Dziś mamy 15 czerwca 2019, sobota, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2019

Kulisy Powstania Wielkopolskiego. Opowieść dr Marka Rezlera

fot. Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie

fot. Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie

Wypełniona po brzegi czytelnia Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie w czwartkowe popołudnie # świadczyła o tymże w Szubinie autentycznie żyjemy Powstaniem Wielkopolskim.

Słuchacze dali się porwać opowieści historyka, dr Marka Rezlera, który roztoczył przed zebranymi fascynującą panoramę zrywów niepodległościowych Polaków.

Doktor podkreślał z całą mocą, że choć Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych zwycięskich powstań to jednak należy szanować wszystkie zrywy niepodległościowe. Marek Rezler barwnie a zarazem klarownie opisywał zawiłości sytuacji politycznej w międzywojennej Europie oraz podkreślił wielkie zasługi liderów walki o niepodległość: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego.

Nasz gość ujawnił także kulisy dowodzenia Powstaniem Wielkopolskim wysoko oceniając jego organizację i przebieg.

Wystąpienie dr Marka Rezlera trudno nazwać wykładem bo była to zapierająca dech wspaniała opowieść nie tylko o naszym państwie ale o naszym narodzie. Dziękujemy!

materiał: Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Budowa hal
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Oprogramowanie KC Firma i KC Market
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Nowoczesny styl
Koloryzacja - nowoczesne techniki
Sprawdzanie geometrii kół
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)