Dziś mamy 20 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2020

Juliusz Różniak w etapie okręgowym olimpiady. Niebawem poznamy wyniki

fot. Kamila Stasiewska

fot. Kamila Stasiewska

Juliusz Różniak, uczeń klasy III medycznej jest uczestnikiem 49 Olimpiady Biologicznej.

Swoją przygodę z olimpiadą rozpoczął już w zeszłym roku szkolnym, gdy zaplanował pracę badawczą i sformułował jej temat, co jest obowiązkowym warunkiem przystąpienia do konkursu. Następnie w II semestrze roku szkolnego 2018/19 oraz podczas letnich wakacji Juliusz zbierał informacje w dostępnej literaturze, przeprowadzał badania, analizował wyniki i wyciągał wnioski ze swojego eksperymentu. Przygotowywał się również do etapu szkolnego olimpiady, czytając zalecaną literaturę i ucząc się biologii.

6 października 2019 roku (sobota) uczestniczył w szkolnym etapie konkursu, przystępując do rozwiązywania w ciągu 60 minut testu wiedzy. Test obejmował 45 zadań, za które mógł uzyskać maksymalnie 45 punktów. Juliusz zakwalifikował się do etapu okręgowego i rozpoczął pisanie pracy badawczej pt. Ocena możliwości uprawy pszenicy ozimej (Triticum aestivum L.) w technologii uprawy pasowej. W grudniu uczeń przekazał pracę badawczą nauczycielowi biologii do analizy i ewentualnych poprawek, a w styczniu po jej przesłaniu do komitetu olimpiady biologicznej, otrzymał zgodę na udział w II etapie olimpiady.

25 stycznia (sobota) 2020 roku Juliusz Różniak przystąpił do etapu okręgowego 49 Olimpiady Biologicznej na UMK w Toruniu. Rozwiązywał test wiedzy składający się z 60 zadań przez 180 minut. Na wyniki nadal czekamy - będą znane pod koniec lutego. One będą decydować o przystąpieniu ucznia do ostatniego etapu konkursu – centralnego, który odbędzie się 17 kwietnia 2020 roku.

Do etapu centralnego zawodów zakwalifikowanych zostaje tylko około 70 uczestników, którzy uzyskają najwyższy wynik na etapie okręgowym z całej Polski. Jest to bardzo niewielka liczba uczniów w porównaniu z innymi olimpiadami przedmiotowymi. Ponadto 4 pierwszych laureatów tej olimpiady będzie automatycznie uczestnikami Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej.

Pragnę nadmienić, że uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego biorą cyklicznie udział zarówno w Olimpiadzie Biologicznej, Olimpiadzie Ekologicznej, Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności, a także w wielu konkursach tematycznych z zakresu biologii na szczeblu wojewódzkim. Zdobywają w ten sposób dodatkową wiedzę i umiejętności z zakresu nauk biologicznych, ale również mogą się sprawdzić i przezwyciężać stres, który towarzyszy im podczas egzaminów, co na pewno przyda się uczniom w zdaniu najważniejszego dla nich egzaminu pod koniec nauki w liceum - matury.

W imieniu całej społeczności szkolnej, mocno trzymam kciuki za osiągnięcie jak najwyższego wyniku egzaminu pisemnego etapu okręgowego, życzę dalszych sukcesów w olimpiadzie a przede wszystkim połamania pióra na maturze w maju.

 Materiał: Kamila Stasiewska – opiekun i nauczyciel biologii Juliusza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 26 26

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)