek.

Kierowcy winni dostosowywać prędkość zarówno do panujących warunków pogodowych, jak i ustanowionych na drogach ograniczeń. W przypadku mniejszej prędkości dużo łatwiej jest zapanować nad pojazdem, kiedy na drodze pojawi się niespodziewanie przeszkoda i trzeba będzie gwałtownie wykonać manewr jej ominięcia. Warto także przewidywać różne sytuacje na drodze i myśleć za tych uczestników ruchu, którzy łamią przepisy bądź z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia powodują niebezpieczne sytuacje.

Policja zwraca się o rozsądek również do pieszych. Ci powinni przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych bądź dozwolonych prawem. Przypominamy, że pieszy zbliżający się do tzw. zebry musi się zatrzymać i sprawdzić czy może bezpiecznie wejść na przejście. Przy śliskiej nawierzchni, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej, jest to o tyle ważne, że kierowca może nie widzieć pieszego zbliżającego się do przejścia oraz nie zdążyć w porę zatrzymać auta. Lepiej najpierw dobrze się upewnić czy przechodzenie w danej chwili jest bezpieczne. Prosimy też pieszych, aby nosili kamizelki odblaskowe po zmroku, nawet w obszarze zabudowanym, co niej jest wymagane prawem, ale zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa pieszego.

Jedynie wzajemny szacunek pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów jest gwarantem bezpieczeństwa.

materiał: podkom. Justyna Andrzejewska - KPP Nakło/red.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 7 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)