Dziś mamy 9 sierpnia 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

19 marca 2020

Nie wszystkie osoby stosują się do zasad kwarantanny. Mogą zostać ukarane

fot. KWP

fot. KWP

Większość osób, które w naszym województwie zostały objęte kwarantanną, stosuje się do #jej zasad. Niestety zdarzają się też przypadki osób, które świadomie je łamią. To naganne i podlega odpowiedzialności, nawet karnej.

Aktualnie policjanci prowadzą postępowania w sprawach o wykroczenie z art. 116 Kodeksu Wykroczeń dotyczące nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku osoba może zostać ukarana grzywną w wysokości do 500 zł.

Niezależnie od tego, policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu administracyjnym może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł.

W niektórych przypadkach stróże prawa mogą przesłać zgromadzone w sprawie materiały do prokuratury, aby oceniła, czy doszło do popełnienia przestępstwa  z art. 161 Kodeksu Karnego, mówiącego o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za to przestępstwo przewidziana jest kara do roku więzienia. A także kary. 165 KK, który mówi „Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób... powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej…podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 

Codzienne sprawdzenia i kontakt telefoniczny z osobami odbywającymi kwarantannę mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy osoba nią objęta stosuje się do jej zasad. Policjanci podczas rozmów ustalają także, czy są jakieś potrzeby, które należy zrealizować, a także czy nie pogorszył się stan zdrowia, którejś z osób objętych kwarantanną. Wszystkie tego typu sygnały policjanci przekazują do odpowiednich służb, które organizują pomoc.

materiał: mł. insp. Monika Chlebicz Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 8 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 21 (23)

  Odrazu , w dniu 19-03-2020 17:45:39 napisał:

  KARAĆ KARAĆ KARAĆ! Polak mądry po szkodzie. Odrazu wlepiać mandaty!

  odpowiedz

  • 12 (14)

  Hans, w dniu 19-03-2020 22:04:14 napisał:

  Dajcie tym policjantom maski czy jakieś inne środki ochronne bo mówią, że mają tylko kilka sztuk, których nie można ruszać. Tylko w telewizji wszystko elegancko się prezentuje, a w rzeczywistości prowizorka.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nakielanka, w dniu 22-03-2020 20:45:00 napisał:

  A kto w Nakle na placu zamkowym jest pod kwarantana domowa

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Novitus Nano E
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Novitus Mała Plus
sugerowana cena producenta: 1217,70 PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Elzab Delta Max E
sugerowana cena producenta: 2950,70PLN
Kwasy...
Metkownica SATO JUDO 26
sugerowana cena producenta: 184,50PLN
Meble łazienkowe
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1099PLN PROMOCJAPLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)