Dziś mamy 27 stycznia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 września 2019

Koszty rosną, a zyski spadają. Ile kosztują świetlice?

fot. archiwum

fot. archiwum

Świetlice wiejskie to miejsca, które mają integrować lokalną społeczność. To w nich odbywają się# spotkania z mieszkańcami, a także różnego rodzaju imprezy, Gmina także udostępnia te obiekty, wynajmując je na imprezy okolicznościowe. Jak kształtowały się w minionych latach wydatki oraz zyski z wynajmu świetlic w gminie Sadki?

Na terenie gminy Sadki działa 11 świetlic wiejskich. Można je wynajmować zgodnie z ustalonymi stawkami, które w dni powszednie są niższe niż w ramach tzw. wynajmu weekendowego. W ubiegłym roku z tytułu wynajmu świetlic gmina Sadki „zarobiła” ponad 22 tysiące złotych. To mniej niż w 2017 roku. Jak wynika z udostępnionych danych, w ubiegłym roku mieszkańcy wykazywali mniejsze zainteresowanie wynajmem świetlic. Np. nikt nie wynajął świetlicy w Jadwiżynie. Największym powodzeniem wśród wynajmujących cieszyła się świetlica w Śmielinie, z której z tytułu wynajmu do gminnej kasy wpłynęło 3 tysiące 700 złotych.

Jednak świetlice to nie tylko przychody, ale przede wszystkim spore wydatki na ich utrzymanie. W nich znajdują się przede wszystkim opłaty za energię, zakup opału, opłaty za wodę i ścieki, remonty czy przeglądy. Wracając do wspomnianego Śmielina, mimo że za wynajem tamtejszej świetlicy gmina otrzymała sporą kwotę, jej roczne utrzymanie w 2018 roku wyniosło ponad 17 tysięcy złotych. Świetlica w Jadwiżynie także jest nierentowna, bo nie dość, że nie przynosi żadnych dochodów, to jej utrzymanie kosztowało w ubiegłym roku ponad pięć i pół tysiąca złotych.

Ogólnie w 2018 roku gmina wydała na utrzymanie świetlic prawie 187 tysięcy złotych. W 2017 r. ta kwota była niższa i wyniosła ponad 154 tysiące złotych. Należy wspomnieć, że przychody z tytułu wynajmu świetlic we wspomnianym 2017 roku wyniosły prawie 26 tysięcy złotych, a więc o prawie 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku.
Oczywiście z założenia gmina nie ma zarabiać na tym, że udostępnia mieszkańcom miejsce do integracji, ale stosunek przychodów do wydatków jest wyjątkowo niekorzystny.

Jak kształtują się koszty i przychody za wynajem świetlic obrazuje nasze zestawienie. Podane przychody są kwotami brutto zawierające podatek VAT.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  sadkowianka, w dniu 06-09-2019 17:25:25 napisał:

  Ale po co jest tyle tych świetlic w gminie? W jakim celu daje się pozwolenie na budowę nowych, od początku nie rentownych świetlic? Na przykład po co jest budowana świetlica w Anielinach, jak w wiosce obok już jest ładna świetlica?

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Cebularz pospolity, w dniu 06-09-2019 18:06:51 napisał:

  Daj spokój Alina to jak byś zapytała po co choduje się Cebulę przecież śmierdzi i szczypie w oczy...

  odpowiedz

  • 0 (2)

  co na to rio, w dniu 07-09-2019 12:13:26 napisał:

  czyżby bieda zaglądała w sadkowskie progi?

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Mieszkaniec, w dniu 07-09-2019 17:36:13 napisał:

  Następna świetlica do utrzymania.Niech utrzymują świetlicę z funduszy sołeckich.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Deska elewacyjna
Meble łazienkowe
Posnet Bingo HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Przewóz krajowy
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Oprogramowanie KC Firma i KC Market
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)