Dziś mamy 17 października 2018, środa, imieniny obchodzą:
16 listopada 2017

Nie milkną pytania o budowę ścieżek rowerowych. Czy jest na to szansa?

Czy jest szansa na budowę ścieżek rowerowych wzdłuż krajowej dziesiątki? Zarówno władze #gminy jak i GDDKiA mówią o analizie zasadności ich budowy. Rowerzyści nie mają takich wątpliwości. Konkretów jednak póki co nie ma.

Najpierw o ścieżkę ze Ślesina do Nakła apelowała sołtys miejscowości Bernadeta Nowaczyk, teraz na konieczność budowy ścieżek rowerowych z Minikowa i Lubaszcza do Nakła zwrócił uwagę radny Paweł Wiśniewski. - Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 10 przyczyniłaby się do poprawy bezpieczeństwa - to był najważniejszy argument za budową odcinków ścieżek.

Jak zauważył radny, w dokumentach planistycznych związanych z rozbudową i modernizacją sieci dróg krajowych, którą władze centralne przygotowały do 2023 roku, nie znalazła się budowa S10. Oznacza to najpewniej, że przez kolejną dekadę dziesiątka będzie funkcjonować w powiecie nakielskim tak, jak dotychczas. Choć niezupełnie, bo jak podał radny, powołując się na dane dotyczące średniego dobowego ruchu pojazdów na krajowej dziesiątce w Ślesinie na przestrzeni ostatnich lat zwiększył się istotnie. Z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że na przestrzeni ostatniej dekady ruch samochodów wzrósł o około 2000 aut na dobę. W 2005 roku było to 8187 pojazdów na dobę, podczas gdy informacje z roku 2015 mówią już o 10 145 pojazdach na dobę. Nie ma się więc co dziwić, że poczucie bezpieczeństwa u tzw. niechronionych uczestników ruchu, czyli pieszych i rowerzystów jest zdecydowanie mniejsze niż dekadę temu. Zresztą choćby przykład Ślesina, gdzie na przejściach dla pieszych przez krajową dziesiątkę regularnie dochodzi do potrąceń wskazuje, że nie są to abstrakcyjne problemy. - Budowa ścieżki przyczyniłaby się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, pieszych, kierowców, rowerzystów, a także stanowiłaby doskonałe uzupełnienie istniejących i planowanych ścieżek. Ponadto, zadanie wpisuje się w założenia przyjętego uchwałami rady miejskiej planu gospodarki niskoemisyjnej, zgodnie z którym dostępność i odpowiednie przygotowanie ścieżek rowerowych przyniesie wymierne korzyści w zakresie bezpieczeństwa, ale również ekologii - argumentował radny Paweł Wiśniewski, wskazując, że do budowy ścieżek rowerowych wzdłuż drogi krajowej nr 10 przystąpiło kilka samorządów z województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. - Zdaję sobie sprawę, że byłaby to potężna inwestycja i nie powstanie ścieżka z dnia na dzień, proszę o zastanowienie się nad możliwościami technicznymi i finansowymi - zaapelował do władz gminy Nakło.

Czy ścieżki powstaną? Odpowiedź Piotra Kalamona była enigmatyczna. - Zostanie przeprowadzona analiza tego typu inwestycji - odpowiedział podczas sesji rady miejskiej. Wiadomo, ze budowy ścieżek rowerowych na wspomnianych przez Pawła Góreckiego odcinkach dróg nie planuje właściciel - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. - Na chwilę obecną nie planujemy budowy ścieżek rowerowych w okolicach Nakła. Jeśli otrzymamy wniosek gminy w tej sprawie, to na pewno go przeanalizujemy. Jeśli będzie zasadność budowy ścieżki, to będziemy mogli wnioskować u ujęcie w planach takiego zadania. Proszę jednak pamiętać, że musi być zasadność budowy ścieżki. Gminy również mają możliwość realizacji takich przedsięwzięć - poinformował Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (18) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (6)

  On, w dniu 16-11-2017 12:32:25 napisał:

  Generalna się wyprze tego pomysłu, bo dla nich to niepotrzebny wydatek.

