Dziś mamy 26 stycznia 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2019

Internet dla każdego! Rusza konkurs dla gmin

fot. Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

fot. Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

120 000 000 złotych - to kwota, którą Ministerstwo Cyfryzacji chce przeznaczyć na nowy # projekt – „Internet dla każdego”. Hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi pojawią się m.in. w parkach, na skwerach, dworcach, w domach kultury i bibliotekach.

Jeśli jeździcie po Polsce i szukacie dostępu do publicznego, otwartego i bezpłatnego Internetu, możecie mieć problem. Obecnie tylko 405 gmin w naszym kraju ma hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi. Statystycznie więc hotspot znajdziecie w jednej z sześciu odwiedzonych gmin. Mamy dobrą wiadomość - to się wkrótce zmieni. Na lepsze.

Prosty konkurs

Internet mobilny jest dla Polaków podstawowym sposobem dostępu do sieci. Wybieramy go ze względu na szybkość i łatwą dostępność.

- Polacy nie wyobrażają już sobie życia bez Internetu. Chcą mieć do niego szybki dostęp z każdego miejsca, niezależnie od tego czy mieszkają w mieście, czy na wsi. I my im to damy - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki naszemu projektowi na mapie Polski pojawi się kilkanaście tysięcy nowych hotspotów. A to oznacza szybki i bezpłatny dostęp do sieci nie tylko w urzędach, ale i w parkach, na dworcach, a nawet placach zabaw - dodał szef MC.

Co zrobić, aby w Twojej okolicy pojawił się hotspot? Wystarczy, że Twoja gmina weźmie udział w konkursie, który organizujemy wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa. To nietypowy konkurs - nie przygotowaliśmy żadnego zadania, wystarczy samo zgłoszenie.

- Nasza inicjatywa jest skierowana do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - W naszym konkursie obowiązuje wyjątkowo uproszczona procedura - dodał szef MC.

Kilkadziesiąt tysięcy dla każdej gminy

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie (bon) na budowę publicznych hotspotów na swoim terenie. Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.

Szacujemy, że dzięki tej inicjatywie na terenie naszego kraju pojawi 19 tysięcy nowych punktów z bezpłatnym WiFi.

- Nabór wniosków rusza 7 września 2019 r. Konkurs będzie prowadzony w trybie ciągłym do końca czerwca 2020 r. - powiedział Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. - Dokumenty konkursowe zostały skonstruowane tak, aby dało się je wypełnić możliwe prosto i szybko. Przychodzące wnioski będą weryfikowane na bieżąco, co przyspieszy proces zawierania umów – dodał szef CPPC.

Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie konkursu.

materiał: Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji/red

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (1)

  xyz, w dniu 14-08-2019 11:13:35 napisał:

  Byłam na szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa w internecie. Odradzano korzystania z sieci ogólnodostępnych ze względu na bezpieczeństwo. Czy może przekazano mi nieprawdziwe informacje? Może ktoś, kto ma dużą wiedzę informatyczną może przybliży problem bezpieczeństwa w sieci ogólnodostępnej.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  abc, w dniu 14-08-2019 11:39:49 napisał:

  xyz, masz rację, VPN trzeba mieć wtedy. Ale fajny program,będzie można hakować z hotspotów i szukajcie wiatru w polu polycjanty. Kiedyś był internet mobilny na karte ale trzeba je rejestrować więc hotspoty anonimowe się przydadzą. P.S. Naklo24.pl portalem propagandowym

  odpowiedz

  • 2 (2)

  s, w dniu 14-08-2019 11:47:07 napisał:

  haha spóźniony pomysł o jakieś min. 10 lat. w obecnej erze smartwonów i internetem w oferecie abonamentowej kto będzie z tego korzystał i narażał się na otware sieci? 2 sprawa to prędkość tego internetu, pewnie pozwoli jedynie na załadowanie się reklam ze stron. Szkoda kasy, lepiej przeznaczyć ją na inne cele. Poza tym więksi przedsiębiorcy sami udostępniają za darmo wifi w swoim lokalu.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  TeT, w dniu 14-08-2019 15:07:40 napisał:

  10 punktów x 30 Mb/s = 300 Mb/s. W samym Nakle niech będą przypuścmy 4 z 10, czyli 120 Mb/s. Jeśli będzie z nich korzystało jednocześnie 1000 osób, lub z 1 punktu 250 osób to mamy prędkość 120 Kb/s lub 240 Kb/s przy 125 osobach. Mam nadzieję, że tak nie będzie ale można sobie wyobrazić, że punkty w centrum miasta będzie tak obciążony. Ale takie prędkości były 15 - 17 lat temu.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Meble kuchenne - na zamówienie
MEBLE PIOTR PASIEKA
Kwasy...
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Botox
Budowa domu pod klucz
Nowe stylizacje
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)