Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 września 2014

Kajakowe pożegnanie lata

fot. UM w Kcyni

fot. UM w Kcyni

Przepiękna słoneczna pogoda końca sierpnia i początku września zaprosiła nas do zorganizowania cyklu spływów na Dobrzycy, Głomi, Piławie i Łobżonce.

Niski stan wody na rzekach naszego powiatu oraz serdeczne zaproszenia kolegów kajakarzy z Piły zachęciły nas do odwiedzenia tych rzek. Imprezy te zostały zorganizowane dzięki wsparciu i dofinansowaniu Zarządu Powiatu Nakielskiego w ramach otwartego konkursu ofert nr 7 na wykonanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Powiatu Nakielskiego w 2014 r. w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej „SPORT”. Na realizację tego zadania środki pozyskało Stowarzyszenie "Razem dla Gminy Kcynia".

Koledzy z wielkopolskich i bydgoskich klubów kajakowych wielokrotnie uczestniczyli w spływach organizowanych przez nasze Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni oraz Sekcję Kajakową MLKS Orzeł Kcynia na rzekach naszego nakielskiego powiatu (Orlej, Rokitce, Kcyniance i Noteci). Podziwiali dziewicze piękno przyrody otaczającej nasze rzeki, zachwyceni byli stopniem trudności jakie spotykali na swym wodnym szlaku. Licznie zwalone drzewa, bobrze tamy, wypłycenia i górskie bystrza usiane głazowiskami są niewątpliwymi atutami naszych rzek przyciągającymi turystów z innych regionów Polski.

17 sierpnia zorganizowaliśmy spływ rzeką Dobrzycą z miejscowości Ostrówiec do Tarnowa. Dwunastoosobowa grupa kajakarzy z Mroczy, Nakła, Kcyni, Sadek, Wągrowca i Wapnapokonując czternastokilometrowy odcinek tej malowniczej rzeki bawiła się doskonale. Urzekły nas nieliczne przeszkody, leżące majestatycznie w leniwym nurcie rzeki. Pokonanie drzew można było zrealizować w dowolnym wariancie łatwiejszym i trudniejszym dla żądnych emocji i wrażeń. Głębokie cieniste wąwozy okolone bukowymi i olchowymi zielonymi sklepieniami przez które przenikały promienie słoneczne dodawały majestatyczności i tajemniczości otaczającej nas przyrody.

7 września grupa kcyńskich Klimków zmierzyła się z rzeką Głomią na odcinku z Dolnika do Dobrzycy. Wśród nas było kilku debiutantów kajakarstwa zwałkowego z Szubina. Pierwszy odcinek spływu z Dolnika do miejscowości Skórka pozwolił naszym przyjaciołom w przyspieszonym tempie przejść przeszkolenie w sposobach pokonywania przeszkód i technikach asekuracji. Lekka mgiełka nadrzeczna i opalizujące promienia słoneczne migoczące w powoli żółknących liściach wprowadziły nas w zachwyt nad pięknem otaczającej nas przyrody. Po krótkim odpoczynku na przenosce przy jazie w Skórce rozpoczęliśmy spływ zwałkowym odcinkiem Głomi do Dobrzycy. Meandrująca wśród leśnego poszytu rzeka często poprzegradzana była licznymi sekwencjami zwalonych drzew, poukładanych w trudne do pokonania labirynty, barykady i tamy. Wolno płynący nurt rzeki i stosunkowa niewielka głębokość pozwalały na doskonalenie umiejętności pokonywania tych przeszkód pod wodą, „żółwikiem” lub przy asekuracji nad przeszkodami. Szczęśliwi i pełni wrażeń dopłynęliśmy do młyna w Dobrzycy i zakończyliśmy spływ.

14 września wyprawiliśmy się na rzekę Piławę. Naszą klimkowo -kcyńską grupę wsparły koleżanki i koledzy z Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego „Bydgostia - Lotto”. Grupę tą prowadził wielki animator kajakarstwa w środowisku bydgoskim Instruktor Kajakarstwa IRR kolega Krzysztof Pawlicki. Wcześnie rano w niedzielę wyjechaliśmy na spotkanie przygody. Start spływu miał miejsce w miejscowości Szwecja. Odprawę przed spływem przeprowadził kolega Jacek Maćkowski, omówił trasę oraz oczekujące kajakarzy przenoski w Czechyniu i Zabrodziu. Następnie wskazał na zasady sygnalizacji niebezpieczeństw i ustalił szyk w jakim mieli płynąć uczestnicy spływu. Po przepłynięciu 20 kilometrów zatrzymaliśmy się w rejonie miejscowości Krępsko, gdzie zapakowaliśmy sprzęt i pożegnaliśmy się z bydgoską grupą kajakarzy.

materiał: Urząd Miejski w Kcyni

Oceń artykuł: 129 154

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Konstrukcje stalowe
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)