Dziś mamy 20 lipca 2018, piątek, imieniny obchodzą:
02 kwietnia 2018

Lany poniedziałek. Polewamy się wodą zgodnie z tradycją

fot. śmigus- dyngus w nakielskiej farze w 2017 roku

fot. śmigus- dyngus w nakielskiej farze w 2017 roku

Poniedziałek Wielkanocny inaczej Śmigus- Dyngus to drugi dzień świąt, podczas których # kultywowana jest tradycja polewania się wodą.

Zwyczaj oblewania wodą, a także okładania wierzbowymi gałązkami jest bardzo stary. Swego czasu kościół katolicki tępił tzw. dyngusowanie, interpretując ten zwyczaj jako pogański. Z czasem oblewanie się wodą odczytywano jako symbol oczyszczenia, wyraz radości po przebudzeniu się wiosny i Zmartwychwstaniu Chrysutsa.

Z kolei panny na wydaniu, zwłaszcza te bardziej urodziwe musiały zostać polane wodą. Miało im to gwarantować powodzenie u płci przeciwnej, a także zapewniać płodność. Mimo że, tradycja dyngusowania przestała być tak popularna, warto pamiętać iż w przypadku oblewania osób, które sobie tego nie życzą, pojazdów w ruchu itp. popełniamy wykroczenie. Osoba ponosi w związku z tym konsekwencje. Może to być ukaranie mandatem bądź skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

W przypadku, gdy w skutek celowego oblania doszło do zabrudzenia lub zniszczenia odzieży czy uszkodzenia innego mienia, osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek o ściganie sprawcy wykroczenia oraz żądać zwrotu kosztów związanych z poniesieniem strat materialnych.

Oceń artykuł: 5 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (12)

  żeby było, w dniu 02-04-2018 13:09:24 napisał:

  bo znów zaczną pisać - w tym roku lania przy kościele nie było, bo jest zimno. mądra decyzja. zdjęcie z zeszłego roku. żeby redakcja nie miała lepszych zdjęć? hm... ks Wojtek inspiracją. może być. za dzisiejszą mszę na 12.00 aby nie plotkować, nie powtarzać kłamstw, za 18-stkę śmietanę, za Mac Donald - GRATULUJE!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (10)

  Andrzej , w dniu 02-04-2018 14:55:38 napisał:

  Straszne, żeby w święta wypisywać takie rzeczy ludzie litości...

  odpowiedz

  • -1 (7)

  Janusz , w dniu 02-04-2018 16:33:51 napisał:

  Kurła ja to chcialem dostac Hepi Mil za darmo.

  odpowiedz

  • -4 (6)

  myszka, w dniu 03-04-2018 08:02:10 napisał:

  Zwierzęta zachowują się dużo lepiej niż uważający się za ludzi Nakloki.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stół rozkładany + 6 krzeseł
Nowoczesny styl
Różnego rodzaju ramki i antyramy
od 5,90PLN
SALONY
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Zabieg parafinowy
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

„Rodzina 500+” i inne świadczenia w liczbach. Ile osób otrzymało wsparcie?

Rządowym programem „Rodzina 500+” realizowanym w 2017 roku objęto 3 845 tys. dzieci #do 18 lat. Świadczenie wychowawcze otrzymywało około 3 797 tys. dzieci, a dodatek 500+ w pieczy zastępczej ponad 47 tys. dzieci.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)