Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

06 sierpnia 2019

Jak gmina zapobiega bezdomności zwierząt? Niemałe koszty programu

fot. archiwum

fot. archiwum

Co roku każda gmina jest zobowiązana przyjąć program opieki nad# bezdomnymi zwierzętami. Uchwalony tegoroczny program w gminie Sadki pochłonie prawie 60 tysięcy złotych z gminnego budżetu.

Do najważniejszych zadań w ramach tego programu należy dokarmianie wolno żyjących kotów, usypianie ślepych miotów, zapewnienie opieki zwierzętom gospodarskim, zapewnienie całodobowiej opieki weterynaryjnej zwierzętom, które ucierpiały w wypadkach drogowych oraz odławianie zwierząt i umieszczanie ich w miejscu tymczasowego pobytu. W nim zwierzęta przebywają przez 14 dni do czasu odnalezienia jego właściciela, znalezienia nowego, a jeżeli się to nie uda trafiają do bydgoskiego schroniska, z którym gmina ma podpisaną umowę. Odłowione zwierzęta są objęte całodobową opieką weterynaryjną, którą sprawuje gabinet weterynaryjny w Nakle. W przypadku padłych zwierząt gmina ma podpisaną umowę z jedną z firm zajmujących się utylizacją padłych zwierząt.

Wybrano także gospodarstwo rolne ze Śmielina, które przyjmie zwierzęta gospodarskie w nagłych wypadkach. W ubiegłym roku nie było takiej konieczności. Za to Straż Gminna, jak przekazał Dariusz Neulitz, przeprowadzała kontrole w związku z nieprawidłowym trzymaniem zwierząt. - W ubiegłym roku 24 osoby ukarano mandatami karnymi, a także pouczono 23 osoby. Dokonano również 8 kontroli trzymania psów, jednak nie stwierdzono poważniejszych nieprawidłowości - informuje komendant Straży Gminnej w Sadkach.

Bezpańskie zwierzęta, najczęściej psy, są odławiane przez Straż Gminną. W roku 2018 odłowiono i przekazano do miejsca czasowego przetrzymywania bezpańskich zwierząt w Śmielinie 40 psów. Z tego 15 psów przekazano do ustalonych właścicieli, 24 psy przekazano do schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy, a jeden pies został przekazany Pogotowiu dla Zwierząt. Dzikie zwierzęta, które były ranne i wymagały opieki weterynaryjnej, przewożone były do gabinetu weterynaryjnego w Kobylarni.

Inaczej natomiast wygląda opieka nad kotami. Gmina nie ma w obowiązku szukać im miejsca pobytu, ale musi podejmować się ich dokarmiania. Orientacyjnie, w gminie Sadki jest mniej więcej 20 kotów objętych programem. Nie są one przekazywane do miejsca tymczasowego. Trafiają do niego koty, które wymagają opieki weterynaryjnej, są chore lub potrącone. Gmina natomiast jest zobowiązana kupować karmę i przekazywać ją tzw. społecznym opiekunom kotów.

Jak sama nazwa wskazuje, program ma zapobiegać bezdomności zwierząt. Stąd też, w głównej mierze szuka się ich właściciela bądź poszukuje nowego domu. Na stronie internetowej gminy oraz na lokalnych portalach informacyjnych przekazywane są informacje o odłowionym zwierzęciu.

Na przekazywanie bezdomnych zwierząt do schroniska planowane jest przeznaczenie 36 tys. 400 złotych. Zakup karmy dla zwierząt to kolejne 6000 złotych z gminnej kasy. 7000 złotych pochłonie leczenie weterynaryjne, usypianie ślepych miotów, kastracja czy sterylizacja bezdomnych zwierząt przekazywanych do adopcji oraz czynsz za miejsce czasowego pobytu. Jego utrzymanie to kolejne 8400 złotych.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Pabloss, w dniu 07-08-2019 20:38:41 napisał:

    Nie lepiej było by dofinansowywać kastrację i sterylizację właścicielom a dodatkowo chipowanie psów (np pies bez chipa 500 mandat)

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Konstrukcje stalowe
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)