Dziś mamy 30 maja 2020, sobota, imieniny obchodzą:

03 listopada 2019

Lekcja muzealna. Poznali obyczaje od czasów słowiańskich do współczesności

fot. pow.

fot. pow.

W poniedziałek 28 października 2019r. klasa VIa odwiedziła Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

Celem wyjścia do muzeum były zajęcia edukacyjne na temat zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych. Lekcja przybliżyła uczniom obyczaje związane z pogrzebem i pochówkiem od czasów słowiańskich do współczesności. Kustosz muzeum Pani Anna Sergot wyjaśniła, czym jest cmentarz i jakie znaczenie mają jego poszczególne elementy. Uczniowie dowiedzieli się skąd się wzięło „święto zmarłych”. Poznali takie pojęcia jak katafalk, epitafium czy kolumbarium, i co w XXI wieku robią strzyga czy wąpierz. Lekcja dla wszystkich była interesującym przeżyciem i nowym doświadczeniem. 

Natomiast we wtorek szóstoklasiści udali się na nakielski cmentarz, gdzie porządkowali mogiły osób zamordowanych podczas drugiej wojny światowej. Uczniowie poznali historię osób pomordowanych w Paterku na żwirowisku. Działania te umożliwiły dzieciom przygotowanie się do święta Wszystkich Świętych.

materiał: Beata Witusińska 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)