Dziś mamy 31 maja 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

18 września 2019

Kilka punktów zapalnych na zebraniu. Mieszkańcy podzielili fundusz sołecki

fot. BG

fot. BG

Kolejne sołectwo w gminie Szubin podzieliło środki z funduszu sołeckiego na # 2020 r. Mieszkańcy Starego Jarużyna, Wymysłowa i Chobielina mieli do podziału 25 710 zł.

Doświetlenie, drogi, wiata przystankowa, lampa solarna i kilka mniejszych zadań do zrealizowania mają mieszkańcy sołectwa Stary Jarużyn. Kwota 25 710 zł, którą posiadają w ramach funduszu sołeckiego na przyszły rok jest niewystarczająca, więc trzeba było dokonać wyboru.

W zebraniu, które miało o tym zdecydować wzięło udział 24 mieszkańców. Otworzył je sołtys wsi Stanisław Miniszewski, który przedstawił propozycję podziału środków, uwzględniając w swoich planach, m.in. zakup lampy solarnej na przystanek.

Pomysły nie spodobały się jednak zebranym mieszkańcom, którzy mieli zupełnie inne plany, co do wydatkowania kwoty funduszu. - Na jakiej podstawie zamknięto plac zabaw w Chobielinie? – pytał jeden z nich. - Gmina podjęła taką decyzję, ze względu na jego stan – tłumaczył sołtys. - Uratujmy ten plac zabaw, naprawmy go ale nie zamykajmy. Tam są też dzieci, niech mają gdzie się bawić – wtórował inny z mieszkańców.

Dłuższą dyskusję, która również miała wpływ na ukształtowanie funduszu sołeckiego, wzbudził temat projektu na doświetlenie wsi Stary Jarużyn i Wymysłowo. Mieszkańcy tłumaczyli, że poprawi to kwestię bezpieczeństwa przede wszystkim dzieci, która według nich jest najważniejsza. Sołtys natomiast tłumaczył, że o ile ze Starym Jarużynem nie ma problemu, bo ten temat ciągnie się od kilku lat, tak niezasadne jest przeznaczanie środków na projekt w Wymysłowie.

Równie trudnym tematem była kwestia wysokości kwoty przeznaczonej na poprawę stanu dróg – zacznijmy utwardzać drogę w stronę łąk, ponieważ jest w bardzo złym stanie – apelował jeden z mieszkańców. - A ile osób tam mieszka i będzie z niej korzystać?! Poziom wód się podniesie i droga zostanie zalana – wtórowali inni. Początkowo pomysł zakładał przeznaczenie 6 560 zł na poprawę stanu dróg, ale odbyły się głosowania i zdecydowano o pomniejszeniu tej kwoty. Po ponad półtorej  godziny zdecydowano wreszcie o podziale środków na 2020 rok.

Pieniądze zostaną przeznaczone na następujące zadania:
5 000 zł – projekt lamp oświetleniowych do wsi Stary Jarużyn
5 000 zł – projekt lamp oświetleniowych do wsi Wymysłowo
5 000 zł – odbudowa placu zabaw w Chobielinie
3 460 zł – poprawa stanu dróg w sołectwie
3 000 zł – zakup wiaty przystankowej
3 000 zł – organizacja imprez integracyjnych
1 000 zł – utrzymanie świetlicy wiejskiej
250 zł – nadzór autorski

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przewóz krajowy
Odchudzanie
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Botox i kwas hialuronowy
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Budowa domu pod klucz
Nowoczesny styl
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)