Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 lipca 2014

Na tropach przeszłości i przyrody

fot. pow.

fot. pow.

W tym roku uczniowie mieli możliwość korzystania z różnego rodzaju interesujących zajęć wakacyjnych przygotowanych przez nauczycieli Zespołu Szkół w Anielinach. #Spotykali się od 7 do 17 lipca na wycieczkach autokarowych i rowerowych oraz w szkole w Anielinach.

Pierwszy dzień półkolonii uczestnicy spędzili w gospodarstwie rolnym państwa Olearczyków w Łodzi. Podczas tej wizyty chętni chłopcy i dziewczęta mogli zasiąść za kierownicą maszyn rolniczych oraz wziąć udział w przejażdżce kładem, a także grach sportowych. Przygotowano ognisko i grilla z kiełbaskami, a miłą niespodzianką upalnego dnia były lody dla wszystkich.

Na wycieczce do Szubina uczniowie odwiedzili Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, gdzie obejrzeli wystawę malarstwa oraz stałe ekspozycje nawiązujące do kultury i tradycji regionu.

Na podchodach w anielińskim lesie uczniowie podzieleni na dwie grupy odszukiwali listów ukrytych w różnych miejscach „ścieżki zdrowia”. W każdym z nich opisane były zadania  m. in. sprawnościowe, łamigłówki, zagadki, krzyżówki, puzzle, przysłowia, które należało wykonać, żeby zdobyć upragniony „skarb”. Zadania nawiązywały do tradycji i kultury regionu. Dobrej zabawy było tego dnia co niemiara.  

Kolejnego dnia uczniowie wybrali się na wycieczkę do Wągrowca. Tam zwiedzili Wspinalnię OSP (wystawa sprzętu strażackiego oraz wieża widokowa) i udali się na skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby. Największą atrakcją był pobyt w aquaparku, tam uczniowie spędzili 2 godziny korzystając z atrakcji basenu.

Uczestnicy półkolonii wybrali się na wyprawę rowerową do leśnictwa Borek. Z wielką przyjemnością zjedli kiełbaski z ogniska, wypili napoje i zjedli cukierki po czym ruszyli w las. Po leśnych opowieściach był czas na plener malarski.

W Kruszwicy po rejsie statkiem po Gople uczniowie wspięli się na Mysią Wieżę, skąd rozpościera się wspaniały widok na rozległą okolicę. Kolejny przystanek, to Inowrocław. Spacer zaczął się od Parku Zdrojowego, przez tężnie, palmiarnię, wizytę w Chacie Kujawskiej oraz w Pijalni wód mineralnych, by skończyć go na wspaniałym placu zabaw i w ogrodzie zapachów. 

Następną atrakcją były warsztaty kulinarne odwołujące się do kuchni regionalnej. Uczestnicy zajęć wykazali się precyzją w przyrządzaniu poszczególnych dań, również sami doprawiali przyrządzane potrawy. Niektóre dania ulegały drobnym modyfikacjom.

Ostatniego dnia uczniowie udali się na wycieczkę do Gniezna i Ostrowa Lednickiego. Jej uczestnicy zwiedzili największą z pięciu wysp położoną na jeziorze Lednica. Na wyspę wszyscy przepłynęli promem, aby zwiedzić Muzeum Pierwszych Piastów. Atrakcją dnia było zwiedzanie skansenu wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach. Następnie wszyscy udali się na Pola Lednickie, gdzie znajduje się Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia. Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Gniezna, a w nim katedry gnieźnieńskiej usytuowanej na Wzgórzu Lecha.

Uczestników wycieczek nie opuszczała przepiękna pogoda i dobry humor.

Półkolonie w Anielinach odbywają się dzięki dofinansowaniu przez Gminę Sadki projektu „Na tropach przeszłości i przyrody” złożonego w konkursie ofert przez Stowarzyszenie „Żakus”.

materiał: powierzony

Oceń artykuł: 56 24

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)