  odpowiedz

  • -1 (7)

  i tyle, w dniu 16-11-2017 12:43:47 napisał:

  szansa zawsze jest.nadzieja matką głupich. W Polsce to w urzędach siedzą sami degeneraci i złodzieje którzy patrzą tylko w swoją kieszeń. Do ścieżek rowerowych są dotacje UE tylko trzeba było wcześniej o tym pomyśleć. Składając teraz wniosek to może faktycznie w 2023 roku zaczną coś robić. wkurza mnie to bezczynność urzędasów. siedzą z dupą na stołku i co i nic. pierdzą w nie.

  odpowiedz

  • 3 (7)

  oko, w dniu 16-11-2017 14:40:28 napisał:

  Gdzie jest skatepark?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  nakielanin, w dniu 16-11-2017 14:56:57 napisał:

  Narzekanie a potem na tych samych palantów glosujecie

  odpowiedz

  • 4 (4)

  sympatyk, w dniu 16-11-2017 16:44:16 napisał:

  Wystarczy zlokalizować ścieżki rowerowe na trasach małej kolejki, o tym już wielokrotnie wspominałem. A dyskusje o ścieżkach rowerowych sięgają lat 80-ych ubiegłego.stulecia. Trasa Występ-Potulice najłatwiejsza w realizacji,przy okazji straż gminna sprawdzać będzie czystość w lesie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  Samon, w dniu 16-11-2017 18:53:17 napisał:

  W Slesinie światła by się przydały w szczycie wjechać na 10 nieraz graniczy z cudem. Światła by zwiększyły bezpieczeństwo na przejsciu

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Socha, w dniu 16-11-2017 19:47:53 napisał:

  Popieram temat świateł w Ślesinie strach zbliżyć się do przejścia , oczywiście ścieżka rowerowa marzenie .

  odpowiedz

  • -1 (1)

  ja, w dniu 16-11-2017 19:49:53 napisał:

  Na Bornholmie pobudowano dziesiatki kilometrów ścieżek rowerowych na byłych trasach kolejki wąskotorowej. U nas też takie są i to naprawdę sporo. Ale u nas tylko sie gada gada i gada i po co coś robic. Jak sie nic nie robi to pensja urzędników tez leci.

  odpowiedz

  • -1 (5)

  jagna, w dniu 16-11-2017 21:13:01 napisał:

  Tam gdzie są ścieżki ludzie i tak wolą jeżdzić drogą,do Paterka ,czy Występu !.

  odpowiedz

  • -2 (6)

  mieszkaniec, w dniu 16-11-2017 21:48:31 napisał:

  Radny Wiśniewski to powinien się zastanowić czy robi jako radny czy jako tuba propagandowa, bo skoro jest radnym to dobrze wie za jakim budżetem głosuje i na co ten budżet jest przeznaczany. Skoro zadaje tak idiotyczne pytania, to można sądzić że nie wie nad czym głosuje, a skoro tak to czas na zmiany, i coś mi się wydaje że chyba wszystkich

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Realista, w dniu 16-11-2017 22:39:17 napisał:

  I wybierzmy MIESZKAŃCA on wie wszystko i postawi tak zaniedbaną gminę na nogi.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Jan , w dniu 17-11-2017 08:19:38 napisał:

  POPIERAM ! Mam nadzieję , że w końcu ścieżki rowerowe przy 10 tce powstaną . Tragedia jest , NIC nie ma poza wielkim ruchem samochodów na 10 tce

  odpowiedz

  • 1 (1)

  gość, w dniu 17-11-2017 09:27:05 napisał:

  w mroczy przy budowie obwodnicy pomyślano o budowie ścieżki rowerowej a w nakle jak zwykle nie szkoda

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  obywatel, w dniu 17-11-2017 09:58:49 napisał:

  No ale może teraz się uda! Trzeba myśleć optymistycznie a nie tylko negować i o propagandzie pisać. Samemu się nic nie robi ale do oskarżeń to niektórzy pierwsi. Jak człowiek nic nie robi to źle, ale jak robi to wydaje się że dla niektórych jeszcze gorzej. Poczekamy, zobaczymy.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
MEBLE DZIECIĘCE
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Narożniki
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Naczepa platforma
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)