Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

05 listopada 2019

Msza w intencji śp. Anieli Hrabiny Potulickiej. Złożono kwiaty i znicze

fot. Jolanta Stawicka

fot. Jolanta Stawicka

27 października 2019 r. o godz. 11.00 w kościele p. w. Najświętszej Marii Panny w # Potulicach odbyła się Msza św. w intencji śp. Anieli Hrabiny Potulickiej upamiętniająca kolejną rocznicę jej śmierci.

Eucharystię sprawował ks. Marek Chmielewski profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz proboszcz parafii ks. Maciej Szmytowski TCHr. Oprawę muzyczną przygotowali nauczyciele i uczniowie szkoły w Kruszynie.

W Mszy św. uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze sztandarami szkół objętych patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Fundacji Potulickiej: SP im. Anieli hr. Potulickiej z Wojnowa, SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Kruszyna, SP im. Komisji Edukacji Narodowej ze Strzelewa oraz SP nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia z Nakła Nad Notecią. W tym roku dołączyli również przedstawiciele Szkoły Podstawowej „Dzieci Potulic”.

Po uroczystej Mszy wszyscy zostali zaproszeni na wspólną modlitwę przy grobie Hrabiny, gdzie złożono kwiaty i znicze. Spotkanie zakończyło się w Pałacu.

materiał: Jolanta Stawicka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)