Wiadomości z regionu
Niebezpieczne incydenty podczas meczu. Musiała interweniować policja
fot. KPP Wągrowiec
W miniony weekend# wągrowieccy policjanci zabezpieczali prewencyjnie mecz GKS Zamku Gołańcz, który podejmował u siebie Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski. Cieniem na spotkaniu położyło się zachowanie miejscowych pseudokibiców.
Do zabezpieczenia sobotniego meczu zaangażowano policjantów z Wągrowca, którzy wsparci zostali policjantami OPP w Poznaniu, a także grupą realizacyjna z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.
Policjanci podobnie jak pracownicy ochrony na terenie obiektu, zabezpieczali wydarzenie przed zakłóceniami spokoju i porządku publicznego.
Choć mecz w Gołańczy z uwagi na ilość kibiców, nie był traktowany jako impreza masowa, to nie oznacza, że niepożądane zachowania, mające charakter wykroczeń pozostaną bezkarne.
Definicje imprezy masowej, wymagania dotyczące jej organizacji oraz wynikające z tego, obowiązki organizatora, reguluje Ustawa z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. 2009 nr 62 poz. 504) wraz z rozporządzeniami wykonawczymi.
Organizator imprezy masowej zobowiązany jest m.in. do opracowania i udostępnienia uczestnikom imprezy masowej regulaminu imprezy oraz obowiązującego regulaminu obiektu/terenu, które zawierają warunki uczestnictwa i zasady zachowania się jej uczestników. Osoby uczestniczące w imprezie masowej zobowiązane są do zachowania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób, w szczególności do wykonywania poleceń służb organizatora oraz przestrzegania postanowień regulaminu obiektu (terenu) i regulaminu imprezy masowej.
Należy pamiętać, że:
- nie wolno wnosić na teren imprezy masowej broni i przedmiotów niebezpiecznych, mogących stanowić zagrożenie dla osób (w tym szklanych opakowań);
- nie wolno wnosić alkoholu i środków odurzających;
- ubiór nie powinien utrudniać identyfikacji danej osoby;
- trzeba bezwzględnie stosować się do poleceń służb porządkowych, informacyjnych organizatora imprezy oraz regulaminów obowiązujących na imprezie;
- zabrania się wnoszenia na imprezę masową i posiadania przez osoby w niej uczestniczące broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych,
- należy posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość; służby porządkowe mają prawo do wylegitymowania i sprawdzenia zawartości wnoszonego bagażu, a także używać prawnie dozwolonych środków przymusu bezpośredniego.
W przypadku stwierdzenia przez służby porządkowe posiadania przez uczestnika imprezy broni albo innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, napojów alkoholowych, środków odurzających itp. służba porządkowa ma prawo ujęcia takiej osoby i przekazania wraz niedozwolonymi przedmiotami Policji.
Uczestnicząc w wydarzeniach nie mających charakteru imprezy masowej, każdy z jej uczestników odpowiada na zasadach ogólnych zawartych w przepisach prawa, a także w innych jak np. regulamin obiektu.
Zachowanie mieszkańców Gołańczy a także okolicznych miejscowości, którzy poprzez odpalenie materiałów pirotechnicznych znajdując się na trybunach wypełnionymi kibicami, spotkało się z konsekwencjami prawnymi. Policjanci zareagowali na szereg popełnionych wykroczeń nieostrożnego obchodzenia się z ogniem a także wykroczenia przeciwko nieobyczajności publicznej polegające na używaniu słów wulgarnych.
Policjanci na miejsc wobec sprawców wykroczeń nałożyli 7 mandatów karnych w kwocie 1000 zł każdy,, skierowali też jeden wniosek o ukaranie do sądu. To jednak nie kończy sprawy, ponieważ policjanci przeanalizują jeszcze celem weryfikacji i ustalenia pozostałych osób zakłócających ład i porządek publiczny.
Materiał: asp. Dominik Zieliński
Galeria
Czytaj również
- Stłuczka na skrzyżowaniu. Zderzenie skody i volkswagena
- Spowodował kolizję i odjechał. Kierowca ciężarówki uderzył w peugeota
- Pożar naczepy z ładunkiem. Utrudnienia w ruchu
- Zderzenie dwóch osobówek. Stłuczka przy stacji paliw (aktualizacja)
- Organizacja "darmowych pokazów". Nie daj się zwieść oszustom
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dziś piątek trzynastego. Skąd wziął się przesąd o pechowym dniu?
Dzisiaj przypada piątek trzynastego. Osoby przesądne #w wielu krajach uznają ten dzień za pechowy.
(czytaj więcej)43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wojskowy zamach stanu
Dzisiaj, 13 grudnia przypada rocznica# wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
(czytaj więcej)Bożonarodzeniowe jarmarki w regionie. Kiermasze, karuzele i inne atrakcje
W centrach dwóch największych miast regionu# – Bydgoszczy i Torunia, już jakiś czas temu rozgościły się bożonarodzeniowe jarmarki.
(czytaj więcej)Manewry ratowniczo-antyterrorystyczne. Intensywne i wymagające ćwiczenia
Od 8 do 10 listopada trwały intensywne i wymagające ćwiczenia #ratowniczo-antyterrorystyczne w Centrum Szkoleniowym Offshore MUSTC i na wodach Zalewu Szczecińskiego
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
krajan, w dniu 04-11-2024 15:48:51 napisał:
odpowiedz
Mroczanin, w dniu 04-11-2024 16:07:21 napisał:
odpowiedz
koźlarz babka, w dniu 04-11-2024 17:07:38 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!