Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

01 października 2015

Już są pierwsze owoce współpracy!

fot. Monika Stachowska

fot. Monika Stachowska

W dniach 19 -24 września 2015 r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej #nr 2 w Nakle nad Notecią wraz z uczniami z zaprzyjaźnionych szkół z Kruszyna i Strzelewa brała udział po raz pierwszy w XII Festiwalu Nauki w Lublinie pod hasłem Nauka drogą do Nobla.

Nie byłoby to możliwe gdyby nie została podpisana 2 września 2015 r. umowa o współpracę między Katolickim Uniwersytetem Lubelskim im. Jana Pawła II, a Szkołą Podstawową nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią. Pobyt, czyli zakwaterowanie i wyżywienie, dzieci w Lublinie został całkowicie pokryty ze środków Fundacji Potulickiej w Wojnowie. Przejazd został częściowo pokryty ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nakle nad Notecią.

Dodatkowe atrakcje podczas wycieczki zostały sfinansowane przez proboszcza parafii p. w. św. Stanisława B.M. ks. Tadeusza Michalaka, proboszcza parafii św. Wawrzyńca ks. prałata Grzegorza Nowaka oraz proboszcza parafii św. Kazimierza Królewicza w Kruszynie - ks. Piotra Jakubowskiego.

Uczniowie mogli na moment zasmakować życia studenckiego. Chodzili na wykłady przygotowane przez profesorów, robili doświadczenia, mieszkali w akademiku. Każdego dnia uczestniczyli w różnych projektach z różnych dziedzin nauki: chemii, fizyki, humanistyki, techniki, ekonomii, medycyny przygotowanych m. in. przez:

Uniwersytet Przyrodniczy
Archiwum Państwowe w Lublinie
Politechnikę Lubelską Wydział Zarządzania
Laboratorium Nowych Technologii dla dzieci i młodzieży
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

Tematy zajęć były bardzo różne i każdy mógł znaleźć coś dla siebie:

Czy cytryna jest na pewno kwaśna, czyli jak oszukać zmysły?
Uczniowie przez doświadczenia dowiedzieli się, że zmysł smaku można bardzo szybko oszukać, jak zmysły wpływają na odczucia, jak barwa produktu ma wpływ na zdrowie

Płatki, kasze i pęczaki – znacie wszystko to Dzieciaki?
Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy na temat kasz i roli przetworów zbożowych w żywieniu. Poznały, czym jest błonnik pokarmowy i jakie są jego źródła w diecie. Dzieci poprzez bezpośredni udział w wykładzie połączonym z zagadkami mogły ocenić swoją wiedzę i zweryfikować swoje wybory żywieniowe dotyczące produktów zbożowych.

PRawdziwy PR – mity i fakty
Uczestnicy dowiedzieli się, co tak naprawdę oznacza skrót PR i na czym polega praca w branży public relations? Kim powinien być PR-owiec, jak powinna wyglądać współpraca z mediami, PR-owcy i dziennikarze - co sądzą o sobie nawzajem?

Na tropie sprawcy przestępstwa – rozwiązujemy zagadki kryminalne
Uniwersytet zaprosił dzieci na spotkanie z przybyszami z kosmosu. Była to unikalna okazja do obejrzenia z bliska i dotknięcia kilkunastu meteorytów, niektóre były bardzo cenne. Dowiedziały się skąd najczęściej przylatują do nas meteoryty i czy należy się ich obawiać.

Woda? A co to takiego?
Można było się dowiedzieć skąd się to bierze w naszym kranie? Jak to jest, że pada deszcz, a skąd woda bierze się w rzece albo w jaskiniach. Co to znaczy, że woda jest twarda lub miękka?

Z genealogią za pan brat!
Podczas zajęć omówione były podstawy badań genealogicznych - w jaki sposób je rozpocząć i jakich informacji szukać. Była możliwość bliższego zapoznania się z materiałami archiwalnymi z zasobu Archiwum, stanowiącymi źródło poszukiwań genealogicznych. Można było dotknąć, przeczytać m.in. akty metrykalne, księgi ludności. Można było się, dowiedzieć jakie materiały pozwalają na zgłębianie tajemnic przeszłości, jak zrobić drzewo genealogiczne swojej rodziny.

Owocowo – warzywny POWER, czyli jak z owoców i warzyw zbudować baterię?
Dzieci dowiedziały się, dlaczego warto spożywać owoce i warzywa oraz jakie zdrowotne sekrety skrywają rośliny? Co to jest prąd i jak powstaje? Czy owoce i warzywa mogą być źródłem energii? Dodatkowo każdy młody naukowiec mógł samodzielnie zbudować owocowo – warzywną bakterię i przeprowadzić eksperyment.

Jak zbudować robota?
Uczniowie na warsztatach robotyki, mogły zamienić się w konstruktorów i zbudować swojego wymyślonego robota, który za pomocą prostych motorów poruszały się. Na zakończenie był wyścig robotów!

Podczas wyjazdu były prowadzone zajęcia profilaktyczne. Odbyły się dyskusje na temat: Jaki jest wpływ środowiska naturalnego na zdrowie i życie człowieka? W jaki sposób można poprawić własną kondycję fizyczną i psychiczną, spędzając czas wolny w kontakcie z przyrodą? Dzieci uczyły się radzenia sobie z bolesnymi emocjami. Uczyły się jak być asertywnym wobec negatywnych nacisków ze strony środowiska, gdzie szukać pomocy i jak sobie radzić bez alkoholu czy narkotyków.

Materiał: Monika Stachowska

Oceń artykuł: 34 62

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)