Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

01 listopada 2019

Kolejny zagraniczny wyjazd. Uczniowie Wyspiańskiego w Islandii

fot. pow.

fot. pow.

Kolejna grupa licealistów wyjechała na Islandię w ramach projektu National Prides In a Eu-ropean# Context, gdzie spotkała się z przedstawicielami szkół partnerskich. Gospodarzem spotkania była Fjölbrautaskóli Suðurnesja w Keflavik. W wyjeździe uczestniczyły: Aleksandra Bączkowska, Jagoda Kaiser, Michalina Kasprzak, Monika Kozdęba i Sara Kubiak wraz z nauczycielkami: Arletą Marchlewską i Ewą Mieczkowską-Szczekot.

Wizyta w szkole rozpoczęła się od prezentacji szkół i miast partnerskich oraz zapoznania z zadaniami projektowymi. Następnie oprowadzono nas po szkole i zaprezentowano jej bazę dydaktyczną, m.in. pracownię biologii, w której znajdowały się profesjonalne łóżka szpitalne; pracownię stolarską, w której uczniowie budowali drewniany dom letniskowy; pracownię fryzjerską czy warsztaty do nauki zawodów technicznych. Kolejnym ekscytującym punktem dnia było spotkanie z prezydentem Islandii Guðni Th. Jóhannesson, który jest bardzo otwartym, serdecznym człowiekiem. Chętnie odpowiadał na pytania uczniów, brał udział w sesji fotograficznej, a na koniec zaprosił wszystkich na podwieczorek w prezydenckiej rezydencji. Ostatnim punktem dnia było zwiedzanie Perlan - Wonders of Iceland. W planetarium obejrzeliśmy film o powstawaniu zorzy polarnej, zwiedziliśmy jaskinię lodową, a z tarasu widokowego podziwialiśmy przepiękną panoramę Reykjaviku.

W drugim dniu pobytu odbyliśmy wycieczkę objazdową do najpiękniejszych miejsc na Islandii. Rozpoczęliśmy od Þingvellir, miejsca obrad najstarszego parlamentu na świecie. Następnie obejrzeliśmy wygasły wulkan Kerið oraz Skálholt, najstarszy islandzki kościół. Zaskakującym punktem dnia była zupa pomidorowa, którą zjedliśmy w restauracji mieszczącej się w... szklarni. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas wodospad Gullfoss i gejzery.

W ostatnim dniu pobytu na Islandii jedną nogą byliśmy w Ameryce, w miejscu, gdzie stykają się dwie płyty tektoniczne: euroazjatycka i amerykańska. Zwiedziliśmy również UNESCO Global Geopark. Ostatnim punktem był spacer po Reykjaviku, gdzie mogliśmy podziwiać protestancki kościół Hallgrimskirkja, budynek parlamentu oraz szklaną salę koncertową – Harpa, która mieniła się jak kryształy w krainie lodu.
Podczas kolacji pożegnalnej uczniowie zaprezentowali swoje prace projektowe i odebrali certyfikaty uczestnictwa.

Wyjazd był bardzo owocny, uczniowie rozwinęli swoje umiejętności językowe i nawiązali nowe znajomości.

materiał: A.Marchlewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)