Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2019

Krwioobieg Terytorialsa w Radziejowie. Zebrano ponad 15 litrów krwi

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 23 czerwca br. w Radziejowie w godzinach od 10.00 do 14.00 odbyła się # po raz kolejny zbiórka krwi terytorialsów z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynikającym z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Głównymi celami projektu jest zwiększenie ilości krwi w systemie HDK oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

W ramach projektu planowane jest zwiększenie liczby honorowych dawców krwi o 2 000 każdego roku, co oznacza, że do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynie dodatkowe 1 000 litrów krwi rocznie.

Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi będzie pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W zakresie transplantologii w ramach projektu planuje się dotrzeć do 100% żołnierzy WOT z informacją dotyczącą świadczeń woli dawców narządów.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii lekkiej piechoty jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, będzie on też odpowiadał za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizację akcji alarmowych. Dodatkowo będzie on też organizował współpracę z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za idę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

W ramach Dni Radziejowa udało się zebrać ponad 15 litrów krwi. W programie, oprócz oddawania krwi można było wykonać między innymi podstawowe badania zdrowotne, takie jak EKG, zbadanie poziomu cukru we krwi, czy chociażby pomiar ciśnienia tętniczego wraz z badaniem składu masy ciała BMI.

Projekt Krwioobieg Terytorialsa jest akcją w ramach „SpoKREWnieni ze służbą”, która to umożliwia wszystkim żołnierzom RSZ oraz pracownikom RON do honorowego oddawania krwi

Istotnym faktem prowadzonych akcji HDK jest budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości żołnierzy OT do „alarmowego oddawania krwi”. Zgodnie z założeniami, w razie nagłej konieczności – np. wypadków, czy klęsk żywiołowych WOT dysponują grupą krwiodawców, którzy mogą natychmiast oddać krew dla potrzebujących.

Aby było to możliwe w każdej kompanii wyznaczony jest koordynator HDK, który odpowiada za utrzymanie systemu oddawania krwi, planowanie akcji krwiodawstwa, a także w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.

materiał: por. dr Diana Warchocka

Oceń artykuł: 4 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)