Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

09 maja 2015

Izby Rolnicze - jaka jest ich przyszłość?

31 maja wybory do Izb Rolniczych. Obecnie, organ ten ma plan rozwoju, jednak jakie są na to szanse?

Izby rolnicze mają charakter doradczy, co oznacza, iż samorząd rolniczy nie tworzy przepisów prawa, ale jedynie je opiniuje. Poza tym,mają udział w procesie sprzedaży ziemi z zasobów ANR.

Prawdą jest, że choć wielu działaczy izb rolniczych związanych jest z PSL-em – co czasami stanowi główny zarzut wobec tego organu,to paradoksalnie izby rolnicze nie decydują o tym, co w rolnictwie się dzieje.

– Prawda jest taka, że kompetencje izby są ograniczone ustawą – poinformował prezes KPIR Ryszard Kierzek. – Samorząd rolniczy jest umiejscowiony w kilkunastu ustawach i trochę tych kompetencji mamy przyznanych też w drodze rozporządzeń. Czy tak powinno być? Moim zdaniem nie – podkreślał.

Izba funkcjonuje dzięki odpisom z podatku rolnego. Każdego roku w skali województwa jest to niewiele ponad 2 mln złotych. Organ ten posiada biura w każdym powiecie, a zakres jej działań jest szeroki, a w ostatnim czteroleciu obszar działalności KPIR znacznie się rozszerzył. Izby rolnicze nie tylko udzielają opinii prawnych, ale także prowadzą szkolenia i zajmują się doradztwem prawnym.

– Ustawa powinna nam dawać swobodę gospodarczą – powiedział Ryszard Kierzek. – Dzisiaj wszyscy wiemy. Żeby cokolwiek robić, utrzymujemy spółkę. A jako samorząd rolniczy nie możemy podejmować działań biznesowych. Powinniśmy mieć takie kompetencje jak ODR-y. I zmiana ustawy powinna iść w tym kierunku – podsumował.
W opinii wiceprezesa KRIR Marka Borowskiego, izba rolnicza powinna mieć kompetencje, które są tożsame z zadaniami zleconymi administracji państwowej.

Jednak nie wszyscy chcą zwiększyć kompetencje izby. Istnieją głosy, żeby zlikwidować samorząd rolniczy. Przeciwnicy tej instytucji jako powód podają wiele przyczyn. Podstawową jest słaba skuteczności działań izby, wielu zarzuca jej fasadowość oraz uzależnienie od rządu.

– Zmiana ustawy nie jest to łatwa sprawa – podkreśla Ryszard Kierzek. – Są politycy, którzy nie chcą, by izby rolnicze były wyposażone w kompetencje. Ale po wyborach jest tendencja do zrobienia czegokolwiek. Myślę, że i okazja jest ku temu, by rozszerzyć kompetencje izby rolniczej – podsumowuje.

Niedawno były czynione próby mające na celu zmianę ustawy. Ale zakończyło się to wielkim oburzeniem central związkowych, które stwierdziły, że chciałyby mieć reprezentację w zgromadzeniu walnych izb rolniczych. Zastrzegły sobie jednak brak weryfikacji wyborczej. Zgodnie z planowanymi zmianiami organizacje oraz rolnicze związki zawodowe miałyby połowę mandatów WZD. Jednakże, czy również tyczyłoby się to pieniędzy? Pojawiły się hasła, iż byłoby to zawłaszczenie izby oraz ograniczanie prawa wyborczego. Pomysł jednak nie doczekał się realizacji

Bez wątpienia jednak pojawiają się coraz wyraźniejsze głosy o konieczności zmian w samorządzie rolniczym. Zmiany te, miałyby polegać na tym, że pełniący funkcje w izbach rolniczych gospodarze nie byli jednocześnie przedstawicielami organów władzy.
– No, ale jak uchwalić dobre prawo dla rolników, kiedy samemu na tworzenie tego prawa nie będzie się miało wpływu? – padają komentarze.

O tym, jaka przyszłość czeka Izby Rolnicze zadecydują wybory już 31 maja.

 

 

Oceń artykuł: 73 60

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    rolnik, w dniu 10-05-2015 18:21:13 napisał:

    Izby rolnicze to martwy twor. Konkretnie nie zajmuja sie niczym. Porady prawne doradztwo rolnicze szkolenia i uslugi w pelni swiadczone sa przez ODRy. Izby powinny zostac rozwiazane ich zadania powinny przejac ODRy jak rowniez pracownikow i subwencje.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z HACCP
59PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)