Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

15 września 2019

Ma powstać farma fotowoltaiczna. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi

W ostatnim czasie na terenie m.in. gm. Nakło czy Kcynia trwają postępowania dotyczące # planowanych budów farm bądź też instalacji fotowoltaicznych. Podobna instalacja ma powstać również na jednej z działek w Drzewianowie (gm. Mrocza).

Burmistrz Mroczy wydał zawiadomienie dotyczące planowanej instalacji fotowoltaicznej na jednej z działek w Drzewianowie. Na czym polega działanie takich instalacji? Z roku na rok ten system odnawialnego źródła energii zyskuje na popularności.

Podstawowym działaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne są montowane na konstrukcji nośnej lub na ramie. Zawarty w nich krzem pochłania promieniowanie słoneczne, a następnie wybija elektrony ze swojej pozycji zmuszając je do ruchu. Tym samym wytwarzają one energię. Dzięki odpowiednim złączom tworzony jest obwód elektryczny, który jest łączony z siecią elektryczną. System fotowoltaiczny, poza panelami, składa się z inwertera, który zamienia prąd stały w prąd zmienny, licznika energii, okablowania oraz elementów montażowych. Na rynku są dostępne dwa typy paneli: w układzie zamkniętym i otwartym. Ten pierwszy zawiera także akumulatory albo przekazuje energię bezpośrednio do urządzeń elektrycznych. W systemie drugim nadwyżka wyprodukowanej energii jest odprowadzana do sieci operatora energii, tym samym powodując obniżanie rachunków za prąd. Trwałość takiej instalacji jest przewidziana na 20 lat.

Planowana do założenia na działce w Drzewianowie instalacja ma mieć moc do 1 MW i wysokość do 3 metrów. Jak udało się nam ustalić, aby móc założyć taką instalację potrzeba co najmniej dwóch hektarów ziemi.

Powstanie farm czy też instalacji fotowoltaicznych reguluje ustawa. Zgodnie z jej zapisami, jeżeli powierzchnia ma więcej niż 1 hektar konieczne jest uzyskanie raportów oddziaływania na środowisko. – Jeśli dana inwestycja osiąga jeden z powyższych progów wielkości powierzchni przekształcanej, konieczne jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – wyjaśnia Dariusz Górski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

W związku z rozpoczęciem postępowania konieczne jest wydanie uzgodnień przez Wody Polskie, RDOŚ oraz nakielski sanepid.
Warto wspomnieć, że budowa fotowoltaiki nie jest szkodliwa dla środowiska, ale może znacząco wpływać na krajobraz. Inwestorem planowanego powstania instalacji jest Przedsiębiorstwo Energia Potulice Sp. z. o.o. z Bydgoszczy.

Ostateczną decyzję o powstaniu fotowoltaiki w tym miejscu podejmie burmistrz Mroczy po otrzymaniu opinii od wspomnianych instytucji. Mieszkańcy mają prawo składać także swoje uwagi co do tego przedsięwzięcia. – Lepiej taka fotowoltaika niż te nieszczęsne kurniki – uważa jeden z mieszkańców Drzewianowa.

Na budowie farm fotowoltaicznych może zyskać gmina. Zgodnie z przepisami taka instalacja zmienia kwalifikację podatku z podatku rolnego na podatek od nieruchomości, który jest wyższy. Jeżeli farma powstanie, do gminnej kasy wpłynie więcej pieniędzy.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Waldi, w dniu 15-09-2019 22:51:05 napisał:

  Fotowoltanika to przyszłość inwestujemy w odnawialne żródła energii na kurnik nigdy zgody nie będzie w tym jako mieszkańcy Drzewianowa jesteśmy zgodni

  odpowiedz

  • 0 (0)

  piTERN, w dniu 17-09-2019 14:22:25 napisał:

  Ja mam taką instalację na dachu i nie płacę za prąd . Jestem EKO

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Meble młodzieżowe i dziecięce
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Elewacje
Baterie
od 0,90PLN
Szczotki do włosów tytanowe Termix
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)