Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 lutego 2020

Mroteccy szachiści wzięli udział w turnieju. Mają powody do zadowolenia

16 lutego szachiści Feniksa Mroczy Jan Rosiński i Ewelina Musiał wzięli udział w turnieju #szachowym o Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego „Danuta”, który odbył się w Szubinie.

Zawody te są rozgrywane co roku w celu uczczenia zdobycia niemieckiego pociągu pancernego przez powstańców wielkopolskich, które miało miejsce 16 lutego 1919 roku w bitwie pod Rynarzewem. Następnie pociąg otrzymał nazwę „Danuta” i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie w dniach 17-18 lipca 1920 roku wspierał 63. i 64. pułk piechoty w walkach nad rzeką Łań, a później uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Turniej rozegrano na dystansie 7 rund w tempie 10 minut na partię dla każdego zawodnika. Wyniki mroteckich szachistów w tym turnieju są ogromnym sukcesem. Jan Rosiński zajął 1. miejsce w grupie rankingowej 1600 PZSzach i tym samym zwyciężył w swojej grupie rankingowej. Jan Rosiński tym samym wywalczył złoty medal i puchar. Warto dodać, że gracz Feniksa zdobył 5 punktów na 7 możliwych. Kolejnym faktem wartym odnotowania jest to, że Jan Rosiński znalazł się w najlepszej trójce w dwóch klasyfikacjach: 1. miejsce w grupie rankingowej 1600 PZSzach i 3. miejsce w klasyfikacji ogólnej. Mroczanin zaliczył też kilka efektywnych zagrań m.in. w pierwszej rundzie matując przeciwnika pionkiem na 10 sekund przed końcem partii. Łącznie zawodnik Feniksa odniósł w tych zawodach 5 zwycięstw. Sukces odniosła także Ewelina Musiał, która zajęła 1. miejsce w grupie rankingowej 1200 PZSzach, a do tego dołożyła jeszcze 19. miejsce w klasyfikacji ogólnej. Były to kapitalne zawody dla reprezentantów Mroczy. Jan Rosiński i Ewelina Musiał wrócili z tych zawodów z 2 pucharami i z 2 złotymi medalami.

Tego samego dnia Jan Rosiński wziął jeszcze udział w Drużynowych Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w szachach błyskawicznych, które również odbyły się w Szubinie. Mroczanin sprawował funkcję kapitana swojego zespołu złożonego z szachistów z Mroczy, Torunia oraz Bydgoszczy. Warto dodać, że w tym turnieju Jan Rosiński wygrał z kandydatem na mistrza krajowego Pawłem Kulczykiem, co było ogromną sensacją, a zarazem trzeba podkreślić, że to jedna z najcenniejszych wygranych partii Jana Rosińskiego w karierze. Drużyna Jana Rosińskiego zajęła 8. miejsce w województwie, co z pewnością jest dobrym wynikiem.

Sukcesy mroteckich szachistów na turniejach w Szubinie:
- 1. miejsce Jana Rosińskiego w grupie rankingowej 1600 PZSzach i 3. miejsce w klasyfikacji ogólnej,
- 1. miejsce Eweliny Musiał w grupie rankingowej 1200 PZSzach i 19. miejsce w klasyfikacji ogólnej,
- 8. miejsce drużyny Jana Rosińskiego w Drużynowych Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w szachach błyskawicznych.

materiał: Jan Rosiński