Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 września 2014

Lepiej zwolnić

Sprawdź mapę, uważaj na znaki i zwolnij. To przepis na zminimalizowanie ryzyka kolizji ze zwierzyną leśną. Z końcem lata i jesienią dochodzi do największej liczby takich zdarzeń.

- Zależy nam na tym, by nasze drogi były bezpieczne – mówi dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. – W związku z tym w ciągu ostatnich dwóch lat zweryfikowaliśmy oznakowanie ostrzegające o szlakach migracji zwierząt. Współpracowaliśmy z leśnictwami oraz kołami łowieckimi. Przed wyjazdem w dłuższą trasę warto chociaż zapoznać się z takim opracowaniem. Na drodze natomiast należy zwracać uwagę na znaki pionowe. Znak A-18b powinien skłaniać do wolniejszej jazdy oraz większej ostrożności, szczególnie o zmierzchu.

Na drogach województwa kujawsko-pomorskiego trzeba liczyć się między innymi z wtargnięciem saren, dzików, a także łosi. Kolizje z tymi gatunkami skutkują największymi uszkodzeniami pojazdów.

- Spotykamy się z sytuacjami, że kierowcy zgłaszają nam szkody z udziałem zwierzyny leśnej na nieoznakowanych odcinkach. Jednak nie jest to podstawa do wypłaty odszkodowania przez ubezpieczycieli. Zarządca drogi nie ma obowiązku ustawiania tych znaków w przypadku sporadycznego pojawiania się zwierząt leśnych na drogach publicznych. W czasie podróży zawsze należy liczyć się z tym, że zwierzyna może wtargnąć też na nieoznakowany odcinek drogi – dodaje Mirosław Kielnik.

Materiał: ZDW w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 130 93

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (14)

    ..., w dniu 02-09-2014 23:17:58 napisał:

    A ja wam proponuje zamiast tego zapoznawania się z mapami zrobić odgrodzenie drogi od terenu migracyjnego plus utworzenie tuneli pod drogą umożliwiającą tą migrację. Dziękuję dobranoc.

    odpowiedz

    • 3 (5)

    ooo, w dniu 03-09-2014 09:01:56 napisał:

    Chyba nie masz za bardzo pojęcia o problemie. Co to właściwie wg Ciebie jest "teren migracyjny"? Proponuję również zapoznać się z kosztem wykonania np. jednego przejścia dla zwierząt nad drogą ekspresową lub autostradą. Tunele POD DROGĄ to sobie możesz robić dla żabek itp.

    odpowiedz

    • 4 (4)

    lesniczy, w dniu 03-09-2014 14:32:18 napisał:

    godziny wieczorne pomiędzy Szubinem a Łabiszynem, na poboczach stada saren UWAŻAJCIE NA TYM ODCINKU!!!!!

    odpowiedz

    • 2 (2)

    CNA, w dniu 04-09-2014 07:36:55 napisał:

    Na drodze Szubin - Kcynia odcinek Pińsko - Zalesie w godzinach nocnych przebiegające jelenie i dziki.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    ..., w dniu 04-09-2014 08:20:21 napisał:

    Do" ooo" Kogo obchodzą koszta budowy takich tuneli? Ważniejsze jest życie ludzkie a niżeli ogrodzenie. Leśne ludki umywają ręce od wszystkiego. My nie możemy wjechać na drogi leśne na które nam nie pozwalano. Natomiast gdy przypierdzielimy w zwierzyne leśną na odcinku drogi, która w żaden sposób nie jest oznaczona znakiem DZIKIE BAMBI czyli jeleń na żółtym tle. Samochód skasowany dzik czy sarna leży obok auta to dostaniesz odszkodowanie od danego okręgu leśniczego tak? Gówno prawda wymigają się w sądzie a mają obowiązek uregulowania szkód wyrządzonych przez zwierzyne leśną w miejscach nie oznakowanych.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    podróżnik, w dniu 04-09-2014 09:16:16 napisał:

    Koszt budowy takich przejść (bo tunele są dla Ciebie jak jedziesz pod przejściem) powinny przede wszystkim interesować Ciebie, bo pośrednio to właśnie Ty za to płacisz. Co do dalszej Twojej wypowiedzi to jesteś kompletnie w błędzie i nie rozumiesz tego problemu. Leśne ludki odpowiadają za kolizje ze zwierzyną na drogach LEŚNYCH należących do Lasów Państwowych. Na drogach publicznych (np. krajowych) za kolizję odpowiada właściciel tej drogi, a więc w tym przypadku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. A już zupełnie inaczej pojmujesz sytuację kiedy jest lub nie ma znaku A-18b. Jeżeli dojdzie do kolizji w strefie oznakowanej możesz się pożegnać z odszkodowaniem. Ale gdy znaków nie ma, masz pełne prawo żądać odszkodowania od właściciela drogi. I pamiętaj - zwierzyna należy do Skarbu Państwa, a nie do leśnych ludków...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)