Dziś mamy 21 stycznia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

10 stycznia 2020

Niekorzystne warunki pogodowe. Warto zachować ostrożność

fot. archiwum

fot. archiwum

Praktycznie każdego dnia na drogach powiatu nakielskiego policja odnotowuje # zdarzenia drogowe. Przyczyną większości z nich jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. Aura nie sprzyja, więc warto zachować ostrożność.

Panująca od kilku dni aura powoduje, że drogi są mokre i śliskie. W takich warunkach pogodowych zarówno kierowcy, jak i piesi winni zachować szczególną ostrożność, aby nie dochodziło do zdarzeń drogowych.

Nad bezpieczeństwem użytkowników dróg czuwają codziennie mundurowi z nakielskiego referatu ruchu drogowego, jednak to od zachowania kierowców i pieszych zależy czy do zdarzeń dochodzi, czy też nie. Dlatego policjanci apelują do uczestników ruchu drogowego o rozsądek.

Kierowcy winni dostosowywać prędkość zarówno do panujących warunków pogodowych, jak i ustanowionych na drogach ograniczeń. W przypadku mniejszej prędkości dużo łatwiej jest zapanować nad pojazdem, kiedy na drodze pojawi się niespodziewanie przeszkoda i trzeba będzie gwałtownie wykonać manewr jej ominięcia. Warto także przewidywać różne sytuacje na drodze i myśleć za tych uczestników ruchu, którzy łamią przepisy bądź z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia powodują niebezpieczne sytuacje.

Policja zwraca się o rozsądek również do pieszych. Ci powinni przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych bądź dozwolonych prawem. Przypominamy, że pieszy zbliżający się do tzw. zebry musi się zatrzymać i sprawdzić czy może bezpiecznie wejść na przejście. Przy śliskiej nawierzchni, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej, jest to o tyle ważne, że kierowca może nie widzieć pieszego zbliżającego się do przejścia oraz nie zdążyć w porę zatrzymać auta. Lepiej najpierw dobrze się upewnić czy przechodzenie w danej chwili jest bezpieczne. Prosimy też pieszych, aby nosili kamizelki odblaskowe po zmroku, nawet w obszarze zabudowanym, co niej jest wymagane prawem, ale zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa pieszego.

Jedynie wzajemny szacunek pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów jest gwarantem bezpieczeństwa.

materiał: podkom. Justyna Andrzejewska - KPP Nakło/red.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)