Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

20 października 2016

Jej życie zmieniło się na lepsze. Co było tego powodem?

fot. pow.

fot. pow.

Żaneta Chylewska z Mroczy relacjonuje, w jaki sposób jej zdaniem # fundusze europejskie zmieniły jej życie.

Wszystko zaczęło się 5 lat temu, kiedy to kończąc I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią musiałam wybrać kierunek studiów. Po wielu dyskusjach ze starszymi kolegami, nauczycielami oraz rodzicami doszłam do wniosku, że wybieram Biotechnologię na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Jak się później okazało kierunek ten był tzw. „kierunkiem zamawianym” – czyli najlepsi studenci tego kierunku otrzymywali nie tylko wysokie stypendia w czasie studiowania, ale mieli również okazje korzystać z darmowych wycieczek; zarówno krajowych jak i zagranicznych a także kursów, czy praktyk. Wszystko to było finansowane z Funduszy Unii Europejskiej w ramach Projektu Studia inżynierskie gwarancją rozwoju UTP i społeczeństwa opartego na wiedzy.

Każdego roku, 50% studentów z najlepszymi wynikami na kierunku otrzymywało stypendia w wysokości 1000zł miesięcznie – udało mi się również zakwalifikować do otrzymywania takiego stypendium. Oprócz tego organizowanych było wiele wycieczek krajowych np. do browaru w Poznaniu, czy do firm biotechnologicznych, a także wycieczek zagranicznych np. do Frankfurtu czy do Amsterdamu -w większości z nich też wzięłam udział. Dzięki Funduszom Europejskim mogłam żyć w akademiku w Bydgoszczy i nie martwiąc się o swoje finanse, skupiać się na nauce – to było moje pierwsze zetknięcie z „dofinansowaniami z UE” – od tego czasu wiedziałam już, że warto aplikować o takowe formy pomocy, bo to naprawdę działa!

Już po kilku miesiącach studiowania na UTP dowiedziałam się o możliwości zagranicznych wymian studenckich w ramach Programu ERASMUS, które również były dofinansowywane z UE. Zaczęłam zagłębiać się w temat i już na drugim semestrze zostałam opiekunką studentów zagranicznych. Poznałam mnóstwo ludzi z krajów takich jak: Turcja, Ukraina, Hiszpania, Węgry itd. Potem sama zapragnęłam gdzieś wyjechać i na 3. roku studiów wyjechałam na pół roku do Holandii na uczelnię CAH University of Applied Sciences. Dzięki tym wyjazdom oraz wszystkim ludziom, których spotkałam na swojej drodze – nauczyłam się wielu nowych rzeczy, poznałam kulturę innych krajów, podszkoliłam znajomość języka angielskiego i co najważniejsze zdobyłam wspaniałe doświadczenie na rynku międzynarodowym. Dzięki moim nowym kolegom z zagranicy zaczęłam również podróżować, bowiem chciałam na własne oczy zobaczyć to wszystko, o czym oni mi opowiadali… Teraz stwierdzam, ze była to najlepsza decyzja w moim życiu – w końcu znalazłam swoje miejsce w świecie!

Studia na holenderskiej uczelni spodobały mi się do tego stopnia, ze już na studiach magisterskich wróciłam do Holandii (znowu jako ERASMUS) na cały rok i w tej chwili robię podwójny dyplom. Oznacza to, ze w styczniu 2017 roku mam obronę w Holandii a zaraz potem obronę w Polsce i będę posiadać dwa tytuły Uniwersyteckie; polski oraz holenderski – to na pewno będzie dla mnie ogromnym plusem podczas poszukiwania pracy.

Szczerze polecam korzystanie z Funduszy Europejskich–one naprawdę zmieniły moje życie na lepsze! Oczywiście sama też będę nadal z nich korzystać.

materiał: Żaneta Chylewska, Mrocza.

Oceń artykuł: 39 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (9)

    Taka_ja , w dniu 20-10-2016 18:29:08 napisał:

    Gratuluję, Żaneto. Już w podstawówce wznosiłaś się znacznie ponad przeciętność, cokolwiek robiłaś, robiłaś to z pasją. Zawsze wierzyłam, że wiele osiągniesz. Miło patrzeć jak ciężka praca i pasja przekuwają się w sukces. Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji dalszych planów.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Budowa hal
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)