Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

06 września 2018

Klęska suszy w gminie Szubin. Komisja podsumowała prace

Na podstawie danych przekazanych przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa # – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, a także liczne prośby Producentów Rolnych z terenu województwa Kujawsko – Pomorskiego, w dniu 22 czerwca 2018 r., zarządzeniem nr 234/2018 Wojewoda Kujawsko – Pomorski powołał Komisję do spraw oszacowania zakresu i wysokości szkód, doznanych w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego jakim jest susza.

Do składu Komisji powołano następujące osoby:

Jerzego Trzebiatowskiego – reprezentującego Kujawsko – Pomorską Izbę Rolniczą
Tomasza Wachowiaka – reprezentującego Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie,
Iwonę Kubiak – reprezentującą Urząd Miejski w Szubinie
Alicję Hoffmann - reprezentującą Urząd Miejski w Szubinie.

Od momentu powołania Komisji w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Szubinie rozpoczęto przyjmowanie wniosków o szacowanie strat w uprawach, które wystąpiły na skutek suszy. Przyjęto 402 wnioski rolników z terenu Gminy Szubin, oraz 74 wnioski rolników, których siedziby gospodarstw znajdują się na terenie innych gmin, natomiast grunty dotknięte suszą znajdują się w gminie Szubin.

Od miesiąca lipca członkowie Komisji udawali się do gospodarstw rolnych w celu oszacowania strat będących następstwem suszy. W lipcu i sierpniu pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa wprowadzali dane z przeprowadzonych oględzin do arkusza kalkulacyjnego opracowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który stanowi protokół z szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego w postaci suszy.

Na podstawie złożonych przez rolników wniosków oraz strat oszacowanych przez członków Komisji, ww. protokół liczy straty ogólne w całym gospodarstwie rolnym na tle trzech ostatnich lat, uwzględniając produkcję roślinną i zwierzęcą.

W dniu 4 września br. Komisja zakończyła prace. Było to możliwe dzięki pomocy urzędników Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Wprowadzanie danych odbywało się również po godzinach pracy Urzędu do godzin wieczornych. Protokoły w ilości 402 szt. (każdy w 3 egzemplarzach) z naniesionymi procentowymi stratami w poszczególnych uprawach i gospodarstwach zostały wydrukowane, podpisane przez członków Komisji i Producentów Rolnych, a następnie przekazane do Wojewody w celu ich zatwierdzenia. W terminie ok. 17 września spodziewane jest oddanie protokołów zatwierdzonych przez Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego i następnie możliwy będzie ich odbiór z Urzędu Miejskiego w Szubinie przez Rolników.

 Z opracowanych protokołów wynika, że:

klęska suszy wystąpiła w gminie Szubin na powierzchni 11 824,83 ha,
powierzchnia działek, na których szkody wyniosły powyżej 70 %, to 1903,08 ha,
wartość strat w uprawach wynosi 19 440 058,49 zł,
93 gospodarstwa zostały dotknięte stratami do 30 % ogólnej produkcji,
309 gospodarstw dotkniętych stratami w wysokości 30 % i powyżej ogólnej produkcji.

Od 14 do 29 września br. protokoły będzie można składać wraz z wnioskami do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu udzielenia pomocy przewidzianej na ten cel Rolnikom przez Polski Rząd.

materiał: UM Szubin 

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    antyrolas, w dniu 06-09-2018 21:29:36 napisał:

    oni sie kleska nazywają,,,co rok i cały rok

    odpowiedz

    • 0 (0)

    jagoda, w dniu 07-09-2018 11:51:06 napisał:

    Niech się poubezpieczaja a nie na dary czekaja jak sie w działalnosci zle dzieje to kredyty trzeba brac a tu ciągle pomagac trzeba a dotacje z uni gdzie!!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)