Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

11 lutego 2019

I runda play-off NLS za nami. Rozegrano pierwsze mecze

Nakielska Liga Siatkówki wkracza w decydującą fazę.# 10 lutego zostały rozegrane pierwsze mecze fazy play- off. W najciekawszym z nich Atomowe Byki pokonały Olimpię 2:1.

NTS Juniorzy – 3S Bydgoszcz 2:0 (25:22, 25:20) Protokół

Najlepsze drużyny sezonu zasadniczego grają ze sobą dwumecz, w którym zwycięzca nabędzie prawo do wyboru rywala w półfinale. Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się dość zaskakująco- od wysokiego prowadzenia zespołu z Bydgoszczy (7:1), które było efektem mocnych zagrywek Filipa Adlera. Taka przewaga utrzymywała się do połowy partii, a wtedy w grze 3S coś się zacięło. Juniorzy wykorzystali to bezbłędnie i zniwelowali stratę. Zaczęli przejmować inicjatywę, a ostatnie piłki też należały do nich. Pozbawili rywali złudzeń i wygrali tę odsłonę do 22, jej kluczowy fragment zaś 17:6. W drugim secie na parkiecie dominowali już faworyci. Mikołaj Gardyza dobrym serwisem zapewnił swej ekipie bezpieczną przewagę już na samym początku. 3S złapało kontakt przy stanie 11:12, ale to wszystko, na co było ich stać. Skuteczny na siatce był Antoni Kwasigroch, dobre obrony dołożył Borys Tacikowski, a zawodnicy przyjezdni przestali wierzyć w zwycięstwo. Skończyło się na wygranej Juniorów do 22. Decydujący dla losów spotkania okazał się przestój 3S w pierwszym secie. Gdyby dowieźli prowadzenie do końca, mogliby pokusić się o zwycięstwo. A tak, zanotowali drugą porażkę z rzędu. Najskuteczniejszy był Kwasigroch i Adler- pierwszy z nich uzbierał 12, a drugi 11 oczek.

I ĆWIERĆFINAŁ

Stara Gwardia NTS - NTS Kadeci 2:0 (25:15, 25:12) Protokół

Stawką rywalizacji między zespołami, które zajęły trzecie (Gwardia) i szóste (Kadeci) miejsce po rundzie zasadniczej, jest awans do półfinału. Przegranemu pozostanie walka jedynie o piątą lokatę. Można było spodziewać się zaciętego spotkania, gdyż przed dwoma tygodniami w starciu obu drużyn do wyłonienia zwycięzcy konieczny był tie- break. Dziś jednak na boisku istniała tylko jedna drużyna. Gwardziści znakomicie zaczęli mecz, nie pozwalając młodzieży na wiele. Świetna gra linii obrony pod wodzą Adriana Giersa w połączeniu ze skutecznymi atakami na kontrze sprawiły, że ich przewaga rosła w oczach. Kadeci grali bardzo niedokładnie, popełniając wiele prostych błędów, na dodatek długimi fragmentami ogarniała ich niemoc w ataku. Skutkiem tego wszystkiego było przekonujące zwycięstwo Gwardii do 15. Kolejna odsłona miała jeszcze bardziej jednostronny przebieg. Pierwsze pięć jej oczek padło łupem starszych zawodników, którzy, grając bez presji, byli nie do zatrzymania. Oprócz wspomnianych elementów dołożyli jeszcze zagrywkę (Andrzej Manowski- trzy asy), a Kadeci spuścili głowy i pogodzili się z porażką. Wynik 25:12 mówi sam za siebie. Przegrani zagrali z pewnością najsłabszy mecz w sezonie, a ich pech polega na tym, że zrobili to w ważnym momencie. Jeśli chcą marzyć o awansie do strefy medalowej, muszą zaprezentować się w kolejnym starciu o niebo lepiej. Z kolei Gwardii dzisiejsza wygrana daje pełny komfort przed rewanżem. Najwięcej punktów zdobył Maciej Tomczyński- 12, wśród Kadetów nikt nie zanotował ich więcej niż 6.

II ĆWIERĆFINAŁ

Atomowe Byki – Olimpia 2:1 (25:21, 18:25, 16:14) Protokół

Pojedynek między zespołami z miejsc 4 i 5 powinien być w teorii najbardziej wyrównany. I taki też był. Tak się złożyło, że obie drużyny spotkały się w zeszłą niedzielę, a przewagę psychologiczną przed ćwierćfinałem zdobyły Byki, zwyciężając 2:0. Dziś obie ekipy wystąpiły niemal w takich samych składach, z tym że Olimpia dokonała zmian w ustawieniu. Już pierwsza akcja była zapowiedzią świetnego widowiska. Piłka wiele razy przechodziła nad taśmą, aż w końcu grę przerwał sędzia, odgwizdując cztery odbicia po stronie Olimpii. Ta decyzja arbitra – przy stanie 0:0 (!) – wywołała lawinę (niesłusznych) protestów. Set toczył się dalej, a na prowadzeniu byli raz jedni, raz drudzy, nikt nie potrafił jednak zbudować trwałej przewagi. Wiele akcji było długich, efektownych, a mała liczba błędów sprawiała, że mecz stał na wysokim poziomie. W końcówce Atomowe zaimponowały grą w defensywie i odskoczyły na cztery oczka (23:19), a chwilę potem mogły cieszyć się ze zwycięstwa do 21. Kolejna partia była słabsza w wykonaniu Byków. Ich rywale od samego początku prowadzili, grali świetnie środkiem, gdzie bezbłędny był Robert Ruciński. Na skrzydle punktował Mariusz Grochala, a w obronie brylowała Weronika Świderska, jedyna przedstawicielka płci żeńskiej w rozgrywkach, która zanotowała najbardziej spektakularną obronę sezonu. Te czynniki złożyły się na wysokie prowadzenie Olimpii, które wynosiło już dziewięć oczek (16:7). Atomowe nie były w stanie zmniejszyć strat, choć w końcówce, gdy wynik seta był przesądzony, efektowny pojedynczy blok Dawida Majewskiego poprawił nastroje w ich szeregach. Olimpia zwyciężyła do 18 i trzeba było rozegrać tie-break. Ten był najbardziej wyrównanym setem, a presja wśród obu zespołów dawała o sobie znać szczególnie w polu zagrywki. Na zmianie stron Byki prowadziły 8:7, a kilka minut później miały pierwsze piłki meczowe. Olimpia obroniła dwie, ale przy trzeciej minimalnie pomylił się niezawodny dotąd Ruciński. Ważna wygrana Atomowych stała się faktem, choć o niczym jeszcze nie rozstrzyga. W następnej kolejce ich przeciwnicy będą musieli wygrać trzy sety, aby awansować do półfinału. Nie jest to nierealne, ale z pewnością akcje Byków poszły w górę. Niezależnie od tego, rewanż zapowiada się arcyciekawie. Na wyróżnienie zapracował Ruciński – zdobywca 12 oczek oraz Majewski i Adrian Kufel- po 9.

MVP I KOLEJKI PLAY- OFF: Adrian Kufel (Atomowe Byki)