Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

12 września 2018

Market, galeria, stacja paliw na obrzeżach miasta. Tak czy nie?

Wizualizacje planowanego do budowy obiektu

Wizualizacje planowanego do budowy obiektu

Galeria handlowa, market spożywczy, budowlany, stacja paliw, myjnia i parking na kilkaset miejsc. # Gdzie? W Szubinie. Kiedy? Już za niecałe trzy lata. Na razie trwa sporządzanie planu zagospodarowania przestrzennego.

Studium uwarunkowań teren ten określa symbolem H – tereny rolne – wskazane do przekształceń w kierunku rozwoju zabudowy mieszkaniowej (jednorodzinnej lub wielorodzinnej) z towarzyszącymi nieuciążliwymi usługami. Przedmiotowy teren jest również wskazany do realizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży ponad 2000 m kw.

Aktualnie ten w większości niezabudowany, obecnie użytkowany rolniczo, stanowiący zaplecze do przestrzennego rozwoju miasta teren należy do koncernu Shell. Od długiego czasu widnieje tam tablica informująca o tym, że teren jest na sprzedaż. I w końcu znalazł się potencjalny kupiec. To spółka PMB Sp. z o.o. Jej przedstawiciel Marcin Wydorski był obecny na ostatnim posiedzeniu komisji komunalnej Rady Miejskiej w Szubinie i przedstawiał wstępne plany inwestora. - To teren atrakcyjny, skomunikowany, poza ścisłym centrum, co nie spowoduje uciążliwości komunikacyjnych – podkreślał – To nowoczesny obiekt, przyjazny dla środowiska, ma zaspokoić podstawowe potrzeby w zakresie usług - dodał. Jak poinformował Wydorski, wstępny projekt zakłada budowę marketu spożywczego, części handlowo-usługowej, czyli galerii, parkingu z elementami zieleni, chodników, stacji benzynowej i myjni samochodowej. Inwestor nie wyklucza, że na jakiejś części budynku powstałaby druga kondygnacja. Przewiduje się tu lokale nie tylko dla sieciówek, ale i dla lokalnych najemców.

Jak klienci dojadą do nowego sklepu? Dziś nie wiadomo tego na 100%, bo planista dopiero analizuje kilka kwestii, np. natężenie ruchu na ulicy Sienkiewicza. Brane są pod uwagę rozwiązania takie jak: wjazdy na teren obiektu z ulicy Sienkiewicza – i tu planowana jest np. budowa ronda w miejscu wjazdu do Nadleśnictwa - oraz wjazd z ulicy Wiejskiej, a co za tym idzie, gruntowna przebudowa drogi na koszt inwestora.

Same sklepy (4 budynki) zajmą około 7000 m kw. Parking planuje się na około 560 miejsc, a pracę może dostać nawet 200 osób. Dziś to tylko plany. Kiedy mogą wejść w życie? Wydorski uważa, że wszystko może potrwać do 2,5 roku. - Opcje są dwie. Pierwsza zakłada, że inwestor poczeka do końca procedury planistycznej i dopiero wówczas rozpocznie prace nad projektem. To w optymistycznej wersji około roku. Sam projekt zajmie mniej więcej 3 miesiące, projekty wykonawcze 2 miesiące i rok budowy. Razem 2,5 roku. Druga opcja skraca czas oczekiwania o 6 miesięcy, bo projekt budowy jest wykonywany równocześnie z procedurą planistyczną. To wymaga ścisłej współpracy z gminą – powiedział.

Na posiedzeniu komisji obecny był także deweloper Józef Kłosowski, który nie omieszkał zwrócić się do radnych. - Róbcie wszystko, żeby nie przeszkadzać tej inwestycji. W tej sali rozpoczyna się jądro zła – powiedział, dodając też, że plan zagospodarowania jest tworzony, aby Shell mógł sprzedać działkę. - Działka bez planu jest nic nie warta. To pole na pszenicę – dodał.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że „w związku z tym, że wystąpiło duże zainteresowanie tym terenem ze strony inwestora, to decyzja o podjęciu działań w celu przygotowania odpowiedniego aktu prawnego jest w pełni uzasadnione. Pozwoli on na ułatwienie realizacji inwestycji i ściśle określi funkcje terenu w celu zachowania ładu przestrzennego na tym terenie. Forma uchwalenia aktu prawa miejscowego, jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wydaje się jak najbardziej słuszna, uzasadniona i uwarunkowana społecznie.”

