Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

25 września 2016

Marsz ku czci ofiar terroru niemieckiego

fot. MG

fot. MG

Ponad 80 osób wzięło udział w marszu upamiętniającym mieszkańców gminy Kcynia, ofiary #terroru niemieckiego z czasu drugiej wojny światowej. Zapominane niekiedy groby, są niemymi świadectwami tragicznej przeszłości.

Niedzielny marsz zorganizowało Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939 z Nakła, we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Sipiory i Studzienki „Sąsiedzi”. Uczestnicy z gminy Nakło mieli zapewniony dojazd autokarem do Kowalewka Folwark, skąd drogami leśnymi przeszli na cmentarz w okolice kościoła w Sipiorach. Tu czekali już uczestnicy marszu z gminy Kcynia wraz z historykiem Marcinem Lisieckim, nauczycielem historii w kcyńskim technikum.

Prelegent przybliżył tragiczne dzieje września i października z roku 1939 na terenie obecnych wsi: Sipiory, Józefkowo, Kowalewko. Po zajęciu tych ziem przez Niemców, miejscowa ludność pochodzenia niemieckiego urządziła mordy na polskich sąsiadach. – To byli sąsiedzi. Żyli ze sobą, a we wrześniu 1939 zaczęli mordować Polaków. Wśród nich był szczególnie znany Karl Lehmann, prezes OSP Kowalewko, a potem komendant złowieszczego Selbstschutz. Zwany był „panem życia i śmierci”. Dopuścił się wielu mordów na sąsiadach, których osobiście często znał – podkreślił historyk. Tylko na cmentarzu w Sipiorach spoczywa ok. 80 ofiar mordów z okresu września i października 1939 r.

Lasy gminy Kcynia pomiędzy Paterkiem a Kcynią i Gromadnem usiane są dosłownie miejscami kaźni Polaków z jesieni 1939r. Niemieccy osadnicy wykorzystali czas, gdy przez kilka tygodni nie było żadnej władzy państwowej i dokonywali ohydnym czynów na Polakach. Kolejna fala terroru, już zorganizowana miała miejsce w listopadzie 1939.

Kolejnym punktem marszu był pomnik ofiar mordu w Józefkowie. Samotny pomnik w lesie upamiętnia miejsce kaźni kilkunastu Polaków, mieszkańców tej ziemi.

Ostatnim etapem była szkoła w Sipiorach, gdzie stacjonowała lokalna komórka Gestapo – krwawej tajnej policji niemieckiej. Uczestnicy dowiedzieli się o krwawych wydarzeniach i ich kulisach m.in. na podstawie odczytanych kilku zeznaniach krewnych ofiar.

Organizatorzy nie zapomnieli o poczęstunku, a na zakończenie zaprezentowano film dokumentalny na temat walk we wrześniu 1939 r. w okolicach Bydgoszczy oraz o mordach w Tryszczynie pod Bydgoszczą. Łącznie zamordowano tam ponad 600 obywateli polskich i ponad 200 jeńców rosyjskich.

Marsz ku czci pamięci ofiar terroru niemieckiego był zorganizowany w ramach IV Spotkań z historią, cyklu wydarzeń przygotowanych przez SPH 1939. – Cieszymy się z dużej frekwencji i zainteresowania mieszkańców tego typu wydarzeniami, którymi chcemy ocalić od zapomnienia przeszłość, często bolesną tych ziem – podsumował prezes SPH 1939 Jacek Adamczewski. – W październiku zorganizujemy kolejny marsz, do Potulic, aby oddać hołd ofiarom niemieckiego obozu – dodał Filip Balcer.

Oceń artykuł: 52 70

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    sympatyk, w dniu 25-09-2016 22:29:58 napisał:

    Wrzesień to zawsze był miesiącem pamięci narodowej. Nie siejmy nienawiści,pamiętajmy o teraźniejszości i przyszłości pokoleń.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)