Dziś mamy 17 marca 2018, sobota, imieniny obchodzą:
09 marca 2018

Lekcja patriotyzmu. Przedszkolaki dowiedziały się wielu ważnych informacji

fot. M. Berendt, I. Kaszewska

fot. M. Berendt, I. Kaszewska

Temat patriotyzmu jest trudnym zagadnieniem do zrozumienia przez małe dzieci. Wszystko #co jest maluchom najbliższe to: rodzina, przedszkole i miejscowość, w której mieszkają.

Aby przybliżyć przedszkolakom temat patriotyzmu dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2  w Szubinie odwiedziły Muzeum Ziemi Szubińskiej. Podczas spotkania dzieci  obejrzały legendę o powstaniu naszego miasta, która została przedstawiona w formie obrazków wykonanych przez szubińskich uczniów ze szkół i przedszkoli. Najmłodsi  dowiedzieli się, skąd wzięła się nazwa „Szubin” oraz dlaczego w herbie Szubina jest Pelikanica z trzema pelikaniątkami. Dzieci zapoznały się również z miejscem, gdzie leży nasz region Pałuk i miasto Szubin na mapie Polski. Przedszkolaki zabawiły się także w poszukiwanie szubińskiego herbu pelikana w auli muzeum. Pałucki strój jest bardzo piękny i charakterystyczny, ale przedszkolaki z „dwójki” doskonale wiedzą jak wygląda ten strój, ponieważ w naszym przedszkolu istnieje zespół wokalno- taneczny „Pałuczaczki”, który kultywuje tradycje pałuckie. Dzieci mogły wysłuchać piosenki ludowej „Kukowka” i obejrzeć tańczący zespół ludowy z Kcyni.

W naszym mieście mamy również mnóstwo ulic, których nazwy związane są z polskimi patriotami np. Janem Pawłem II, Wł. Wiewiórowskim, E. Orzeszkową, gen. J. Dąbrowskim, gen. J. Bemem i in.. Dzieci dowiedziały się także, że naszym lokalnym patriotą był p. Zenon Erdmann, który aktywnie działał na rzecz Szubina i służył jego mieszkańcom. Lekcję patriotyzmu poprowadziła p. dyr. Muzeum Ziemi Szubińskiej - Kamila Czechowska, której serdecznie dziękujemy. Teraz już wiemy, że patriotą może być każdy człowiek duży i mały oraz ten, kto będzie się dobrze uczyć, pracować, szanować rodaków i dbać o przyrodę oraz sprawy narodu.

materiał: M. Berendt, I. Kaszewska

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Krzesło młodzieżowe
Modne aranżacje
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Remonty mieszkań
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Działka od południa? To nie problem!

Za najwygodniejsze do zagospodarowania uchodzą działki z wjazdem od strony północnej. Ale nie każdy ma tyle szczęścia, żeby nabyć taką właśnie nieruchomość. Podpowiadamy, jaki projekt wybrać i jak następnie usytuować go na działce o mniej korzystnej lokalizacji.

(czytaj więcej)
0

To był pracowity rok dla strażaków. Wiele interwencji podjęto po nawałnicy

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-#pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)