Dziś mamy 22 stycznia 2020, środa, imieniny obchodzą:

07 września 2019

Nakielskie szkoły po wakacjach. O podwyżkach i remontach

SP 2 Nakło fot. arch.

SP 2 Nakło fot. arch.

Za nami pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. Ilu uczniów rozpoczęło #edukację w gminie Nakło? Jakie przeprowadzono remonty? Dowiesz się poniżej.

W całej gminie Nakło nowy rok szkolny rozpoczęło aż 3153 uczniów. Dla 299 z nich będzie to pierwszy rok w szkolnych murach. Do przedszkoli uczęszcza 645 dzieci. Wszystkich uczniów naucza łącznie 316 nauczycieli.

Co przyniesie nowy rok szkolny? Dla samorządu i nauczycieli stoi pod znakiem podwyżek wynagrodzenia i podwyższenia dodatku funkcyjnego za wychowawstwo. Pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 9,6%. Część z tych pieniędzy zostanie przekazana w subwencji oświatowej. Samorządy w całej Polsce będą musiały szukać dodatkowych pieniędzy w swoich budżetach. Jak mówi Anna Biniakowska, dyrektorka Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle, na podwyżki dla nauczycieli i podwyższenie dodatku funkcyjnego za wychowawstwo gmina powinna zabezpieczyć ok. 900 tys. zł. – Do końca roku 2019 nie są planowane podwyżki dla pracowników administracji i obsługi – dodaje. Czy dodatkowe pieniądze wpłyną do kieszeni pracowników od stycznia 2020? To zależy od konstrukcji budżetu gminy, który będzie powstawał we wrześniu. Radni przyjmą go (lub nie) w grudniu.

W ostatnim czasie dużo się działo w nakielskich szkołach, jeśli chodzi o remonty. W jednych inwestycje były wręcz ogromne, w innych mniejsze. W Szkole Podstawowej nr 2 w Nakle wyremontowano kuchnię (90 tys. zł) oraz wymieniono ogrodzenie boiska (26 tys. zł). W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Nakle przebudowano instalację sanitarną (koszt 27 tys. zł), remontowano zaplecze boiska „Orlik" (35 tys. zł), część budynku przekształcono na kolejne oddziały przedszkolne (92 tys. 500 zł), zakupiono także wyposażenie (30 tys. 500 zł). Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Nakle doczekał się remontu klatek schodowych i korytarzy (120 tys. zł), instalacji układu tlenowania i kompensacji mocy pojemnościowej (30 tys. zł) oraz remontu i modernizacji kuchni (100 tys. zł). Najwięcej pieniędzy pochłonęła szkoła w Paterku. Tam zakończono budowę nowego segmentu (7 mln 665 tys. zł), wyposażono szkołę (300 tys. zł), wyremontowano wnętrze sali gimnastycznej (139 tys. zł). Także w Potulicach rozpoczęła się termomodernizacja budynku szkoły (1 mln 750 tys. zł), wyremontowano też dwie sale lekcyjne (10 tys. zł). W ślesińskiej szkole gruntowanie wyremontowano jedną salę lekcyjną 11 tys. 900 zł), odmalowano też kuchnię, stołówkę, umywalnie i toalety. W występie wyremontowano zaplecze kuchenne (8000 zł), zaś w planach jest wymiana pokrycia dachowego budynku „starej szkoły”. W Przedszkolu nr 2 w Nakle pomalowano pomieszczenia w piwnicy i ogrodzenie przedszkola.

Gminie udało się pozyskać 80 tys. zł dla „czwórki”, 80 tys. zł dla Paterka i 70 tys. zł dla SP nr 2 w ramach programu „Posiłek w szkole”. Po stronie samorządu pozostaje 20% dopłaty, a raczej wkładu własnego, do dofinansowania. – Większość stołówek będzie już wyposażona w nowoczesne sprzęty i tzw. zdrowe gotowanie – mówi Biniakowska.

Oceń artykuł: 2 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (4)

  annna, w dniu 08-09-2019 16:53:15 napisał:

  Jak wstyd , dzieci w szkole nr 4 nie potrafia zaspiewac hymnu panstwowego.

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Jan, w dniu 08-09-2019 18:19:37 napisał:

  Skutki 2 religii w szkole zamiast muzyki.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  pp, w dniu 08-09-2019 18:28:32 napisał:

  A wycieczek jeszcze nie ma przecież zaczął się rok szkolny.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Zabiegi dla panów
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Pieczątki Colop
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Budowa magazynów
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)