Dziś mamy 24 maja 2018, czwartek, imieniny obchodzą:
16 maja 2018

Kolejna wyprawa uczniów. Tym razem udali się na południe Polski

fot. ZSP Samostrzel

fot. ZSP Samostrzel

Wczesnym rankiem, 15 maja 44 osobowa grupa gimnazjalistów z ZSP w Samostrzelu wraz #z opiekunami p. Rafałem Kempką, paniami Teresą Domalewską i Ewą Makowską wyruszyła na czterodniową wycieczkę na południe Polski.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od  muzeum Auschwitz-Birkenau, które jest swoistym pomnikiem i świadectwem dokumentującym zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce. Szacuje się, że w okresie 4 lat funkcjonowania obozu zginęło w nim ponad milion sto tysięcy osób. Około 90% ofiar śmiertelnych to ludność żydowska przewieziona tu ze wszystkich krajów Europy. Większość z nich została uśmiercona w komorach gazowych, a pozostali zginęli jako ofiary brutalnych kar, eksperymentów medycznych lub warunków życia panujących w obozie. Wizyta w muzeum Auschwitz przybliżyła nam okrutny los tych osób, a także pozwoliła pogłębić wiedzę historyczną na temat tego, czym był i jak funkcjonował Holocaust. Po tej nietypowej i niezwykle poruszającej lekcji historii udaliśmy się na pierwszy nocleg do hostelu Olimp w Krakowie.
 
materiał:  K. Mierwa, Z. Mieszczak, A. Biniak, P. Kwiatkowska, D. Mateja, J. Zimna

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)