Dziś mamy 27 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

09 maja 2016

Jak wybrać naprawdę smaczną kawę?

fot. przyjacielekawy.pl

fot. przyjacielekawy.pl

Myśląc o zakupie kawy, chce się wybrać najlepszą jakość i bogaty smak, które będą warte zapłaconej ceny. W tym celu należy zwrócić uwagę na kilka elementów.

Przede wszystkim, jednym z podstawowych aspektów jest data palenia kawy. Im jest ona świeższa, tym lepsza. Po drugie, należy określić, do jakiego rodzaju kawowego napoju ziarna mają być przeznaczone. To bowiem od tego zależy wybór stopnia palenia, czy zmielenia, jeśli mówimy o kawie mielonej. Wynika to stąd, że każdy rodzaj kawy posiada właściwy tylko dla siebie, pożądany smak i aromat. Z tego powodu, do każdego rodzaju kawowego napoju trzeba odpowiednio dobrać ziarna, ich stopień zmielenia, jak i sposób przygotowywania.

Trzeci czynnik – kawowa pianka, czyli crema – ważny atrybut espresso. Według ekspertów, jest ona wręcz wyznacznikiem, według którego określa się jej jakość. Jeśli nie ma pianki – znaczy, że kawa jest złej jakości i jej smak na pewno będzie pozostawiał wiele do życzenia.

Chcąc określić jakość kawy na podstawie cremy, trzeba wiedzieć, jaką powinna mieć ona barwę. Prawidłowo przygotowane espresso powinno mieć piankę w kolorze jasno brązowym, z różowawym odcieniem. Jeśli widoczne są szarości, to jest to oznaką złej jakości i z takiej kawy nie powinno się przygotowywać espresso.

Innym, ale równie ważnym czynnikiem przy wyborze kawy jest jej smak. Mówiąc ściślej – jej kwaśność i goryczka. Pomimo tego, że panuje przekonanie, że kwaskowość kawy jest niepożądana, to jednak nie jest to do końca prawdą. Większość specjalistów i ekspertów jest zdania, że kawa kwaśna jest najlepsza, najwyższej jakości i dzięki temu powinna być najwyżej ceniona (i najdroższa).

Oczywiście, jest to kwestia gustu, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje i dlatego, jeśli ktoś nie lubi kwaśnej kawy, to nie powinien się zmuszać do jej picia tylko dlatego, że inni taką cenią. Warto tylko wspomnieć, że ziarno kawy jest w istocie nasieniem owocu kawowca, a więc kawa powinna mieć delikatny i przyjemny owocowy posmak z nutką kwaskowości.

Tak samo, jak eksperci są zgodni, co do tego, że kawa powinna być kwaskowa, zgadzają się też, że goryczka jest niedopuszczalna. Jeśli pita kawa jest gorzka, to znaczy to, że jest złej jakości i takiej lepiej nie kupować.

Istnieje też zgodność co do tego, że naprawdę dobra kawa powinna być pita ze smakiem i przyjemnością nawet bez żadnych dodatków. Dodatki te, w postaci cukru, mleka, śmietanki, cynamonu, kardamonu, wanilii itp., służą tylko do uzyskania innych posmaków, ale sama kawa powinna być najwyższej jakości.

Wspomagając się przedstawionymi wiadomościami, zwracając uwagę na różne aspekty, będzie można wybrać i kupić dobrą, smaczną kawę najwyższej jakości.  Jeśli nie wiecie, jaką kawę kupić, którą wybrać, zawsze możecie zwrócić się o poradę do Przyjaciół Kawy.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)