Dziś mamy 25 sierpnia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

20 lipca 2019

Mistrzostwa Polski w Pływaniu. Osiągnięcia UKS Czwórka Nakło

fot. powierzone

fot. powierzone

Na początku lipca w Olsztyńskiej Aquasferze odbyły# się Mistrzostwa Polski 14-latków w Pływaniu. W kończącej sezon pływacki najważniejszej imprezie dla juniorów wystartowało 604 zawodników z 171 klubów z całej Polski.

Ostatni sprawdzian formy pływaków nie odbył się bez udziału nakielskiej reprezentacji, która mierzyła się w wyścigach między innymi z zawodnikami z Warszawy, Łodzi, Olsztyna, Rzeszowa czy Gdańska. W zawodach, które swoim patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Nakło Sławomir Napierała, karty historii zapisało 6 młodych pływaków Uczniowskiego Klubu Sportowego Czwórka Nakło: Lana Bzdawka, Agnieszka Bala, Dominik Szcześniak, Maciej Szpara, Kacper Koszny i Dominik Kraiński. Warto nadmienić, że były to pierwsze Mistrzostwa Polski w Pływaniu, w których startowali zawodnicy reprezentujący nakielski klub sportowy.

Pływacy wraz z trenerami Marcinem Kulińskim i Pawłem Juszczakiem do Olsztyna przyjechali w czwartek, gdzie zawodnicy wzięli udział w wieczornym treningu a ich trenerzy w konferencji technicznej. Zawody podzielone były na sesje poranne, w których odbywały się wyścigi eliminacyjne oraz popołudniowe sesje finałowe. Piątkowe zawody rozpoczęła Lena Bzdawka w wyścigu eliminacyjnym na 50m stylem dowolnym. W bloku porannym prezentowali się jeszcze pozostali nasi pływacy w stylu klasycznym, motylkowym i zmiennym. Mimo tego, że prawie wszyscy ustanowili rekordy życiowe, nie starczyło to na zakwalifikowanie do wyścigów finałowych. Oznaczało to, że poziom zawodów jest bardzo wyskoki, by nie dodać wręcz, że kosmiczny. W eliminacjach zostały pobite dwa rekordy Polski na 50m i 100m stylem motylkowym a trzy wyniki były gorsze o setne sekundy od najlepszych rezultatów w kraju. Wiadome już było, że o udział w finale będzie bardzo trudno.

Drugi dzień ścigania to kolejne życiowe sukcesy naszych pływaków i walka w eliminacjach z najlepszymi zawodnikami w Polsce. Sobotnie wyścigi rozpoczęła Agnieszka Bala na 50m stylem motylkowym. W tej samej konkurencji płynęli również Dominik Kraiński i Dominik Szcześniak. To właśnie ten drugi dostarczył wszystkim obecnym sporo emocji. Jego start z czasem 28,12 pozwolił zakwalifikować się do wyścigu w finale "A" i po raz pierwszy mogliśmy się cieszyć z awansu do grona najszybszych zawodników w stylu motylkowym. W popołudniowej sesji finałowej Dominik Szcześniak poprawił swój rezultat z eliminacji i z czasem 28,11 zajął 9 miejsce w Finale Mistrzostw Polski 14 latków na 50m stylem motylkowym. Sesję wieczorną zamykały wyścigi sztafetowe stylem dowolnym, gdzie głośno dopingowaliśmy naszym chłopakom, którzy płynęli 4x100m stylem dowolnym. Ostatni dzień zawodów rozpoczęła seria eliminacyjna w której popłynęli Maciej Szpara (200m motylkowym), Lena Bzdawka (1oom dowolnym), Dominik Kraiński (100m dowolnym), Kacper Koszny (100m dowolnym, 100m klasycznym), Dominik Szcześniak (100m dowolnym, 100m grzbietowym) i Agnieszka Bala (100m klasycznym). Ponownie dobre przygotowanie i starty naszych pływaków zaowocowały dobrymi wynikami a podczas startu Dominka Szcześniaka bardzo niewiele zabrakło do awansu do serii finałowej w stylu dowolnym.

Podsumowując trzydniowy udział zawodników UKS Czwórka Nakło w Olsztynie należy podkreślić, że w 24 startach indywidualnych nasi pływacy ustanowili 21 rekordów życiowych i wywalczyli jeden awans do finału A. (Dokładne wyniki w poszczególnych kategoriach dostępne poniżej). Wszyscy Pływacy to uczniowie klas pływackich. Lena, Agnieszka, Maciej, Kacper i Dominik Szcześniak to uczniowie ZSP nr 4 w Nakle a Dominik Kraiński uczy się w SP nr 2 w Nakle. Trenerzy zgodnie podkreślają, że w nakielskim pływaniu tkwi duży potencjał a cenne doświadczenia przywiezione z Olsztyna dobrze rokują na udział w Zimowych Mistrzostwach Polski. Słowa podziękowania kierujemy do Burmistrza Nakła nad Notecią Sławomira Napierały, który objął swym Patronatem wyjazd na zawody do Olsztyna, rodziców zawodników i wszystkich, którzy dopingowali nam w naszym rodzinnym mieście.Materiał: Marcin Kuliński

Autor nie wyraża zgody na komentowanie

Oceń artykuł: 6 6
Pliki do pobrania
50m dowolny CH.pdf
50m dowolny DZ.pdf
50m klasyczny DZ.pdf
50m motylkowy CH.pdf
50m motylkowy DZ.pdf
100m dowolny CH.pdf
100m dowolny DZ.pdf
100m grzbietowy CH.pdf
100m klasyczny CH.pdf
100m klasyczny DZ.pdf
100m motylkowy DZ.pdf
200m klasyczny CH.pdf
200m klasyczny DZ.pdf
200m zmienny CH.pdf
200m zmienny DZ.pdf
400m zmienny CH.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)