Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2019

Jednodniowa wycieczka. Zwiedzili kilka ważnych miejsc dla historii regionu

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

Uczniowie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie przed zakończeniem roku szkolnego brali udział w jednodniowej wycieczce szkolnej#, podczas której zapoznali się z dziedzictwem zachodniej części Pałuk – swojej małej ojczyzny.

W ramach projektu odwiedzili miejsca o szczególnym znaczeniu dla historii regionu i Polski, nieznane wśród Polaków i rzadko odwiedzane. Wycieczka nie koncentrowała się na obiektach szeroko rozpowszechnionych w naszym kraju, takich jak Biskupin i Wenecja.

Trasa wyjazdu przedstawiała się następująco: Grocholin – późnoklasycystyczny pałac i dwór obronny w stylu późnorenesansowym z przełomu XVI i XVII wieku, wieża z XIX wieku, przy wejściu portal w stylu manierystycznym, Gołańcz – gotycko – barokowy kościół i klasztor pobernardyński z XV–XVII wieku, zamek w Gołańczy z XIV-XV wieku, Margonin – największa farma wiatrakowa w Polsce, wyciąg nart wodnych, Margońska Wieś – neogotycki pałac z XIX wieku i miejsce ślubu twórcy hymnu polskiego Józefa Wybickiego, Łekno – klasztor cystersów, późnogotycki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z połowy XVI wieku, Tarnowo Pałuckie – najstarszy drewniany kościół w Polsce, kościół św. Mikołaja z XIV wieku, Kcynia - późnobarokowy pokarmelicki zespół klasztorny z II połowy XVIII wieku z późnobarokowym poklasztornym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, późnogotycki kościół farny św. Michała Archanioła z pierwszej połowy XVII wieku.

materiał: Piotr Szybowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)