Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

31 marca 2020

Limity klientów w sklepach. Sklepy budowlane w weekendy zamknięte

fot. archiwum

fot. archiwum

Każde nowe wprowadzone zasady mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii# koronawirusa COVID-19. Dotyczą one wszystkich Polaków bez wyjątku.

Dzisiaj (31.03.2020) polski rząd wprowadził kolejne obostrzenia. Poniżej przedstawiamy te, związane z handlem, usługami i działaniem miejsc pracy.

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

 • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia - do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

 • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy - podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

 • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe - na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

 • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Materiał: gov.pl

Oceń artykuł: 9 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (7)

  Czajnik, w dniu 31-03-2020 15:52:16 napisał:

  Drodzy klienci do mnie zawsze mozna dzwonic ... przywioze pod drzwi ..

  odpowiedz

  • -7 (9)

  Patka , w dniu 31-03-2020 16:00:46 napisał:

  To jest masakra jakaś totalna wiezoenie i wiezoenie v kuźwa kiedy to się skonczy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -5 (11)

  Kasia96, w dniu 31-03-2020 17:05:05 napisał:

  Czyli ja jako osoba mająca 25 lat nie mogę iść do Biedronki w godzinach 10 do 12?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 2 (4)

  Passe, w dniu 31-03-2020 18:22:23 napisał:

  Powinni wprowadzić przepustki 5 na miesiąc jak u sąsiadów pomijając tych co pracują. Może by się wszyscy obudzili bo inaczej wszystkich nas koroną przeora

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (5)

  Prawda, w dniu 01-04-2020 03:42:14 napisał:

  Możliwy kryzys gospodarczy, uwięzienie w domu męczy to Was? Póki będzie się ta zaraza rozprzestrzeniać będzie coraz gorzej i będzie coraz więcej ograniczeń. Mogą być wprowadzone przecież za chwilę kolejne. I teraz rozejrzyjcie się wokół. Ilu ludzi łapie owoce i warzywa gołymi rękoma, ilu ludzi ślini palce przy otwieraniu woreczków, ile osób wchodząc do sklepu wypluwa gumę do żucia na dłoń a następnie łapie sklepowy koszyk. Ile osób w trakcie zakupów wyciera sobie nos czy kaszle zasłaniając usta dłonią. Żadne noszenie rękawiczek nie pomoże jeśli ludzie nie zaczną myśleć! My jako społeczeństwo musimy reagować widząc zachowanie naruszające zasady higieny. Chcesz żeby ten koszmar się skończył? To myśl i reaguj ! Inaczej będziemy w tym tkwić w nieskończoność.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasy fiskalne Datecs mobilne z kopią elektroniczną
999PLN PROMOCJAPLN
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Budowa stanu surowego
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Metkownice
od 179PLN
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)