Dziś mamy 22 marca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

09 marca 2018

Lekcja patriotyzmu. Przedszkolaki dowiedziały się wielu ważnych informacji

fot. M. Berendt, I. Kaszewska

fot. M. Berendt, I. Kaszewska

Temat patriotyzmu jest trudnym zagadnieniem do zrozumienia przez małe dzieci. Wszystko #co jest maluchom najbliższe to: rodzina, przedszkole i miejscowość, w której mieszkają.

Aby przybliżyć przedszkolakom temat patriotyzmu dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2  w Szubinie odwiedziły Muzeum Ziemi Szubińskiej. Podczas spotkania dzieci  obejrzały legendę o powstaniu naszego miasta, która została przedstawiona w formie obrazków wykonanych przez szubińskich uczniów ze szkół i przedszkoli. Najmłodsi  dowiedzieli się, skąd wzięła się nazwa „Szubin” oraz dlaczego w herbie Szubina jest Pelikanica z trzema pelikaniątkami. Dzieci zapoznały się również z miejscem, gdzie leży nasz region Pałuk i miasto Szubin na mapie Polski. Przedszkolaki zabawiły się także w poszukiwanie szubińskiego herbu pelikana w auli muzeum. Pałucki strój jest bardzo piękny i charakterystyczny, ale przedszkolaki z „dwójki” doskonale wiedzą jak wygląda ten strój, ponieważ w naszym przedszkolu istnieje zespół wokalno- taneczny „Pałuczaczki”, który kultywuje tradycje pałuckie. Dzieci mogły wysłuchać piosenki ludowej „Kukowka” i obejrzeć tańczący zespół ludowy z Kcyni.

W naszym mieście mamy również mnóstwo ulic, których nazwy związane są z polskimi patriotami np. Janem Pawłem II, Wł. Wiewiórowskim, E. Orzeszkową, gen. J. Dąbrowskim, gen. J. Bemem i in.. Dzieci dowiedziały się także, że naszym lokalnym patriotą był p. Zenon Erdmann, który aktywnie działał na rzecz Szubina i służył jego mieszkańcom. Lekcję patriotyzmu poprowadziła p. dyr. Muzeum Ziemi Szubińskiej - Kamila Czechowska, której serdecznie dziękujemy. Teraz już wiemy, że patriotą może być każdy człowiek duży i mały oraz ten, kto będzie się dobrze uczyć, pracować, szanować rodaków i dbać o przyrodę oraz sprawy narodu.

materiał: M. Berendt, I. Kaszewska

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Posnet Mobile HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Sprawdzanie geometrii kół
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sprawdzanie świateł
Szczotki do włosów tytanowe Termix
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)