Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 lutego 2018

Kajakarze nie odpuszczają nawet zimą. Wybrali się na ekstremalne spływy

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

Już od 10 lat kajakarze z Koła Turystów Górskich im. K. Bachledy w Kcyni współpracując z #Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk oraz z wieloma instytucjami samorządowymi i społecznymi promują wśród braci kajakarskiej w całej Polsce, uroki i atrakcje turystyczne przepięknych rzek naszego powiatu nakielskiego.

Dla miłośników mocnych wrażeń w okresie zimowym mają propozycję, co niektórym mrożącą krew w żyłach. Chodzi o spływy rzekami, które w szacie zimowej nabierają zjawiskowego charakteru. Niska temperatura i szybki nurt wezbranej wody deprymują każdego, kto choć na chwilę zanurzył wiosło w ciepłej wodzie w upalne letnie dni. Zimowe spływy kajakowe Rokitką, Kcynianką lub Orlą należą już do wyczynów ekstremalnych. Odpowiednio ubrani w neopreny i kombinezony specjalistyczne oraz suchą odzież zabezpieczającą przed niebezpieczną hipotermią kajakarze z KTG im. K. Bachledy odważnie śmigają na swych kolorowych kajakach przez zasypane śniegiem, głębokie rzeczne jary i uśpione pod białym puchem leśne ostępy.

W dniu 20 stycznia br. zmierzyliśmy się z przecudnej urody rzeką, jaką jest Rokitka. Płynięcie nią o tej porze roku można porównać do prowadzenia w tańcu pięknej kobiety ubranej w białą, zwiewną suknię… a ona w tym tańcu porywa nas w szypotach i warkoczach bystrzy wodnych dając wiele niezapomnianych przeżyć i doświadczeń. Aby pokonać piętrzące się zwałki należy wyginać się to w lewo innym razem w prawo... Pewnie kierując kajak na następną przeszkodę, niekiedy wykorzystując wyrzucający nurt na zakolach, wchodzić w cofki i tak obracać kajak, aby asekurować partnerów. W tym tańcu należało przewidywać zachowanie kajaka dwa kroki do przodu... Lekko muskając wiosłem kipiel wodną. To taniec z wciąż zmieniającymi się okolicznościami, uczestniczy w nim cała jaźń,  jest on czystą kreacją zmysłową i dlatego właśnie nas tak bardzo pociąga… A po dopłynięciu do Samostrzela, u stóp pałacu Bnińskich w oczach wszystkich widać zawsze ten sam błysk spełnienia i radości…

Natomiast 15 lutego spłynęliśmy małą i krętą Kcynianką. Zalodzone brzegi udrapowane w lodowe sople, wymagały wiele uwagi, aby nie zranić się lub uszkodzić kajaka. Wcześniejsze liczne przeszkody zostały zmyte i zniesione w czasie wezbrania wody przed miesiącem. Byliśmy świadkami jak wezbrana woda rzeźbiąc nowe koryto w dolinie na nowo wyznaczyła bieg rzeki. Godzinny spływ nurtami Skoczki zakończyliśmy ogniskiem i przepysznymi kiełbaskami. W niedzielne przedpołudnie 18 lutego zorganizowaliśmy na zaproszenie przyjaciół z Więcborka spływ na rzece Orlej. Tym razem po raz pierwszy w naszych wieloletnich wyprawach kajakowych popłynęliśmy prawie od samych źródeł tej rzeki to jest koło miejscowości Świdwie niedaleko Więcborka. Zmeliorowana o ofaszynowanych brzegach Orla płynąc monotonie głębokim jarem wśród pól i łąk zmieniła swój charakter po przepłynięciu miejscowości Suchoręczek. Stała się wtedy górskim potokiem o wartkim nurcie. Płynięcie nią sprawiało nam wiele przyjemności, balansując kajakami w ostrych zakosach rzecznych szybko pokonywaliśmy blisko 12 km odcinek do ujścia w Jeziorze Więcborskim. Spływ zakończyliśmy w Więcborku grillem, kiełbaskami oraz gorącą herbatą.

Materiał: Jacek Maćkowski

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)