Dziś mamy 18 lutego 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

11 lipca 2018

Konferencja o rewitalizacji dróg wodnych. Nie zabrakło rozmów o Noteci

fot. powierzone

fot. powierzone

Poniedziałkowa konferencja „Wisła – jej rola i znaczenie dla województwa kujawsko-pomorskiego” # upłynęła pod znakiem rewitalizacji dróg wodnych oraz szans i zagrożeń zagospodarowywania śródlądowych szlaków wodnych.

W gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu zebrali się eksperci z dziedziny gospodarki wodnej – nie zabrakło jednak głosu naszego samorządu.

Spotkanie, które otworzył Piotr Całbecki – Marszałek naszego województwa, obfitowało w szereg ciekawych tematów związanych m.in. z wykorzystywaniem potencjału dróg rzecznych, planami i założeniami rozwoju tychże szlaków, ochroną przed powodzią, a także zapobieganiem następstwom suszy.

Konferencja była również okazją do przedstawienia działań Przystani Powiat Nakielski oraz do poruszenia kilku ważnych zagadnień związanych z użytkowaniem rzek. Uczestniczący w spotkaniu Tomasz Miłowski – Starosta Nakielski opowiedział o walorach naszej Przystani – to przede wszystkim jej sąsiedzkie położenie w stosunku do Przystani Bydgoszcz poprzez Kanał Bydgoski (co ostatnimi czasy – niestety – utrudnione jest przez remont śluzy), a także usytuowanie na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski oraz na projektowanej trasie MDW E70. Starosta wspomniał również o sukcesywnym rejsie „Jadwigi” mimo trudnych warunków hydrologicznych oraz o czerpaniu z potencjału Przystani przez nakielskie Technikum Żeglugi Śródlądowej.

Reprezentant naszego powiatu zwrócił uwagę także na zagrożenia czyhające na Przystań wynikające m.in. z mankamentów rzeki Noteć – jest to głównie niski stan wód w rzekach, remonty śluz, które ograniczają dostępność, brak środków na bagrowanie dróg wodnych, zniszczone nadbrzeża oraz rzęsa i zieleń wodna na rzece. Stale jesteśmy mocno zainteresowani nadaniem naszemu odcinkowi Noteci przez przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej klasy II, która dałaby nam więcej możliwości do przedsięwzięć turystycznych, rekreacyjnych oraz sportowych. Zasygnalizowano również, iż nadal oczekujemy ogłoszenia konkursu na zagospodarowanie obszarów nadrzecznych, by móc wcielić w życie nowe pomysły i rozwiązania na Przystań oraz okolice nadrzeczne w naszym rejonie.

materiał: Monika Oleś 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)