Dziś mamy 24 kwietnia 2019, środa, imieniny obchodzą:

08 września 2018

Kcyńskie czytanie ,,Przedwiośnia”

Foto: Liwia Kuliberda

Foto: Liwia Kuliberda

W przeddzień Narodowego Czytania 2018 w Zespole Szkół Technicznych w Kcyni zostało # zorganizowane Kcyńskie Czytanie ,,Przedwiośnia” S. Żeromskiego.

Od 2012 roku w Polsce odbywa się akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Inicjatywa została zapoczątkowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym roku prezydent Polski Andrzej Duda wybrał ,,Przedwiośnie” S. Żeromskiego oraz zachęca do czytania 44 tekstów Antologii Niepodległości.

Organizatorki Kcyńskiego Czytania: Agnieszka Kobierowska i Alina Król zaprosiły do udziału: Burmistrza Kcyni, pana Marka Szarugę, dyrektor ZSO w Kcyni -Katarzynę Kluczyńską, pracownika GCKiB w Kcyni, panią Katarzynę Pomałecką oraz rodziców, których reprezentowała pani Aleksandra Gładysiewicz- Kołos. Uczniowie ZST w Kcyni: Dawid Laskowski, Mateusz Ankowski, Daniel Sułkowski oraz Mateusz Narożny odczytali fragmenty przedstawiające wizję szklanych domów oraz rozmowę Gajowca z Cezarym Baryką po spotkaniu komunistów. Natomiast dyrektor szkoły Aleksandra Doiczman oraz zaproszeni goście zabrali na chwilę wszystkich uczestników spotkania do dworu w Nawłoci, zaprezentowali polską gościnność. Na stole nie mogło zabraknąć kawy czy „bułek własnego wypieku, z suchymi ciasteczkami i rogalikami”. Prowadzące akcję: Zuzanna Wiejaczka oraz Natalia Kręcisz zapoznały także wszystkich pokrótce z biografią Stefana Żeromskiego i treścią ,,Przedwiośnia”.

Autor: Agnieszka Kobierowska                            

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)