Uchwała, którą podjęli radni, pozwoli przystąpić do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu między Sienkiewicza a Wiejską.

A co Państwo uważają na temat planów inwestora w sprawie budowy wielkopowierzchniowego budynku na obrzeżach Szubina? Zachęcamy do oddania głosu w naszej sondzie!

Ankieta

Czy uważasz, że budowa wielkopowierzchniowego obiektu w Szubnie ma sens?

 • Tak
 • Nie
 • Nie mam zdaniaOceń artykuł: 51 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (26) Zgłoś naruszenie zasad

  • 25 (39)

  Szubinianka, w dniu 12-09-2018 12:17:21 napisał:

  Super pomysł z budową obiektu handlowego!Więcej miejsc pracy!W Szubinie bardzo brakuje,,Lidla'' i miejsce budowy odpowiednie.Życzę powodzenia inwestorom.Oby jak najszybciej zaczęła się budowa.DO DZIEŁA!!!

  odpowiedz

  • 26 (34)

  Lodzia, w dniu 12-09-2018 12:42:24 napisał:

  Bardzo fajny i trafiony pomysł z marketami. Tym bardziej na obrzeżach miasta! Pomysł trafiony w 100%.

  odpowiedz

  • 18 (26)

  Ja, w dniu 12-09-2018 13:56:57 napisał:

  Super, bardzo podoba mi się ten pomysł.

  odpowiedz

  • 15 (25)

  Marta, w dniu 12-09-2018 14:48:37 napisał:

  Wielka szansa na rozwój miasta. Świetny pomysł.

  odpowiedz

  • -16 (34)

  garnaal, w dniu 12-09-2018 15:05:59 napisał:

  Zaraz, zaraz. Wczoraj przejeżdżałem obok opuszczonego budynku koło szpitala i zauważyłem, że właśnie tam powstaje market budowlany. Teraz rodzi mi się pytanie.... czy kolejny market budowlany jest potrzebny? A właśnie, że nie! Także proponuję, aby nie powstało jakieś centrum handlowe tylko po prostu niech postawią już tego LIDLA wielu mieszkańców się ucieszy no i tego Shella, a centrum handlowe niech sobie podarują. Naprawdę ucierpi na tym lokalna gospodarka! A jak mają się do tego słowa włodarza, żeby wspierać lokalne przedsiębiorstwa. Budowa tego monstrum wystosuje mega cios w lokalnych biznesmenów. Z drugiej strony zgodzę się, że to może być krokiem w przód i pójście z biegiem czasu... Bardzo ciężki temat i jakąkolwiek decyzje by się nie podjęło, to i tak się każdemu nie dogodzi :)

  odpowiedz

  • -21 (39)

  Ja, w dniu 12-09-2018 15:31:17 napisał:

  I do tego padnie wszystko wkoło, ciekawe z kąd gmina weźmie kasę na 500 +, przecież małe sklepy nas utrzymują, zły pomysł każdy ma auto i jedzie do Bydgoszczy kiedy ma ochotę

  odpowiedz

  • -17 (35)

  slaw, w dniu 12-09-2018 15:34:24 napisał:

  Szkoda, że ludzie ciągle chcą nowo-cywilizacyjnych obozów pracy jakim jest galeria handlowa. Szkoda młodych osób, które chciałby zainwestować w małe punkty z charakterem i klimatem. Szkoda, że ciągle nie potrafimy stworzyć coś naszego i ciągle czerpiemy wzorce z zachodu, które wycisną cały lokalny handel. I ciągle jest na to duże poparacie jak widać w ankiecie. Szkoda.

  odpowiedz

  • -12 (26)

  Moja wypowiedz, w dniu 12-09-2018 18:03:40 napisał:

