Dziś mamy 29 września 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2020

Juliusz Różniak w etapie okręgowym olimpiady. Niebawem poznamy wyniki

fot. Kamila Stasiewska

fot. Kamila Stasiewska

Juliusz Różniak, uczeń klasy III medycznej jest uczestnikiem 49 Olimpiady Biologicznej.

Swoją przygodę z olimpiadą rozpoczął już w zeszłym roku szkolnym, gdy zaplanował pracę badawczą i sformułował jej temat, co jest obowiązkowym warunkiem przystąpienia do konkursu. Następnie w II semestrze roku szkolnego 2018/19 oraz podczas letnich wakacji Juliusz zbierał informacje w dostępnej literaturze, przeprowadzał badania, analizował wyniki i wyciągał wnioski ze swojego eksperymentu. Przygotowywał się również do etapu szkolnego olimpiady, czytając zalecaną literaturę i ucząc się biologii.

6 października 2019 roku (sobota) uczestniczył w szkolnym etapie konkursu, przystępując do rozwiązywania w ciągu 60 minut testu wiedzy. Test obejmował 45 zadań, za które mógł uzyskać maksymalnie 45 punktów. Juliusz zakwalifikował się do etapu okręgowego i rozpoczął pisanie pracy badawczej pt. Ocena możliwości uprawy pszenicy ozimej (Triticum aestivum L.) w technologii uprawy pasowej. W grudniu uczeń przekazał pracę badawczą nauczycielowi biologii do analizy i ewentualnych poprawek, a w styczniu po jej przesłaniu do komitetu olimpiady biologicznej, otrzymał zgodę na udział w II etapie olimpiady.

25 stycznia (sobota) 2020 roku Juliusz Różniak przystąpił do etapu okręgowego 49 Olimpiady Biologicznej na UMK w Toruniu. Rozwiązywał test wiedzy składający się z 60 zadań przez 180 minut. Na wyniki nadal czekamy - będą znane pod koniec lutego. One będą decydować o przystąpieniu ucznia do ostatniego etapu konkursu – centralnego, który odbędzie się 17 kwietnia 2020 roku.

Do etapu centralnego zawodów zakwalifikowanych zostaje tylko około 70 uczestników, którzy uzyskają najwyższy wynik na etapie okręgowym z całej Polski. Jest to bardzo niewielka liczba uczniów w porównaniu z innymi olimpiadami przedmiotowymi. Ponadto 4 pierwszych laureatów tej olimpiady będzie automatycznie uczestnikami Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej.

Pragnę nadmienić, że uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego biorą cyklicznie udział zarówno w Olimpiadzie Biologicznej, Olimpiadzie Ekologicznej, Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności, a także w wielu konkursach tematycznych z zakresu biologii na szczeblu wojewódzkim. Zdobywają w ten sposób dodatkową wiedzę i umiejętności z zakresu nauk biologicznych, ale również mogą się sprawdzić i przezwyciężać stres, który towarzyszy im podczas egzaminów, co na pewno przyda się uczniom w zdaniu najważniejszego dla nich egzaminu pod koniec nauki w liceum - matury.

W imieniu całej społeczności szkolnej, mocno trzymam kciuki za osiągnięcie jak najwyższego wyniku egzaminu pisemnego etapu okręgowego, życzę dalszych sukcesów w olimpiadzie a przede wszystkim połamania pióra na maturze w maju.

 Materiał: Kamila Stasiewska – opiekun i nauczyciel biologii Juliusza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 28 29

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)