Dziś mamy 28 marca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

26 lutego 2020

Integracja pokoleń. KGW Młode Łanki zaznajamia młode pokolenie z tradycjami

fot. KGW Młode Łanki

fot. KGW Młode Łanki

W zapustny wtorek, 25 lutego 2020 r. odbyły się warsztaty kulinarne dedykowane #głównie dzieciom i młodzieży nawiązujące do tradycji "Podkoziołka".

Ostatnie dni karnawału zwane ostatkami to tradycja ludowa mająca swoje obrzędy również i na Pałukach. By młode pokolenie zaznajomić z tymi tradycjami KGW Młode Łanki realizuje projekt "Pałuckie (i nie tylko) specjały, zwyczaje i obyczaje", którego częścią były warsztaty kulinarne. Prowadziły je panie z KGW SAMI SWOI. Uczestnicy wykonywali m.in. chruściki oraz pierogi. To była prawdziwa integracja pokoleń, gdyż dzieci uczestniczyły w warsztatach wraz ze swoimi rodzicami, babciami czy dziadkami. Warsztaty trwające 2 h, w których wzięło udział ponad 20 uczestników, zakończyły pierwszą część tradycji zwanej "Podkoziołkiem".

Kontynuacją była biesiada, która odbyła się z udziałem Zespołu Regionalnego "Pałuki", podczas której zaprezentowany został zwyczaj zwany "Podkoziołkiem". Opowiedział o nim pokrótce Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Jan Kurant. Barwny korowód z udziałem przebierańców m.in. koza, Cyganka, bocian, diabeł, Żyd, dziad i baba porwał wręcz uczestników do wspólnej zabawy. W organizacji wydarzenia wykorzystane zostały zakupione w ramach projektu warnik i frytkownica, które będą wykorzystywane podczas dalszej działalności. Cieszy obecność przede wszystkim młodego pokolenia, bo to właśnie oni przede wszystkim powinni poznawać zwyczaje związane z ludowością szczególnie naszego pałuckiego rejonu. Dalszym elementem realizowanego projektu będzie wyjazd na warsztaty wielkanocne do Przystani Biskupińskiej. Wkrótce nabór uczestników. Informacje na profilu FB KGW Młode Łanki.

Projekt "Pałuckie (i nie tylko) specjały, zwyczaje i obyczaje" dofinansowany ze środków budżetu Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert nr 2/2020.

Materiał: Anna Duda-Nowicka Przewodnicząca KGW Młode Łanki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Wspólne gotowanie może być super zabawą. Zaangażuj w nie swoją rodzinę

Gotowanie może być fantastycznym sposobem na oderwanie się od przyziemnych spraw związanych z# pracą lub pomysłem na spędzenie czasu w gronie najbliższych. Zwłaszcza, gdy okoliczności nie sprzyjają wychodzeniu z mieszkania.

(czytaj więcej)