Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 grudnia 2020

Medale dla najstarszych mieszkańców regionu. Urząd zachęca do zgłoszeń

Uroczystość wręczenia medalu Unitas Durat pani Marii Gronowskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Uroczystość wręczenia medalu Unitas Durat pani Marii Gronowskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Urząd Marszałkowski w Toruniu od dwóch lat honoruje stuletnich i starszych #mieszkańców województwa marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Dotąd wyróżniliśmy ponad stu czterdziestu seniorów. Nie zapominamy o uhonorowanych i utrzymujemy z nimi stały kontakt. Towarzyszą nam również podczas ważnych dla regionu wydarzeń.

Mimo pandemii zapraszamy bliskich osób, które nie otrzymały jeszcze medalu, by zgłosiły się do nas. Ze względu na obecną sytuację nie odwiedzamy seniorów osobiście, medale przekazujemy za pośrednictwem ich rodzin i opiekunów. Do uroczystych wizyt powrócimy, jak tylko będzie to możliwe.

 - Tradycję honorowania medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Medale przyznajemy również dziś, na pamiątkę setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy. Dziękujemy w ten sposób za świadectwa, proste, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Sesja sejmiku województwa w kwietniu 2018 roku, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Dotąd uhonorowaliśmy w ten sposób sto czterdzieści jeden osób. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony

Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady wręczania medali stuletnim i najstarszym mieszkańcom regionu. Teraz przekazujemy je członkom rodziny i opiekunom seniorów. Zachęcamy rodziny osób, które w 2020 i 2021 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu, by zgłosiły się do nas. Prosimy o kontakt pod adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. 

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)