Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

25 kwietnia 2017

Kwietniowa Ciekawość świata. Wykład poświęcony był księżom w Dachau

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

W dniu 20 kwietnia br. spotkaliśmy się na kwietniowej "Ciekawości świata". Tym razem #prelekcja dotyczyła tematyki II wojny światowej i więźniów obozów koncentracyjnych. W sposób szczególny była poświęcona księżom, którzy byli więźniami Dachau. Organizatorem spotkania był Urząd Miejski w Kcyni.

Organizatorom zależało na zaproszeniu do Kcyni autorów publikacji, ponieważ po kilku latach organizowania cyklu "Ciekawość świata" wiemy, jakim zainteresowaniem cieszy się problematyka z zakresu historii lokalnej. Nasz gość - Ksiądz Paweł Hoppe - przychylnie ustosunkował się do prośby, by omówić sylwetki księży związanych z Kcynią, którzy trafili do obozu koncentracyjnego w Dachau. Byli wśród nich: ks. Czesław Koczorowski, ks. Paweł Pękacki, ks. Nepomucen Chrzan oraz ks. Stanisław Marusarz.

Ks. Paweł Hoppe jest współautorem książki "Kapłani w Dachau", wydanej przez Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy. Celem wydania książki było upamiętnienie kapłanów z terenu diecezji bydgoskiej, którzy byli więźniami tego obozu koncentracyjnego.

W przygotowanej specjalnie na czwartkowe spotkanie prezentacji ks. Paweł Hoppe przedstawił historię obozu, który, założony w 1933 r. w opuszczonej fabryce amunicji, początkowo przeznaczony był dla przeciwników politycznych nazistów, duchownych i Żydów. Stopniowo stał się miejscem, gdzie przyszli pracownicy innych obozów koncentracyjnych szkolili się przed rozpoczęciem pracy. Ksiądz Paweł Hoppe obszernie cytował wspomnienia wielu księży - więźniów Dachau, m.in. ks. Leona Stępniaka, który opisywał życie codzienne w obozie i wiele sytuacji, w których naziści upokarzali księży. W prezentacji nie zabrakło opisów okrutnych praktyk, stosowanych wobec więźniów. Pojawiła się także, wielokrotnie przywoływana postać bł. bp. Michała Kozala, który cierpiał w obozie tortury i na wiele sposobów był upokarzany. Wystawiano go  m.in. przed obozową bramę, gdzie razem z innymi więźniami witał notabli przybyłych, by zwiedzić Dachau i przekonać się, jak funkcjonuje obóz.

Nasz gość opowiadał także o tym, jakie różnice w traktowaniu dotyczyły pozostałych grup duchowieństwa z innych krajów, podkreślając, że to właśnie księży Polaków spotykały wyjątkowo okrutne traktowanie, m.in. zakaz odprawiania Mszy świętej i zakaz swobodnego korzystania z kaplicy. Księża polscy mieli na rozkaz się modlić i na rozkaz odprawiać Mszę św. Gdy Papież Pius XII próbował interweniować w sprawie losów duchowieństwa, naziści odpowiadali, że księża są w obozie są lepiej traktowani niż inni, a ich obowiązki polegają jedynie na podawaniu do stołu. Ze wspomnień przywoływanych w trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, jak takie podawanie do stołu wyglądało - polegało na dźwiganiu ciężkich kotłów, których gorące brzegi parzyły dłonie, a ciężar wielokrotnie przekraczał możliwości wycieńczonych duchownych. 

Po spotkaniu zainteresowani mogli nabyć książkę Kapłani w Dachau, której zakup był cegiełką na cele WSD w Bydgoszczy.  Po zakończeniu części wykładowej przyszedł też czas na podzielenie się swoimi opowieściami i osobistymi pamiątkami, które uczestnicy spotkania przynieśli na kwietniową "Ciekawość".

materiał: Justyna Makarewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)