Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2019

Kursy zawodowe. Osadzeni zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną

fot. kpt. Jarosław Nurkiewicz

fot. kpt. Jarosław Nurkiewicz

Zakład Karny w Potulicach realizuje szereg oddziaływań resocjalizacyjnych. Wśród nich są # kursy przyuczające do wykonywania zawodu.

Osadzeni w br. zdobyli już umiejętności teoretyczne i praktyczne w ramach przeprowadzonych szkoleń kursowych sfinansowanych ze środków PO WER oraz Funduszu Sprawiedliwości.

Dzięki środkom finansowym w ramach projektu pn. "Podniesienie kwalifikacji zawodowej więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności" oraz w ramach Działania 2.7 zwiększenie szans na zatrudnienie osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 w Zakładzie Karnym w Potulicach zorganizowano kursy "Tapicer" oraz "Robotnik budowlany". Natomiast ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej zorganizowano dwa szkolenia kursowe „Opiekun osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych” oraz „Palacz centralnego ogrzewania”.

Zakres nabytych umiejętności

Osadzeni pod czujnym okiem wykwalifikowanych prowadzących wykonali prace w zakresie tapicerowania mebli tj.: foteli i krzeseł według projektów, prace dekoracyjne tapicerskie związane z urządzaniem wnętrz oraz naprawy tapicerowanych części mebli i sprzętów wraz z drobnymi naprawami drewnianych części konstrukcji. W ramach kursu "Robotnik budowlany" nabyli umiejętności do wykonywania podstawowych robót remontowych w zakresie prac murarsko - tynkarskich i glazurniczych.

Osadzeni brali udział w pracach modernizacyjnych budynku mieszkalnego. W ramach kursu "Opiekun osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych" zdobyli praktyczne umiejętności i podstawową wiedzę o profesjonalnej opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. W trakcie trwania kursu przygotowującego do zawodu palacza uzyskali świadectwa kwalifikacyjne uprawniające do wykonywania czynności eksploatacyjnych w zakresie prac obsługowych, konserwacyjnych, remontowych, montażowych przy urządzeniach, instalacjach i sieciach cieplnych (energetycznych).

Funkcja resocjalizacyjna

Dzięki Dyrektorowi Zakładu Karnego w Potulicach, który zorganizował kursy, osadzeni mieli okazję zdobyć i podnieść swoje kwalifikację zawodowe. To ważny element procesu resocjalizacji prowadzonego przez funkcjonariuszy wobec osadzonych. Skazani w kontekście zdobycia kompetencji zawodowych, rozwoju osobistego zwiększyli szanse na znalezienie zatrudnienia po wyjściu na wolność i prawidłową readaptację w środowisku zewnętrznym.

materiał: kpt. Katarzyna Tomaszewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)