Dziś mamy 22 stycznia 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

15 maja 2018

Konkurs Wiedzy o Annie Wazównie. W półfinałach uczniowie z powiatu

fot. Łukasz Piecyk

fot. Łukasz Piecyk

15 maja w Urzędzie Marszałkowskim odbędą się finałowe etapy Konkursu Wiedzy o # Annie Wazównie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do półfinału zakwalifikowało się 74 uczniów z 31 placówek naszego województwa. W finale natomiast zobaczymy najlepszą szóstkę. Łączna pula nagród wynosi 10 tysięcy złotych.

Konkurs wpisuje się w przypadające w tym roku w województwie kujawsko-pomorskim obchody 450. urodzin Anny Wazówny – księżniczki, siostry króla Zygmunta III Wazy. Była starostą brodnickim i golubskim. Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski i Wydział Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Etap półfinałowy składa się z testu z jednym pytaniem otwartym. Część pytań będzie odnosiła się do ilustracji. Zgodnie z regulaminem konkursu do finału zostanie zakwalifikowanych sześciu najlepszych półfinalistów, a także ci uczestnicy, którzy zdobyli identyczną liczbę punktów, jaką uzyskał szósty uczeń zakwalifikowany do ostatniej rundy.

Finał odbędzie się przy udziale publiczności i będzie on etapem ustnym, dotyczącym życia oraz działalności Anny Wazówny, powtórnego ekumenicznego pochówku w Toruniu w 1995 r., a także życia codziennego, kuchni staropolskiej i ziołolecznictwa. Podzielono go na trzy rundy. W pierwszej z nich uczestnik odpowiada na wylosowany zestaw trzech zagadnień. Kolejna część to pytanie dotyczące przedstawionej ilustracji. Ostatnią rundą jest dłuższa wypowiedź na temat jednego z wylosowanych aspektów życia Anny Wazówny.

Wojewódzka Komisja Konkursowa pod przewodnictwem dr Alicji Saar-Kozłowskiej wyłoni troje zwycięzców. Najlepsi uczniowie oraz ich opiekunowie otrzymają nagrody finansowe. Łączna pula nagród wynosi 10 tysięcy złotych.

Z terenu powiatu nakielskiego o miano laureata będzie walczyć troje uczniów - Angelikz Michalak, Zuzanna oraz Tomasz Wiejaczka z ZST w Kcyni. Powodzenia!

materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego/red.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Sprzedaż opon
Budowa stanu surowego
Kalkulatory
od 6,90PLN
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Meble kuchenne
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)