Dziś mamy 27 stycznia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2019

Jednodniowa wycieczka. Zwiedzili kilka ważnych miejsc dla historii regionu

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

Uczniowie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie przed zakończeniem roku szkolnego brali udział w jednodniowej wycieczce szkolnej#, podczas której zapoznali się z dziedzictwem zachodniej części Pałuk – swojej małej ojczyzny.

W ramach projektu odwiedzili miejsca o szczególnym znaczeniu dla historii regionu i Polski, nieznane wśród Polaków i rzadko odwiedzane. Wycieczka nie koncentrowała się na obiektach szeroko rozpowszechnionych w naszym kraju, takich jak Biskupin i Wenecja.

Trasa wyjazdu przedstawiała się następująco: Grocholin – późnoklasycystyczny pałac i dwór obronny w stylu późnorenesansowym z przełomu XVI i XVII wieku, wieża z XIX wieku, przy wejściu portal w stylu manierystycznym, Gołańcz – gotycko – barokowy kościół i klasztor pobernardyński z XV–XVII wieku, zamek w Gołańczy z XIV-XV wieku, Margonin – największa farma wiatrakowa w Polsce, wyciąg nart wodnych, Margońska Wieś – neogotycki pałac z XIX wieku i miejsce ślubu twórcy hymnu polskiego Józefa Wybickiego, Łekno – klasztor cystersów, późnogotycki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z połowy XVI wieku, Tarnowo Pałuckie – najstarszy drewniany kościół w Polsce, kościół św. Mikołaja z XIV wieku, Kcynia - późnobarokowy pokarmelicki zespół klasztorny z II połowy XVIII wieku z późnobarokowym poklasztornym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, późnogotycki kościół farny św. Michała Archanioła z pierwszej połowy XVII wieku.

materiał: Piotr Szybowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)