Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

04 października 2019

Korona Zachodu Polski. Rożnowice podbite!

fot. Aktywna Kcynia

fot. Aktywna Kcynia

Aktywna sobota z aktywnymi ludźmi. 28 września wystartowaliśmy w zawodach biegowych i kijkowych.

Na starcie pojawili się:
Bieg przełajowy 5km:
Anna Prybińska-Marciniak
Lukasz Kaniewski

Bieg dzieci 200m:
Jan Marciniak
Kacper Kaniewski

Nordic Walking 5km:
Filip Paszkiet
Filip Komorowski
Kasia Paszkiet
Hanna Komorowska

Nordic Walking 10km:
Alicja Kaniewska

Zawody super zorganizowane. Brawa dla organizatorów! Atrakcje za równo dla starszych jak i dla młodszych.Trasa trudna i wymagająca.

Gratulacje dla Wszystkich. Zawodnicy Aktywnej Kcyni osiągnęli bardzo dobre wyniki. Pojawiły się również debiuty, Ania pierwszy raz wystartowała w biegu a Filip Paszkiet w Nordic Walking. Zdobyliśmy również 2 puchary Filip Paszkiet (debiutant) 3 miejsce w kategorii wiekowej na 5km NW, Alicja Kaniewska 1 miejsce w kategorii na 10km NW. Na 30 drużyn zajeliśmy 9 miejsce!

materiał: Łukasz Kaniewski/Aktywna Kcynia

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 48 28

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)