Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

09 maja 2016

Jak wybrać naprawdę smaczną kawę?

fot. przyjacielekawy.pl

fot. przyjacielekawy.pl

Myśląc o zakupie kawy, chce się wybrać najlepszą jakość i bogaty smak, które będą warte zapłaconej ceny. W tym celu należy zwrócić uwagę na kilka elementów.

Przede wszystkim, jednym z podstawowych aspektów jest data palenia kawy. Im jest ona świeższa, tym lepsza. Po drugie, należy określić, do jakiego rodzaju kawowego napoju ziarna mają być przeznaczone. To bowiem od tego zależy wybór stopnia palenia, czy zmielenia, jeśli mówimy o kawie mielonej. Wynika to stąd, że każdy rodzaj kawy posiada właściwy tylko dla siebie, pożądany smak i aromat. Z tego powodu, do każdego rodzaju kawowego napoju trzeba odpowiednio dobrać ziarna, ich stopień zmielenia, jak i sposób przygotowywania.

Trzeci czynnik – kawowa pianka, czyli crema – ważny atrybut espresso. Według ekspertów, jest ona wręcz wyznacznikiem, według którego określa się jej jakość. Jeśli nie ma pianki – znaczy, że kawa jest złej jakości i jej smak na pewno będzie pozostawiał wiele do życzenia.

Chcąc określić jakość kawy na podstawie cremy, trzeba wiedzieć, jaką powinna mieć ona barwę. Prawidłowo przygotowane espresso powinno mieć piankę w kolorze jasno brązowym, z różowawym odcieniem. Jeśli widoczne są szarości, to jest to oznaką złej jakości i z takiej kawy nie powinno się przygotowywać espresso.

Innym, ale równie ważnym czynnikiem przy wyborze kawy jest jej smak. Mówiąc ściślej – jej kwaśność i goryczka. Pomimo tego, że panuje przekonanie, że kwaskowość kawy jest niepożądana, to jednak nie jest to do końca prawdą. Większość specjalistów i ekspertów jest zdania, że kawa kwaśna jest najlepsza, najwyższej jakości i dzięki temu powinna być najwyżej ceniona (i najdroższa).

Oczywiście, jest to kwestia gustu, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje i dlatego, jeśli ktoś nie lubi kwaśnej kawy, to nie powinien się zmuszać do jej picia tylko dlatego, że inni taką cenią. Warto tylko wspomnieć, że ziarno kawy jest w istocie nasieniem owocu kawowca, a więc kawa powinna mieć delikatny i przyjemny owocowy posmak z nutką kwaskowości.

Tak samo, jak eksperci są zgodni, co do tego, że kawa powinna być kwaskowa, zgadzają się też, że goryczka jest niedopuszczalna. Jeśli pita kawa jest gorzka, to znaczy to, że jest złej jakości i takiej lepiej nie kupować.

Istnieje też zgodność co do tego, że naprawdę dobra kawa powinna być pita ze smakiem i przyjemnością nawet bez żadnych dodatków. Dodatki te, w postaci cukru, mleka, śmietanki, cynamonu, kardamonu, wanilii itp., służą tylko do uzyskania innych posmaków, ale sama kawa powinna być najwyższej jakości.

Wspomagając się przedstawionymi wiadomościami, zwracając uwagę na różne aspekty, będzie można wybrać i kupić dobrą, smaczną kawę najwyższej jakości.  Jeśli nie wiecie, jaką kawę kupić, którą wybrać, zawsze możecie zwrócić się o poradę do Przyjaciół Kawy.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)