  Dokladnie sama sie z tym zgadzam Taka duza inwestycja a te mniejsze sklepy w kilowatt poupadaja.Lepiej wybudowac lidla jak jakies duze centrum handlowe. Tak wiekszosc ludzi pracuje poza miastem I zakupy robia po drodze...fakt ze jest to miejsce pracy dla kolejnych ludzi. No ale moim zdNiem bezsensu stawiac taki duzy moloh.

  odpowiedz

  • 15 (25)

  Edek, w dniu 12-09-2018 18:15:20 napisał:

  Gadanie o wspieraniu lokalnego biznesu to ściema, wykorzystują tylko taką sytuację. Windują ceny jak chcą, za każdą usługę czy towar żądają wygurowanych cen, bo nikt nie pojedzie po puszkę farby czy śrubunek a zatrudniaja tylko rodzinne lub uczniów na przyuczenie. Do Bydgoszczy w obie strony 60km, więc niech budują mrówkę, lidla itp infrastrukturę . Żnin , Nakło itp mają, dlaczego nie u Nas

  odpowiedz

  • 20 (26)

  LUK, w dniu 12-09-2018 19:02:45 napisał:

  Jeżeli będzie to zdrowa konkurencja to dlaczego nie?, miejsce bardzo dobre, dużo miejsc parkingowych, nie to co parking przed biedronką.

  odpowiedz

  • 19 (27)

  MIESZKANIEC, w dniu 12-09-2018 21:02:30 napisał:

  Bardzo dobry pomysł nareszcie będzie można normalnie zaparkować

  odpowiedz

  • 6 (14)

  Szubin, w dniu 12-09-2018 23:10:08 napisał:

  Podobno mrówka ma tam być

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Mieszkaniec Szubina, w dniu 13-09-2018 09:25:59 napisał:

  Centrum handlowe powstanie przy wylocie na Bydgoszcz, Mrówka powstaje za szpitalem w dawnym pawilonie blaszaku na oś. Leśnym, a mini market odzieżowy powstanie przy Biedronce. Tyle w temacie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -5 (23)

  Luk, w dniu 13-09-2018 09:26:17 napisał:

  To chyba jakiś żart? Na pewno nie w tej lokalizacji!! . Kolejny nie wynoszący nic pozytywnego dla miasta i jego mieszkańców obiekt. Co więcej Szanowni radni Wasze poparcie dla tego projektu stanowi podręcznikowy przykład anty patriotyzmu lokalnego. I tak już coraz mniej sklepików prowadzonych przez lokalnych przedsiębiorców. Miejsca pracy no proszę Państwa jakoś nie widzę kolejki chętnych na kasę do istniejących marketów, znanych sieciówek. Co do Pana Kłosowskiego i jego intencji najlepiej wypowiedzieć się mogą mieszkańcy osiedla leśnego. Pomijam przepustowość drogi stanowiącej wyjazd z Szubina w kierunku Bydgoszczy przez istniejące markety Szubin i tak ma wiele problemów komunikacyjnych. Obrzeża miasta to tereny za torami kolejowymi w kierunku Żnina, a nie bezpośrednie sąsiedztwo Osiedla bydgoskiego. Radni i włodarze gminy i miasta powinni pomyśleć o stworzeniu takiej strefy wtedy pogodziliby interesy mieszkańców i potencjalnych inwestorów. Lepiej poszukać inwestora i zaplanować wybudowanie basenu, którego tak mieszkańcy Szubina potrzebują nie musi to być przecież monstrualny Aquapark. Być może trzeba będzie partycypować w kosztach utrzymania ale np. Barcin jako gmina sobie radzi a w sąsiednim ma powstać kolejny basen. Więc lokalne władze powinny zadbać przede wszystkim o interesy społeczeństwa a nie jednostek

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (24)

  mieszkanie, w dniu 13-09-2018 09:33:13 napisał:

  Lokalne władze dbają tylko o swój interes i co najwyżej " LOKALNYCH INWESTORÓW". Jak widać Pan Kłosowski jest w Gminie decydującym o wszystkim co najlepiej widać na przykładzie zasypywania cegielni i zniszczenia wszystkich lokalnych drób - które miał naprawić. Zapomniał? Gmina tez mu nie przypomina. Patologia

  odpowiedz

  • -1 (23)

