Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

11 września 2014

Mali, dzielni ratownicy medyczni!

 fot. Anna Duda-Nowicka Urząd Miejski w Kcyni

fot. Anna Duda-Nowicka Urząd Miejski w Kcyni

W dniu dzisiejszym, w związku z obchodami Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który przypada na 13 września (sobota), odbyły się warsztaty ratownictwa medycznego i pierwszej #pomocy medycznej skierowane do przedszkolaków.

Ćwiczenia połączone z pogadanką dotyczącą prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia zdrowia bądź życia, poprowadził profesjonalny ratownik medyczny, na co dzień pracujący w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy i Nowym Szpitalu w Nakle nad Not. i Szubinie, Zespole Ratownictwa Medycznego w Kcyni – p. Krzysztof Wiśniewski. Przeszkolono ok. 75 dzieci z grup IV latków, IV-V latków i V latków.

„Warsztaty skierowane do dzieci w tym wieku, pomagają oswoić się z tematem pierwszej pomocy oraz rozwijać w nich od najmłodszych lat, jakże ważne w dalszym życiu, poczucie obowiązku niesienia pomocy innym” – podkreśla p. Krzysztof.

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w domu, oswoiły się z plastrami i bandażami, zapamiętały ułatwione postępowanie ratownicze w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. W warsztatach „pomagał” sympatyczny Tata Miś oraz jego synek Tomek i córka Lenka. Każde dziecko osobiście ratowało misia, robiąc mu masaż serca, za co misiu dziękował buziakiem w policzek.

Dzieci nie kryły zadowolenia z zajęć. Chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane pytania, aktywnie uczestniczyły w warsztatach. Na koniec wielu uczestników dopytywało o kolejne tego typu zajęcia. Wszystkie przedszkolaki otrzymały kolorowanki związane z pierwszą pomocą, gry planszowe oraz książeczki. Każdy z uczestników otrzymał także imienny Dyplom Dzielnego Małego Ratownika.

Szkolenie było kolejnym zadaniem realizowanym z zakresu promocja zdrowia gminy Kcyni w roku 2014. Patronat nad warsztatami objął Burmistrz Kcyni – Piotr Hemmerling.

 „Zajęcia z ratownictwa medycznego rozpoczynają cykl tematyczny związany z promocją zdrowia, który realizować będzie przedszkole w bieżącym roku szkolnym. Z myślą o maluchach już 6 października przeprowadzone zostaną warsztaty dietetyki i zdrowego odżywiania, które poprowadzi dietetyk p. Joanna Scheffs z firmy „Mój dietetyk” z Bydgoszczy – podkreśla Dyrektor Przedszkola p. Beata Szymczak, dzięki staraniom której, a przy współpracy z Gminą, odbywać się będą kolejne warsztaty i zajęcia dla maluchów.

Obchodzony w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofa naturalna, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). Ale pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń.

Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje się, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego. Statystyki co prawda wciąż nie są zadowalające, ale wykazują stopniową poprawę. Od kilku lat większą wagę przywiązuje się do szkolenia przyszłych kierowców podczas kursów na prawo jazdy. Prowadzone są również kampanie społeczne. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez swoje akcje umożliwiła przeszkolenie ponad 1,5 miliona dzieci. To daje nadzieję na przyszłość, w której każdy potrzebujący będzie mógł liczyć na bezinteresowną pomoc. Warto tymczasem przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Wypadałoby jednak nauczyć się pomagać nie tyle z poczucia obowiązku, co z potrzeby serca.

Materiał: Ewa Hałas

Oceń artykuł: 79 20

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)