Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

10 lipca 2019

Kontrola autobusów. Stan niektórych z nich był zatrważający

fot. GITD

fot. GITD

Blisko 500 autokarów skontrolowali inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie # pierwszych dwóch tygodni wakacji.

Stan techniczny niektórych pojazdów był zatrważający. Autobus, który miał zabrać dzieci z Jastrzębia-Zdroju na wakacje w góry, praktycznie nie miał hamulców. Zużyte opony, uszkodzone amortyzatory i nieszczelny tłumik miał z kolei autobus przewożący 40 dzieci z Muszyny do Bytomia. W obu przypadkach inspektorzy wydali zakazy dalszej jazdy.

Skontrolowany w piątek (5 lipca) przez śląskich inspektorów ITD autokar miał usterki, które bezpośrednio groziły wypadkiem. Po wstępnej weryfikacji stanu technicznego kontrolujący zdecydowali, że konieczne będzie przeprowadzenie szczegółowego badania w najbliższej okręgowej stacji kontroli pojazdów. Wyniki były porażające.

Słyszalny ubytek powietrza i niedziałające wskaźniki ciśnienia wskazywały na niesprawność układu hamulcowego. Siła hamowania kół przedniej osi różniła się aż o 93%, co oznacza, że w praktyce jedno z kół hamowało ze szczątkową siłą. Jedna z opon była również poważnie uszkodzona – w każdej chwili mogła wystrzelić. Natomiast podwozie było w wielu miejscach skorodowane, a przewody układu hamulcowego – popękane i nieszczelne.

Inspektorzy zakazali dalszej jazdy, zatrzymali dowód rejestracyjny autokaru i ukarali kierowcę mandatem karnym. Z karą administracyjną muszą się liczyć: przedsiębiorca, który wysłał w trasę autokar i osoba zarządzająca transportem. Dzieci pojechały na wycieczkę dopiero po tym, jak przewoźnik zapewnił nowy, bezpieczny autobus.

Przykład z Jastrzębia-Zdroju nie jest odosobniony. 4 lipca małopolscy inspektorzy ITD w trakcie kontroli autokaru, którym jechało 40 dzieci z Muszyny do Bytomia, stwierdzili nadmiernie zużyte opony, uszkodzone amortyzatory i nieszczelny tłumik. W tym przypadku przewoźnik także musiał podstawić inny autobus, który zabrał dzieci w dalszą podróż. Kierowca został ukarany mandatem, a wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne.

W trakcie pierwszych dwóch tygodni  wakacji inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali 468 autobusów w ramach akcji „Bezpieczny autokar”. Zatrzymano 32 dowody rejestracyjne,  nałożono 76 mandatów karnych, konieczne było wydanie 6 zakazów dalszej jazdy.

Wzmożone kontrole autokarów wciąż trwają. Sprawdzany jest stan techniczny autobusów, czas pracy i trzeźwość kierowców. Kontrole prowadzone są w specjalnie wyznaczonych punktach, w miejscach odjazdu autokarów oraz na głównych szlakach komunikacyjnych.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przypomina, że przed wyjazdem autokaru w trasę, konieczność jego kontroli należy zgłosić do właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Przykład kontroli z Jastrzębia-Zdroju przeprowadzonej właśnie po takim zgłoszeniu pokazuje jak ważne jest, aby wszyscy wspólnie dbali o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

materiał: Główny Inspektorat Transportu Drogowego/red

Oceń artykuł: 18 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    Lukasz SZ, w dniu 10-07-2019 10:26:50 napisał:

    Grubo, Teraz 80% autobusow bedzie niedopuszczona do jazdy przez wzglad ekologiczny, a tak strasza samochody osobowe...dpf itp haha.. a jak jedzie sie za autobusem to taki dym, ze nie widac drogi. Wkoncu ktos sie za to wezmie bo taki autobus to zanieczyszcza srodowisko tak jak 10 osobowek

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 4 (4)

    Xp312, w dniu 10-07-2019 12:04:56 napisał:

    Ciekawe jak cudem te pojazdy przechodzą badania techniczne.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    BUSOMAT PL, w dniu 10-07-2019 20:42:55 napisał:

    Bezpieczeństwo najważniejsze

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)