  Zofia, w dniu 13-09-2018 11:53:56 napisał:

  Nasze władze dbają o interesy obcych inwestorów, a nie mieszkańców. Szubin już niedługo zostanie wybrukowaną pustynią. Nie dbają o naturalną zieleń, siedliska unikalnych już zwierząt i pięknych drzew, jak te w dzikim, bo zaniedbanym parku po przedszkolu. Sprzedają co się da za grosze, aby pozbyć się kłopotu Powiększają trudności komunikacyjne.Najbliższe wybory, mam nadzieję, to zweryfikują.

  odpowiedz

  • 0 (10)

  Jojo, w dniu 13-09-2018 18:52:44 napisał:

  Ja czekam na Calvin, Costa, Strabuck, McDonald, kFC. Powinni jeszcze pobudowac mieszkania dla Ukraińców, Somalijczykow, Pakistanczykow i Filipinczykow

  odpowiedz

  • -2 (10)

  Kasia, w dniu 13-09-2018 20:28:22 napisał:

  Galeria w Szubinie? W Żninie mamy GaleriePalucką, w Nakle też coś jest pod nazwą,,galeria" na rynku. I jedna i druga świecą pustkami, żadnych modnych sieciówek ani lokali gastronomicznych. Lidl owszem, ale nic poza tym.

  odpowiedz

  • 0 (10)

  krasnal, w dniu 13-09-2018 21:34:07 napisał:

  Mieszkam obok,czy kur,,,ktoś mnie zapytał czy mogą postawić mi moloch pod nosem ? Michalak twoje dni sa policzone na foteliku w Szubinie !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  Sławo1, w dniu 13-09-2018 22:14:32 napisał:

  Wystarczyłby Lidl którego od dawna brakuje w Szubinie. I parkingi, ale pod warunkiem, że ich umiejscowienie będzie w miejscu, gdzie faktycznie są potrzebne i będą wykorzystane. Parkingi, gdzie będzie galeria, która po jakimś czasie będzie "świeciła pustkami, to niepotrzebna inwestycja i tylko będzie straszyła. Chyba, że parking tylko i wyłącznie ten przy LIDL-u. LIDL, ciekawy, "inny" asortyment" niż w pozostałych marketach w Szubinie. I przyjazny, przestronny sklep, gdzie wszystko dobrze jest widoczne na półkach. Więcej u Nas nie trzeba, to upychanie czegoś na siłę. Market budowlany, galeria, jakieś sklepy z drobiazgami, odzieżą, stacje benzynowe itp, itd, zupełnie niepotrzebne. Tak to wygląda. To tak wygląda, jakby ktoś chciał zająć, "zagospodarować" te wymienione działki, aby je "zaklepać"?" Czyżby czekała nas taka dobra ekonomiczna przyszłość, dobrobyt i koniunktura w gminie?:) A i market LIDL to tylko po byłym markecie meblowym, tak gdzie ma być Mrówka. Tam byłoby idealne miejsce! Idealne! I pasujące miejsce to istniejących już marketów, a także otoczenia! I tak chyba było, tylko ktoś z menagerów, planistów czy logistyków "Mrówki" wyprzedzili tych z LIDLA. I z pewnością Ci z Mrówki, otrzymali za to premię. Nie wiem jaka była historia nabycia tej działki. Jedynym plusem tego może być (być ważne) dla kogoś to, że "Mrówka" to w 100% polski sklep, a LIDL jest niemiecki. Jednak to nie jest uważam jakiś argument. W tych czasach i w otwartym handlu w Unii Europejskiej i z poza niej, nie ma to już żadnego znaczenia.

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Mieszkaniec Szubina, w dniu 15-09-2018 12:30:42 napisał:

  A może by tak referendum mieszkańców osiedli, które bezpośrednio sąsiadujące z adresem planowanej inwestycji, a nie mieszkańców Szubina. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Ziutka, w dniu 15-09-2018 22:27:39 napisał:

  Nareszcie moze bedzie lidl moze niektorym sie utrze nosa cwaniaczka z szubina ń

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stół rozkładany + 6 krzeseł
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Novitus Deon E
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)