Dziś mamy 16 września 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 września 2019

Koszty rosną, a zyski spadają. Ile kosztują świetlice?

fot. archiwum

fot. archiwum

Świetlice wiejskie to miejsca, które mają integrować lokalną społeczność. To w nich odbywają się# spotkania z mieszkańcami, a także różnego rodzaju imprezy, Gmina także udostępnia te obiekty, wynajmując je na imprezy okolicznościowe. Jak kształtowały się w minionych latach wydatki oraz zyski z wynajmu świetlic w gminie Sadki?

Na terenie gminy Sadki działa 11 świetlic wiejskich. Można je wynajmować zgodnie z ustalonymi stawkami, które w dni powszednie są niższe niż w ramach tzw. wynajmu weekendowego. W ubiegłym roku z tytułu wynajmu świetlic gmina Sadki „zarobiła” ponad 22 tysiące złotych. To mniej niż w 2017 roku. Jak wynika z udostępnionych danych, w ubiegłym roku mieszkańcy wykazywali mniejsze zainteresowanie wynajmem świetlic. Np. nikt nie wynajął świetlicy w Jadwiżynie. Największym powodzeniem wśród wynajmujących cieszyła się świetlica w Śmielinie, z której z tytułu wynajmu do gminnej kasy wpłynęło 3 tysiące 700 złotych.

Jednak świetlice to nie tylko przychody, ale przede wszystkim spore wydatki na ich utrzymanie. W nich znajdują się przede wszystkim opłaty za energię, zakup opału, opłaty za wodę i ścieki, remonty czy przeglądy. Wracając do wspomnianego Śmielina, mimo że za wynajem tamtejszej świetlicy gmina otrzymała sporą kwotę, jej roczne utrzymanie w 2018 roku wyniosło ponad 17 tysięcy złotych. Świetlica w Jadwiżynie także jest nierentowna, bo nie dość, że nie przynosi żadnych dochodów, to jej utrzymanie kosztowało w ubiegłym roku ponad pięć i pół tysiąca złotych.

Ogólnie w 2018 roku gmina wydała na utrzymanie świetlic prawie 187 tysięcy złotych. W 2017 r. ta kwota była niższa i wyniosła ponad 154 tysiące złotych. Należy wspomnieć, że przychody z tytułu wynajmu świetlic we wspomnianym 2017 roku wyniosły prawie 26 tysięcy złotych, a więc o prawie 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku.
Oczywiście z założenia gmina nie ma zarabiać na tym, że udostępnia mieszkańcom miejsce do integracji, ale stosunek przychodów do wydatków jest wyjątkowo niekorzystny.

Jak kształtują się koszty i przychody za wynajem świetlic obrazuje nasze zestawienie. Podane przychody są kwotami brutto zawierające podatek VAT.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  sadkowianka, w dniu 06-09-2019 17:25:25 napisał:

  Ale po co jest tyle tych świetlic w gminie? W jakim celu daje się pozwolenie na budowę nowych, od początku nie rentownych świetlic? Na przykład po co jest budowana świetlica w Anielinach, jak w wiosce obok już jest ładna świetlica?

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Cebularz pospolity, w dniu 06-09-2019 18:06:51 napisał:

  Daj spokój Alina to jak byś zapytała po co choduje się Cebulę przecież śmierdzi i szczypie w oczy...

  odpowiedz

  • 0 (2)

  co na to rio, w dniu 07-09-2019 12:13:26 napisał:

  czyżby bieda zaglądała w sadkowskie progi?

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Mieszkaniec, w dniu 07-09-2019 17:36:13 napisał:

  Następna świetlica do utrzymania.Niech utrzymują świetlicę z funduszy sołeckich.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie skuteczności hamowania
Sprawdzanie świateł
Rolery - mezoterapia skóry
Makijaż ślubny
DATECS Maluch E.ko
sugerowana cena producenta: 1351,77PLN
Szafy przesuwne
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Budowa hal
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Przegapione wakacje? Jesienią odpoczniesz znacznie taniej

Okres urlopowy dobiega końca, a większość z nas wakacje ma już za sobą. Jednak ci, którzy dopiero planują odpoczynek, nie powinni się martwić.# To właśnie jesienią linie lotnicze oferują atrakcyjne ceny biletów, a noclegi w europejskich miastach stają się zdecydowanie tańsze.

(czytaj więcej)
0

Ile osób nosi twoje nazwisko? Sprawdź w kopalni danych

Zastanawialiście się kiedyś, ile osób w Polsce nosi Wasze nazwisko? A może chcecie wiedzieć, jakie nazwisko jest w Polsce najpopularniejsze? # Mamy odpowiedzi na te pytania. Z pomocą przychodzi nasz portal Dane.gov.pl.

(czytaj więcej)