Dziś mamy 20 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

03 lutego 2020

Na rowerach śladami Bitwy pod Kcynią. Była to doskonała lekcja patriotyzmu

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

To już VII Rajd Rowerowy Śladami Bitwy pod Kcynią z 2-3 lutego 1919 r. zorganizowany w #bieżącym roku wspólnie przez Zakład Poprawczy w Kcyni, Urząd Miejski w Kcyni, Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni, Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, Sołectwo Dębogóra oraz Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią.

Grupa entuzjastów aktywnego wypoczynku na rowerach z Nakła nad Notecią, Tupadł, Iwna, Kcyni i Królikowa spotkała się 01.02.2020 r. przed budynkiem Dworca Kolejowego w Kcyni. To miejsce silnie związane z wyzwoleniem Kcyni spod władzy niemieckiej w 1919 r. i z samymi walkami powstańców na froncie północnym.

Po powitaniu uczestników rajdu i omówieniu warunków bezpieczeństwa obowiązujących w czasie jego trwania, szyku rowerów oraz zasadach sygnalizacji w sytuacjach nagłych, wyruszyliśmy na 30 – sto kilometrową trasę. Wiodła ona nas terenami, jak to stwierdził por. Mieczysław Paluch (Szef Sztabu frontu północnego w powstaniu wielkopolskim), największej bitwy powstania wielkopolskiego. Siąpiący deszcz i stosunkowo chłodna atmosfera wpłynęły na fakt, że udział w tym rajdzie wzięli jak zwykle najwytrwalsi. Podobnie było 101 lat temu, gdy nasi dziadkowie bronili się pod Kcynią, przed idącą z Bydgoszczy niemiecką nawałą na Gniezno i Poznań. Wtedy pola wokół Kcyni pokryte były zmarzniętym śniegiem, jakby białym całunem, a mróz spowodował, że powstańcy swe posterunki pełnili w ciepłych zabudowaniach i domostwach okolicznych wsi. Niemcy to wykorzystali i znienacka zaatakowali od strony Studzienek pociągiem pancernym na Szczepice i przez Skórzewo na Suchoręcz i Zabłocie. Po początkowej panice Polacy szybko się zorientowali w sytuacji i stawili zorganizowany i skuteczny opór, a po przegrupowaniu się wykonali zaskakujący kontratak na prących na Kcynię Niemców. Zwycięstwo było wielkie i jednoznaczne. Jakże inaczej przebieg tych wydarzeń śledzi się przejeżdżając dzisiaj spokojnie rowerem przez Malice, Elizewo, Słonawy, Suchoręcz, Zabłocie, Czerwonak, Dębogórę… Sieć dróg, po których przemieszczali się tak powstańcy, jak i niemiecki heimatschutz, pozostała ta sama, co 101 lat temu… Zasięg lasów ułatwiających nagły atak Niemców, położenie osad i gospodarstw jest także takie same. Wzniesienia i obniżenia terenowe, umożliwiające skryte podejście do stanowisk przeciwnika, jak i skuteczne wykonanie natarcia pozwalają w pełni zrozumieć i docenić bohaterstwo żołnierzy polskich. Wycieczka taka ilustrowana wspomnieniami powstańców, uczestników tych wydarzeń, połączona z elementami geografii historycznej ożywiała otaczające nas lasy, drogi, zabudowania. Można było usłyszeć huk pękających granatów artyleryjskich wystrzeliwanych przez niemieckie haubice z okolic Zabłocia; ogień polskich karabinów maszynowych z okolic Szczepic, okrzyki śmiało atakujących powstańców, jęki rannych i konających… Rajd ten był doskonałą lekcją patriotyzmu. Uświadomił nam ogrom poświęcenia, na jaki 101 lat temu zdobyli się nasi dziadkowie. Zasługują oni na nasz wielki szacunek i uznanie za to, że zmęczeni czteroletnią okrutną wojną, zimą, w chłodzie, często przemoczeni, przeziębieni, głodni, mimo grożącej im śmierci i ran, zerwali się ochotniczo i bez przymusu do walki o to, co najważniejsze… o Polskę. Czy nas dzisiaj stać na takie poświęcenie?....

Po dojechaniu do Dębogóry zostaliśmy gościnnie przyjęci przez Pana Norberta Michalskiego miejscowego sołtysa, który przygotował w miejscowej świetlicy ciepły posiłek i gorącą herbatę. W cieple kominka nad kubkami z ciepłym napojem podsumowaliśmy nasz rajd. Mogliśmy podzielić się wrażeniami, a zarazem zaplanować następne wspólne wyjazdy po ciekawych miejscach naszego regionu. A czeka nas II Rajd Rowerowy Śladami Żołnierzy Niezłomnych, który odbędzie się 29 lutego 2020r. Część z nas z Dębogóry pojechała do Nakła nad Notecią, inni powrócili do bliskiego Iwna, a pozostali wrócili do Kcyni.

Materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)