Dziś mamy 20 kwietnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

14 września 2018

Kolejne zebranie mieszkańców. Podjęto krok w kierunku budowy świetlicy

fot. LZ

fot. LZ

23 tys. 063,38 zł – to wysokość funduszu sołeckiego na rok 2019 dla Szkocji. Mieszkańcy spotkali się # na zebraniu w Rynarzewie, bo swojej świetlicy nie mają. Stąd pokaźna kwota na projekt budowy świetlicy wiejskiej w przyszłorocznym budżecie sołectwa.

Pieniądze rozdysponowano na następujące zadania:
1200 zł – wynajem dwóch kontenerów na odpady wielkogabarytowe,
1500 zł – promocja gminy,
1200 zł – wypożyczenie dwóch namiotów na festyn sołecki,
1000 zł – doposażenie OSP,
500 zł – zakup materiałów biurowych,
17.663,38 zł – projekt budowy świetlicy wiejskiej.

Świetlica miałaby stanąć na górce przed placem zabaw. Wstępnie oszacowano stan surowy otwarty budynku na 250 tys. zł. Sołtys wsi Ewa Myśliwiec rozmawiała już na ten temat z burmistrzem Szubina. - Byłaby to nasza „Szkocka Chata”. Świetlica jest nam bezwzględnie potrzebna – powiedziała Ewa Myśliwiec. Oprócz podziału środków na rok przyszły, przeniesiono także 600 zł z tegorocznego budżetu z wypożyczenia namiotu na wynajem kontenera wielkogabarytowego, który we wsi stanie w październiku.

Mieszkańcy dowiedzieli się, że jest już zgoda na pielęgnacyjną wycinkę drzew we wsi. Chętne osoby mogą podciąć drzewa do wysokości 5 m, a pozyskane drewno zatrzymać dla siebie. Starostwo Powiatowe zatwierdziło już projekt na budowę boiska do koszykówki i kortu tenisowego. W planach jest także zagospodarowanie terenu na boisko do piłki siatkowej i plażowej.
Na zebraniu rozmawiano oczywiście o problemach wsi. Jednym z nich jest plac zabaw. Jak mówią mieszkańcy, w zeszłym roku był remontowany, ale i tak nie pomogło. - Można sobie zrobić krzywdę. Plac nie był wcześniej konserwowany – komentują problem. Burmistrz Artur Michalak odpowiada, że to problem wielu wsi. - Drewniane place zabaw nie były odpowiednio zabezpieczane przy ziemi i oto skutek. Będą one sukcesywnie naprawiane lub wymieniane na metalowe – wyjaśnił mieszkańcom podkreślając, że przy doborze materiałów, bardzo ważne są atesty.

Życie obok S-5
Ponieważ Szkocja znajduje się na trasie budowy S-5, pytano także o drogi, konkretnie o zamknięty most na Gąsawce i wiążący się z tym objazd nową Szkocją. - Nie ma tam ograniczenia prędkości. Poza tym wykonawcy nawożą bardzo złej jakości gruz i śmieci, to wszystko się zapada. W drodze są nasze przyłącza, obawiamy się, że to się zarwie. A most ma być zamknięty do końca 2019 roku! - skarżą się mieszkańcy. Włodarz zapewnił, że zostanie tam wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 km/h, a materiał do utwardzania nawierzchni będzie zareklamowany. Wnioskowano także o wydzielenie pasa dla pieszych i rowerów na starej piątce. Zdaniem jednego z mężczyzn, przez budowę S-5 Rynarzewo będzie za kilka lat całkowicie stało w wodzie.

Dużo problemów
Co jeszcze jest bolączką wsi? Zapadająca się nad wodociągiem ziemia (na drodze od Stanisławki przez wąwóz), zerwany 2 lata temu ciąg elektryczny, który do tej pory, mimo wniosków, nie jest naprawiony, brak oświetlenia na ulicy Wspólnej (jak wyjaśnił Michalak, jest ona ujęta w projekcie doświetlania gminy na lata 2017-2021), brak chodników i dęby, które zdaniem mieszkańców należałoby usunąć ze względu na bezpieczeństwo, a zdaniem Starostwa – nie.

Kiedy gaz ziemny?
Na zebraniu mieszkańcy pytali także o możliwość poprowadzenia światłowodu i gazociągu. Okazuje się, że światłowód ma być poprowadzony wzdłuż drogi S-5, T-Mobile już zaczyna budować maszt przy dawnym cmentarzu w Rynarzewie. Co do gazociągu, burmistrz wyjaśnił, że w tym roku kończy się projektowanie linii w Zamościu. - Największym argumentem przemawiającym za poprowadzeniem gazociągu jest duży zakład produkcyjny lub co najmniej 150 wniosków w danej miejscowości. W Rynarzewie zgłosiliśmy szkołę, świetlicę, ponadto zgłosiła się piekarnia i parafia. Zdaniem PGNiG to wciąż za mało. Najważniejsze jednak, by powstał projekt. Tymczasem mieszkańcy powinni zbierać wnioski i monitować temat – mówił Artur Michalak. - Gmina proponowała PGNiG obniżenie kosztów przesyłu nawet o 50%, po to, by ich zachęcić. Spadłyby nam dochody, ale byłby gazociąg – dodał.

Na zebraniu mieli pojawić się przedstawiciele PGNiG, jednak nie dojechali. Jedna z mieszkanek powiedziała, że jest w bezpośrednim kontakcie z gazownią i udało jej się dowiedzieć, że do Szkocji zostanie poprowadzony gazociąg być może w 2025 roku, zaś minimalny koszt przyłączenia jednego gospodarstwa domowego to 15 tys.zł.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (7)

  DeNiro, w dniu 15-09-2018 15:42:14 napisał:

  Mamy na wydaniu RADNĄ która wszystko załatwi dla której nie ma rzeczy nie możliwych po prostu mówisz i masz! Czy to się tyczy utwardzenia drogi / budowy świetlicy czy drogi S-5 ! Aby było taniej sama zaproponowała że mimo że jest Radną Gminną będzie pracować za nie wielką opłatą w świetlicy! Nic tylko BRAĆ

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Tom, w dniu 15-09-2018 20:49:12 napisał:

  Sliczna jest ta pani kolo burmistrza

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Meble kuchenne - na zamówienie
Przewóz krajowy
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Terminale płatnicze
Naczepa platforma
Novitus Deon E
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)